Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Styk dítěte s otcem

03.05.2015

Dobry vecer,
Mam hned nekolik dotazu.....
Od byvaleho pritele jsem odesla v breznu 2014,mam s nim 7 a 18mes.holcicky.... Takze kdyz jsem odchazela te mensi bylo 5 mesicu.
Pritel byl hodne hadavy,zacal byt agresivni na mne,2x na mne vztahl ruku. Bohuzel to 1x starsi dcerka videla a vse si pamatuje. Od rozchodu si tu strasi brat tak 1x za 2-3 tydny na tak 2-3hodinky...a tu mensi treba 1x za 14dni na 2hod v kocarku. Snaha minimalni ac byl kazdy den ve stejnem meste..... Ja si cca mesic po rozchodu nasla noveho pritele se kterym ziju uz pres pulroku....obe si ho zamilovaly. Mladsi mu rika tata....starsi jmenem,ale rika mu ,ze ho miluje a porad s nim chce byt. Na tatu si ani nevzpomene. Od prvniho dne mimo puvodni domov,byla v pohode,byla rada,ze jsme pryc....tata ji za ten rok mel 5x prs vikend,ona nechce a ani moc nechce s nim mluvit ....mensi stale kojim... Sice jiz papa skoro vse,ale stale kojim min 5x denne. Tata ji chce na cely den,1 x za 14 dni. Ja na cely den nechcvi pujcit.....se mnou kdyz ji mam doma soinka stale 2-3denne...on ji spinkat neda,protoze si s ni chce pohrat....neda ji najist resp.da ,ale za cca 4-5h pulku presnidavky...nema ren rezim ktery je zvykla,pak je hladova,protivna.... Starsi vizi bez sedacky v aute,da ji obed a klidne az do 19:15 nic jiineho nedostane. Dohoda na cas vraceni,porusibtreba i o 4-5h ....a jestevse citi dotceny,proc by jako dcerka nemela byt v poradku,kdyz zavolam kde jsou....porotoze jsem strachy bez sebe,kdyz je tteba hodina zpozdeni...sms nenapadne aby poslal....
Dotazy jsou nasledujici....jake mam ja moznosti...muze mne nekdo donutit prestat kojit,jen kvuli tomu aby si ji mohl brat na cely den???kdyz vim,ze se nepostara?starsi s nim uz moc nechce(podotykam nerekla jsem jedine krive slovo proti tatovi) ve skolce,kdyz si hraji,tak rika te jsme rozvedeny a ze tata mne mlatil,ale ne ze srandy,ale doopravdy...
Pokud se mi nedej boze neco stane,po pravni strance pujdou tatovi??? Holcicky jsou zvykle na pritele.... Byvaly pritel bydli u mamy v malem dome 2+1 kde on spi v obyvacim pokoji na gauci. V dome se kouri, takze si ani neumim predstavit kde by mela ta starsi spinkat?....babicka s dedou zajem nejevi. Dcera tam moc ani jezdit nechce,protoze ji babicka rekne max ahoj,jak se mas...zbytek stravi s cigaretou uvnitr v dome a nebo hraje hry na pc.
Nyni je mam par dni ve vyhradni peci,ale jake mam miznosti???? Kdyz vim ,ze o dcery nebude postarano???? Kdyz jsem byla u soudu ,tak soudkyne mi prislo,ze dava za pravdu otci...prednost styku ditete ac takto maleho ,pred kojenim.....na koho se obratit,co udelat....prosim o nazor,radu cokoli....dejuji moc....

Dobrý den,
jestliže byly děti svěřeny do Vaší výhradní péče, tak je třeba především postupovat dle rozsudku, jinak by Vaše jednání mohlo být posouzeno jako maření výkonu úředního rozhodnutí a také by mohlo být důležitým faktorem pro změnu v péči o děti a ve styku s otcem. Pokud tedy v soudním rozhodnutí je stanoveno, kdy se mají děti s otcem stýkat, je nezbytné, aby toto bylo dodržováno. Pokud to v rozhodnutí o svěření do péče stanoveno nebylo, je to vše na Vaší vzájemné dohodě, tedy ne na tom, co jeden z rodičů jednostranně rozhodne. Zároveň ale, když jsou děti svěřeny do Vaší péče, musíte tuto péči vykonávat co nejlépe a s ohledem na zájmy dětí. V zájmu dětí je ale také znát a moci se stýkat s oběma svými rodiči, takové právo je dokonce zakotveno v několika mezinárodních smlouvách, zejména pak v Úmluvě o právech dítěte, z tohoto důvodu se Vám mohlo zdát, že soudkyně ve sporu nadržovala otci. Dá se ale předpokládat, že ona rozhodovala v zájmu děti a veškerá svá rozhodnutí směřovala ve prospěch dětí, nikoliv jejich rodičů.
Pokud nemáte styk stanoven a styk na základě dohody nebude fungovat, pravděpodobně jeden z rodičů podá návrh na úpravu poměrů k dítěti a bude vyžadovat stanovení styku přesně na dny, hodiny.... V takovém řízení je prostor na Vaše argumenty týkající se nevhodných podmínek pro přespávání děti, nevhodného prostředí pro výchovu a pod. V případě očekávání komplikovaného sporu je obvykle velmi doporučováno se nechat zastoupit advokátem se specializací na opatrovnická soudní řízení, protože jde o specifickou oblast a je třeba mít dostatečné zkušenosti v těchto záležitostech.

V případě, kdy byste nemohla svou rodičovskou zodpovědnost vykonávat Vy, automaticky by péče o děti přešla na jejich otce, o tomto by soud ani nerozhodoval, rodičovskou zodpovědnost máte stále oba dva, o podstatných záležitostech musíte stejně rozhodovat spolu a v případě, že byste péči o děti nemohla vykonávat Vy, přešla by tato na druhého rodiče. Otec má v takovém případě většinou přednost. Jen ve výjimečném případě, kdy by v zájmu dětí opravdu nebylo, aby vyrůstaly s otcem, může soud dětem ustanovit poručníka, obvykle to bývají prarodiče nebo jiná blízká osoba.

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.