Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Skončení pracovního poměru, nové zaměstnání

06.05.2015

Dobrý den, mám dotaz jak mám ted postupovat. 18.5.2015 mě končí rodičovská dovolená. K 28.2.2015 jsem rozvázala pracovní poměr dohodou u zamestnavatele u kterého jsem byla zaměstnaná po většinu rodičovského příspěvku. Vzhledem k tomu, že jsem po mateřské dovolené nechtěla zůstat bez práce, tak jsem našla zaměstnání a nastoupila k 1.3.2015. I z důvodu změny místa bydliště a lepších platových podmínek u nového zaměstnavatele. Bylo se mnou ve zkušební 3 měsíční výpovědní lhůtě k 4.5.2015 rozvázán pracovní poměr. Teď opět intenzivně hledám další zaměstnání. A zajímalo by mě jaký má následovat nyní postup, pokud nenajdu zatím zaměstnání. Mám se nahlásit na úřad práce? Na jakou podporu v nezaměstnanosti mám nárok. Dítě dovrší 18.5.2015 3 let a nevím jestli ho vezmou do školky. Ještě jednou mě zajímá co by ted pro mě bylo prakticky nejlepší a nejvýhodnější udělat zhlediska financí, placení zdravotního a sociálního pojištění a jiných dalších náležitostí. Děkuji moc za odpověd.

Dobrý den.
Povinnost zaevidovat se jako uchazeč o zaměstnání na pracovním úřadě žádný předpis nestanoví. Pokud však hledáte zaměstnání, ve Vaší situaci však bude vhodné tak učinit. Pokud se u úřadu práce zaevidujete do 3 dnů ode dne skončení zaměstnání, bude se výše podpory v nezaměstnanosti odvíjet od příjmů dosahovaných v tomto zaměstnání. Za uchazeče o zaměstnání je plátce pojistného na zdravotní pojištění stát. Podpůrčí doba činí 5 měsíců. Výše podpory v nezaměstnanosti činí první 2 měsíce podpůrčí doby 65%, další 2 měsíce 50% dále pak 45% průměrného měsíčního čistého výdělku dosahovaného v posledním zaměstnání. Maximální výše podpory v nezaměstnanosti činí 0,58násobek průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o podporu v nezaměstnanosti (v roce 2015 tedy maximálně 14 604 Kč). Bližší informace pro uchazeče o zaměstnání naleznete na: http://portal.mpsv.cz/sz/obcane/navod a http://portal.mpsv.cz/sz/obcane/pravpov_uch

Dobrý den, Vážení. Děkuji za zodpovězení mého předešlého dotazu. Měla bych doplňující otázky. Pokud mě rodičovský příspěvek končí 18.5.2015 a výpověd z posledního zaměstnání jsem dostala k 4.5.2015 ve zkušební 3 měs. době(pracovala jsem tam pouze od 1.3-4.5.2015) z čeho se mě bude počítat podpora v nezaměstnanosti? K 1.9.2015, pokud to vyjde bych mohla nastoupit do nového zaměstnání. I v tomto případě má smysl se přihlásit na úřad práce? Děkuji mnohokrát za Vaše odpovědi.
Dobrý den,
jak jsem uvedla v předchozí odpovědi, evidovat se u úřadu práce není Vaší povinností. Cílem evidence u úřadu práce je zprostředkování nového zaměstnání; evidence u úřadu práce s sebou nese i určité povinnosti, zejména pak poskytovat potřebnou součinnost při hledání zaměstnání.
Pokud jste již nové zaměstnání nalezla a do nástupu do zaměstnání se chcete věnovat dítěti, můžete tak učinit. Plátcem pojistného na zdravotní pojištění za Vás bude stát, a to do května včetně jako za příjemce rodičovského příspěvku a poté dle §7 odst.1 písm. l) zák. č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, jako za osobu celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku, nejde-li o příjemce rodičovského příspěvku nebo ženu na mateřské či rodičovské dovolené. Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně. Za takové osoby se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec nebo matka dítěte, nebo osoba, která převzala dítě do trvalé péče nahrazující péči rodičů, pokud nemají příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti. Skutečnost, že státu vznikla nebo zanikla povinnost platit za pojištěnce zdravotní pojištění, je pojištěnec povinen oznámit příslušné zdravotní pojišťovně ve lhůtě 8 dnů.
Dle § 5 odst. 2 písm. d) zák. č. 155/1995 Sb.,o důchodovém pojištění, v platném znění, jsou však osoby pečující o dítě ve věku do čtyř let účastny důchodového pojištění.
Informace ohledně podpory v nezaměstnanosti naleznete v předchozí odpovědi.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.