Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Odmítnutí / odložení očkování

27.04.2015

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem ohledně povinného očkování. Rádi by jsme očkování odložili až na dobu 3 let dítěte, kdy teprve dozrává imunitní systém a tedy by očkování mělo smysl. Lze to z právního hlediska nějak odložit do pozdějšího věku dítěte?
Popřípadě při odmítnutí povinného očkování se lze vykoupit částkou 10 000.-, nebo bude pokuta za neuposlechnutí vymáhána opakovaně?
Očkování se bojím pro jeho vedlejší účinky, navíc nesouhlasím s vpravením chemie do tak malého tělíčka. Celé těhotenství se snažím jíst jen to nejlepší aby to nějak neuškodilo dítěti a teď bych to všechno měla povinně zapomenout? Co bych to byla za matku..
Velice děkuji za odpověď

Dobrý den,
podle § 46 odst. 4 zákona o ochraně veř. zdraví odpovídají rodiče za splnění očkovací povinnosti u dětí do 15 let. V případě nesplnění této povinnosti dojde s velkou pravděpodobností k obviněni ze spáchání přestupku místně příslušnou krajskou hygienickou stanicí. Krajská hygienická stanice, která se dozví skutečnost, že rodič odmítl povinné očkování, zahájí proti rodiči řízení o přestupku na úseku zdravotnictví podle § 29 odst. 1 písm. g) zákona o přestupcích. Takovým konáním totiž nebyla splněna povinnost stanovenou nebo uloženou k předcházení vzniku a šíření infekčních onemocnění. Za to lze uložit pokutu až do výše 10 000 Kč v řízení o přestupku, v příkazním řízení do výše 4 000 Kč. Pokutu může krajská hygienická stanice uložit každému rodiči zvlášť, neboť oba rodiče mají rodičovskou odpovědnost. O zahájení řízení o přestupku jsou účastníci písemně informováni. Udělení pokuty v příkazním řízení může být výhodnější, proto je možné úřadu toto řízení navrhnout v souladu se zásadou rychlosti a hospodárnosti postupů veřejné správy.

Není zcela vyloučeno, že se o vás začne zajímat orgán sociálně-právní ochrany dětí, protože by měl prověřit, proč jste dítě nenechali očkovat, návštěva však v tomto případě bývá spíše formální, protože návštěva sociální pracovnice se koná jen z důvodu zjištění, zda neočkování dítěte není z důvodu zanedbání rodičovských povinností v péči o zdraví dítěte.

Jako zákonnou výjimku pro odmítnutí či posunutí očkování lze využít § 46 odst. 2 zákona o ochraně veřejného zdraví podle kterého se povinné očkování neprovede při zjištění imunity vůči infekci nebo zjištění zdravotního stavu, který brání podání očkovací látky (tzv. trvalá kontraindikace). Trvalou kontraindikaci posuzuje příslušný odborný lékař (neurolog, alergolog, imunolog, neonatolog, infektolog), který o tom vydá doklad. Je tedy třeba získat lékaře, který bude v souladu se svým přesvědčením ochoten vám takový doklad vydat.

Podle převažujícího právního názoru není trvalé odmítání očkování trvajícím přestupkem a neměla by tedy pokuta být udělena opakovaně. Náš právní řád nedovoluje opakované ukládání pokut za tentýž skutek. Nicméně není zcela jasný názor na to, zda tutéž argumentaci lze použít při jiném očkování, tedy při jiné kombinaci nemocí z povinného očkovacího kalendáře.

Doporučuji Vám navštívit stránku http://www.rozalio.cz/index.php/pravo/vzory-dokumentu/236-odmitnuti-povinneho-okovani-manual, kde je tato problematika zpracovaná velmi podrobně.

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.