Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Odmítnutí pediatrem

12.05.2015

Dobrý den,
tento problém sice pro mne už není aktuální, ale třeba ho jednou bude řešit má dcera.
Před týdnem mne zaujal v jihočeských Denících Bohemia rozhovor s českokrumlovskou pediatričkou MUDr. Violou Fürstovou. Vyprávěla, že už její dědeček byl lékařem v Trhových Svinech, krásně hrál na klavír a večer hrál a sousedé ho chodili poslouchat po okno. Také tatínek byl lékařem, pocházel z chudé rodiny z Budějovic a do Krumlova přišel na umístěnku. Koupil dům, který kdysi patřil židovskému zubaři, který přišel o život v koncentračním táboře. Komunisté jim dům sebrali, ale po sametové revoluci ho vyrestituovali a paní doktorka si v přízemí zařídila ordinaci. V jejích šlépějích jde i její syn Martin.
Z rozhovoru mi byla paní Fürstová sympatická, a tak jsem se jí prostřednictvím mailové pošty zeptala, zda by byla ochotna registrovat dítě narozené doma. Odpověď mi přišla obratem: "Dobrý den, vážená paní magistro, nemůžeme Vám vyhovět, neboť tuto službu neposkytujeme. Nejsme příznivci domácích porodů. Obraťte se, prosím, na jiného pediatra. S pozdravem MUDr. Viola Fürstová."

Prosím o odpověď, jak mají postupovat rodiče, kteří chtějí přivést své dítě na svět doma, ale nenajdou pediatra ochotného dítě registrovat? Většina pediatrů má k domácím porodům podobný postoj jako Dr. Fürstová.
Mně se před téměř devíti lety podařilo takovou lékařku najít, ale dnes už bohužel není mezi námi. Současná lékařka, u které je dcera registrována, by dítě narozené doma též odmítla registrovat.

Dobrý den.

1.Tohle si pediatr nesmí dovolit ! Ano, nemusí být příznivcem tzv. domácích porodů, ale to nic nemění na tom, že nesmí odmítnout převzít do péče dítě z domácího či ambulantního porodu, jen proto, že lékař nesouhlasí s tím jak se dítě narodilo.Lékař nemůže odmítnout převzít do péče pacienta ze spádového území a v případě, kdy se jedná o neodkladnou péči. Každé odmítnutí převzetí pacienta do péče musí být lékařem pacientovi písemně potvrzeno . Listina základních práv a svobod v čl. 31 zaručuje každému právo na ochranu zdraví. Občané mají na základě veřejného pojištění právo na bezplatnou zdravotní péči a na zdravotní pomůcky za podmínek, které stanoví zákon.To že se dítě narodilo doma se nedá klasifikovat ani způsobem, že by rodiče přestali poskytovat součinnost pro další poskytování zdravotních služeb. Tedy tzv. alternativní způsob porodu nespadá do žádné z možností uvedené v § 48 zákona o zdravotních službách, pro které by Vás mohla lékařka do péče nepříjmout nebo z péče vyloučit.
Povinnost dětského lékaře převzít dítě ihned po narození do péče a jeho povinnost se souhlasem rodičů provést prohlídku doma a např.(se souhlasem rodičů) provést novorozenecký screening, je dostatečně v platných právních předpisech upravena. To vyplývá i z práva dítěte na zdraví, které je jasně zakotveno jak v Listině základních práv a svobod, tak i z pojetí osobnostních práv upravených v občanském zákoníku.
Právo na zdravotní péči mají i novorozenci mladší 72 hodin i ti novorozenci kteří se narodili doma , nelze tedy části těchto dětí zdravotní péči upírat ,či komplikovat přístup k ní , popř. omezovat jakkoli jejich právo na výběr poskytovatele zdravotní péče .
Praktický lékař pro děti a dorost je tedy povinen ( s výjimkou výše zmíněných zákonem stanovených důvodů pro odmítnutí pojištěnce ) přijmout dítě do své péče i tehdy je li dítě mladší 72 hodin . Oprávnění rodičů jako zákonných zástupců jednat za dítě nevzniká až 72 hodin po porodu, je zde již v momentu narození. Od tohoto momentu rodiče mohou zásadně rozhodovat o tom, zda a ve kterém zdravotnickém zařízení bude novorozenec čerpat zdravotnické služby.
2. V případě, že lékař bez legitimního a zákonem podloženého důvodu odmítne přijetí dítěte jen z důvodu porodu doma, mohou rodiče na lékaře podat stížnost. Je např. možné podat stížnost k České lékařské komoře, stížnost ke krajskému úřadu, stížnost ke zdravotní pojišťovně, stížnost z důvodu diskriminace k veřejnému ochránce práv - z důvodu světonázoru a přesvědčení. Pokud rodiče plánují porod doma a hledají pediatra,je vhodné se vybraného pediatra zeptat nejdřív a to písemně, zda má volnou kapacitu, zda registruje nové pacienty a zda přijímá nové pacienty z území, kde rodina bydlí. Po obdržení kladné odpovědi rodiče lékaři poděkují sdělí mu,že mají o registraci dítěte zájem,a dovysvětlí že jde o převzetí dítěte po porodu doma, či po ambulantním porodu.
Zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění
zákon 372/2011 Sb. Zákon o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování (zákon o zdravotních službách)
s pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Vítová
Kategorie dotazu: Zdravotní péče v těhotenství a mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.