Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Péče o děti přítele

29.04.2015

Dobrý den, žiju skoro 3 roky s partnerem ,který má svěřené dvě děti(9a5let) do vl. péče. Jejich matka na ně pocelou dobu neplatí žádné výživné .Protože je asociální nemá vl. bydlední do nedávna nepracovala atd .Přítel sám nezvládá výchovu dětí a jejich finanční zabezpečení. Chce jít pracovat do Německa .Tím se dostávám k mému dotazu já dle zákona nejsem jejich nic i když mě říkají mami ... Pokud by je svěřil do péče prarodičů automaticky by prarodiče brali dávky ...přítel s rodiči nevychází a děti jim samozřejmě svěřit nechce . Já nemohu jít ani k lékaři ani do školy pro informace.Dokonce mě bylo zděleno na úřadu práce že děti nejsou moje tak na to nemusí brát zřetel a mohou mě nabídnout práci na směny atd.. Přítele si brát nehodlám protože si s dětmi přinesl i dluhy které chce prací v Německu spltit..Moje otázka tedy zní jsem opravdu jen cizí člověk bez nároku na nic? Nebo můžu být opatrovník poručník nebo pěstoun ? Děkuji za odpověď

Dobrý den.
Ne vždy zákon požaduje, aby se v případě speciální úpravy pro osoby pečující o dítě jednalo o vlastní dítě nebo dítě manžela. Např. dle § 241 zákoníku práce (zák. č. 262/2006 Sb., v platném znění) je zaměstnavatel povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti. Požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, těhotná zaměstnankyně nebo zaměstnanec, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o osobu, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost), ve stupni III (těžká závislost) nebo stupni IV (úplná závislost), o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Uvedené ustanovení se vztahuje na zaměstnance pečující o děti, přičemž se může jednat i o děti druha. Stejně tak můžete v případě nemoci dětí za splnění zákonem stanovených podmínek čerpat ošetřovné. Na to má dle § 39 zák. č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, v platném znění, nárok zaměstnanec, který nemůže vykonávat v zaměstnání práci z důvodu ošetřování dítěte mladšího 10 let, pokud toto dítě onemocnělo nebo utrpělo úraz, nebo péče o dítě mladší 10 let, protože školské zařízení nebo zvláštní dětské zařízení, popřípadě jiné obdobné zařízení pro děti, v jehož denní nebo týdenní péči dítě jinak je, nebo škola, jejímž je žákem, jsou uzavřeny z nařízení příslušného orgánu z důvodu havárie, mimořádného opatření při epidemii nebo jiné nepředvídané události, byla nařízena karanténa apod. Podmínkou nároku na ošetřovné je, že dítě žije se zaměstnancem v domácnosti. Mnohé lze vyřešit též plnou mocí udělenou Vám zákonným zástupcem dítěte.
Žádný z Vámi uváděných institutů zcela přiléhavě nedopadá na Vaši situaci, neboť je zde otec dětí, který rodičovskou zodpovědnost vykonává.
Soud jmenuje dítěti poručníka, není-li tu žádný z rodičů, který má a vůči svému dítěti vykonává rodičovskou odpovědnost v plném rozsahu (§928 zák. č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, v platném znění). Nemůže-li o dítě osobně pečovat žádný z rodičů ani poručník, může soud svěřit dítě do osobní péče pěstounovi (§958 cit. předpisu). Soud jmenuje dítěti opatrovníka, hrozí-li střet zájmů dítěte na straně jedné a jiné osoby na straně druhé, nehájí-li zákonný zástupce dostatečně zájmy dítěte, nebo je-li toho v zájmu dítěte zapotřebí z jiného důvodu, anebo stanoví-li tak zákon (§ 943 cit. předpisu)

Pokud by otec dětí např. žil dlouhodobě v zahraničí z důvodů zaměstnání, pak je na místě zvážit např. opatrovnictví, neboť by to mohlo být „v zájmu dítěte zapotřebí z jiného důvodu“. V takovém případě Vám doporučuji kontaktovat OSPOD (orgán sociálně právní ochrany dítěte).

S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.