Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Smlouva o dílo

18.04.2015

Dobrý den,

mám dotaz ohledně skloubení péče o dítě do 7 let věku a práce na Smlouvu o dílo. Bude-li manžel registrován jako osoba pečující o dítě do 7 let, kolik si může měsíčně přivydělat na Smlouvu o dílo jako "nepodnikatel"? Má v plánu věnovat se částečně překladatelské činnosti, ale nemá živnostenský list. Platí zde podmínka jako u DPP, že si může vydělat max. 10 000,-Kč měsíčně? Předpokládám, že zdrav. pojištění by v tomto případě platit nemusel (coby pečující o dítě do 7 let), ale částku by musel zdanit. Jakým způsobem?

Děkuji za odpověď

Dobrý den.

Pokud se bude jednat o příležitostnou (nikoli soustavnou, opakovanou) činnost, pak se režim zdanění tohoto příjmu bude řídit § 10 zák. č. 586/1991 Sb., o dani z příjmu, v platném znění. Příležitostné příjmy do 30 000,- Kč v kalendářním roce jsou od daně osvobozeny.

Pokud se ovšem nebude jednat o příležitostnou činnost, pak bude příjem podléhat ustanovení § 7 cit. předpisu, bude daněn jako příjem ze samostatné výdělečné činnosti, což s sebou nese též povinnost zaplatit z něj pojistné na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění jako OSVČ. V případě soustavné činnosti, pokud se nejedná o postup podle autorského zákona, též pozor na přestupek nedovoleného podnikání, kterého se dopustí ten, kdo provozuje volnou živnost, aniž by pro ní měl živnostenské oprávnění (§ 61 zák. č. 455/1991 Sb. )

Stát je plátcem pojistného na zdravotní pojištění za osoby celodenně, osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku. Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy školy, s výjimkou umístění v zařízení s týdenním či celoročním pobytem. Za takové osoby se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec nebo matka dítěte, pokud nemají příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti. Pokud se bude jednat o příležitostný příjem, pak tento nepodléhá odvodu zdravotního pojištění, a tyto příjmy nebudou pro účely zdravotního pojištění považovány za příjmy ze zaměstnání ani ze samostatné výdělečné činnosti.

Pokud by se ovšem jednalo o příjem ze samostatné výdělečné činnosti, pak je třeba splnit všechny povinnosti OSVČ, třebaže otec dítěte nemá živnostenský list. Za takovou osobu pak není plátcem pojistného na zdravotní pojištění stát.
Bližší informace o zdravotním pojištění můžete obdržet u příslušné zdravotní pojišťovny, bližší informace o daních pak u daňového poradce nebo na finančním úřadě.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.