Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Dovolená je výkonem práce

18.04.2015

dobrý den, prosím o radu ohledně nároku na dovolenou. 1.8.2014 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, která mi skončila 12.2.z roku 2014 mi zbylo 30 dní dovolené, kterou jsem nastoupila ihned po skončení mateřské. na lednové výplatnici, kterou mi zaslal zaměstnavatel bylo uvedeno 55 dní dovolené, tzn. 30 dní dovolené za rok 2013 (5dní) a 2014 (25 dní) a 25 dní dovolené roku 2015. s tím i počítala mzdová účetní se kterou jsem vyplnila dovolenku až do 4. května 2015. v únorové výplatnici má však již uvedeno 39 +2 (zb.dov.+narok) čerpání dovolené 11 dní (5dní předminulý rok a 6 dní minulý rok). a v březnové výplatní pásce je uvedeno zb. dov. 17, nárok 2), čerpání za březen 14 dní minulého roku a 8 dovolená. počet dní čerpání odpovídá skutečnosti 33 dní dovolené (pracovních dní po skončení mateřské dovolené). avšak mi nesedí zbývající dovolené jestliže bylo 55 dní vyčerpáno 33 zbývá 22 dní a na pásce mám uvedeno 17+2, tj.19. můžete mi poradit, zda uvedené výpočty zaměstnavatele jsem v pořádku, já se domnívám, že nikoliv, rozuměla jsem zákonu tak, že ke krácení dovolené docházet nemá, když hned čerpám. nerozumím, jak zaměstnavatel, mzdový systém počítá zbývající dovolenou.jaký bych podle Vás měla mít nárok na dovolenou? jestli mám konfrontovat zaměstnavatele? když sama paní účetní při vyplňování dovolenky potvrdila nárok na dovolenou až do 4. května 2015, tj. oněch 55 dní. nebo mi proplatí dovolenou až do onoho 4. května, byť na výplatní pásce vychází dní méně?děkuji moc za radu a přeji hezký den.

Dobrý den,

uvádíte:
• r. 2014 – zbylo 25 dní dovolené,
• r. 2013 – zbylo 5 dní dovolené
• celkem: 30 dní dovolené

MD (PMM) od 1. 8. 2014 do 12. 2. 2015 (z toho na MD od 1. 1. 2015 do 12. 2. 2015 „odpracujete“ 31 dní) ,
poté ihned nástup dovolené v souladu s § 217 odst. 5 ZP; nastoupíte a čerpáte 30 dní „staré“ dovolené a protože dovolenou za rok 2015 vám zaměstnavatel nesmí krátit, tak zároveň vyčerpáte 25 dní z roku 2015. Tímto postupem (31 dní MD, 30 dní staré dovolené, 25 dní nové dovolené) splníte základní podmínku vzniku nároku na dovolenou za kalendářní rok, tj. odpracování 60 dnů v kalendářním roce, jelikož dovolená a MD jsou pro účely čerpání dovolené považovány za výkon práce (§ 348 ZP).

Dále pak uvádíte zmatené údaje, kterým nerozumím, jakoby to, co jste uvedla v úvodu, neplatilo. Vy jste v roce 2014 nějakou dovolenou čerpala? Abyste totiž mohla čerpat „celou“ dovolenou za rok 2015 musíte splnit základní podmínku vzniku nároku na dovolenou, tj. odpracovat 60 dní. Pro účely dovolené se pak za odpracování považuje i čerpání MD (tj. u vás v roce 2015 31 dní) a čerpání dovolené (dovolenou musíte přičíst k 31 a dohromady to musí činit 60). Pokud tomu tak není, pak za rok 2015 máte nárok jen na 1/12 za každých 21 odpracovaných dní z celkového nároku na dovolenou, tj. z 25 dní – 2 dny).

Pokud by to bylo např. takto:
• 31 dní MD
• 17 dní stará dovolená
• 25 dní dovolená za rok 2015
• Dohromady odpracováno 73 dní, pak splňujete podmínku vzniku nároku na dovolenou za rok 2015 bez krácení tj. 25 dní.

Kdyby to bylo např. takto:
• 31 dní MD
• 3 dny stará dovolená
• 25 dní dovolená za rok 2015
• Dohromady odpracováno 59 dní, podmínku vzniku nároku na dovolenou za celý kal. rok 2015 nesplňujete; takže by jste čerpala za odpracované dny 1/12 (vysvětlení shora)a postup dle § 217 odst. 5 ZP by se neuplatnil.

Problém bude zřejmě ještě v tom, že někteří zaměstnavatelé ustanovení § 217 odst. 5 ve spojitosti s § 223 a § 348 ZP nechtějí respektovat, přestože soudy tento postup uznávají.

Uvedu z praxe:

Dovolená je výkonem práce

Již delší dobu vedeme spor se zaměstnavatelem ohledně čerpání dovolené bezprostředně po ukončení MD. Zaměstnavatel nám tvrdí, že jsou na tento problém dva různé právní názory. Shodujeme se na tom, že zaměstnankyně musí v tom kalendářním roce splnit podmínku odpracování 60 dnů. Spor však vedeme o to, které doby (dny) se do 60 dnů započítávají a ke kterému dni musí být splněna podmínka odpracování 60 dnů. Podle názoru zaměstnavatele se do 60 dnů započítává nevyčerpaná dovolená z předchozích roků a MD a podmínka odpracování 60 dnů se posuzuje ke dni, kdy končí MD. Podle jiného právního názoru se sečte nevyčerpaná dovolená, MD a dovolená z běžného roku. Prosím o sdělení, který právní názor je správný.

Odpověď:
______________________________________________________________
Tato právní úprava je uvedena v § 217 odst. 5 ZP. Zde je uvedeno: „Požádá-li zaměstnankyně zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení MD, a zaměstnanec zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení RD do doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat MD, je zaměstnavatel povinen jejich žádosti vyhovět.“

Podle mého názoru je jednoznačně správný výklad č. 2, tj. že do 60 dnů je nutné započítat i dovolenou z běžného roku.
Nyní na tento problém můžeme aplikovat i rozhodnutí krajského soudu. Krajský soud v Ostravě tento případ řešil a uvedl, že správný je výklad č. 2, tj. že do 60 dnů je nutné započítat i dovolenou z běžného roku, protože v § 348 odst. 1 písm. b) ZP je uvedeno, že za výkon práce se považuje dovolená. Dále ve svém rozhodnutí správně poznamenal, že v § 217 odst. 5 ZP není uvedeno, že se má jednat o dovolenou, na kterou v době žádosti již vznikl nárok.

Podle mého názoru je jeho rozhodnutí správné. Nárok na dovolenou se vždy posuzuje k 31. 12. běžného roku, a protože čerpání dovolené je výkonem práce, je nutné pro tyto účely do 60 dnů započítat i dovolenou z běžného roku.

Může samozřejmě nastat případ, kdy zaměstnankyně podmínku 60 dnů nesplní.

Příklad:
MD končí 15. 1., zaměstnankyně má 10 dnů dovolené z loňského roku a 20 dnů dovolené z běžného roku. V tomto případě podmínku odpracování 60 dnů nesplní, a nelze tedy postupovat podle § 217 odst. 5 ZP.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jitka Kocianová
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.