Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Návrat do zaměstnání krátce po skončení mateřské dovolené

02.05.2015

dobry den,mam dotaz.cerpam prave PPM,ktera mi konci v srpnu,a v srpnu budu prechazet na 2lety RP.pracuji ve zdravotnictvi,mam smlouvu na neurcito a rada bych se uz napr.v rijnu vratila do prace na castecny uvazek,je to mozne?pobirat rodicovsky prispevek+se vratit na castecny uvazek do puvodni prace?musi me zamestnavatekl prijmout i pred skoncenim 2let RP?-dite ve skolce nebude takze RP by mi mel zustat.a ted me jeste zajima kdyz budu chtit castecny uvazek co kdyz mi po skonceni 2 let RP kdy budu chtit zpet plny uvazek zamestnavatel nevyhovi a ja zustanu na castecnem i kdyz budu chtit uz plny uvazek?jak toto vyresit?dekuji za odpoved

Dobrý den,

možné to je. Pokud budete v srpnu končit mateřskou dovolenou(krytou dávkou peněžité pomoci v mateřství) a budete se chtít vrátit do zaměstnání v říjnu, tak zaměstnavatele požádáte po skončení mateřské dovolené o čerpání rodičovské dovolené pouze do měsíce řijna.
Zákon č. 262/2006 Sb, zákoník práce, v platném znění, dává v § 196 zákonný nárok rodiči čerpat rodičovskou dovolenou(nárokové volno ze zaměstnání) až do tří let věku dítěte. Rodičovská dovolená nemusí být čerpána vcelku (tuto povinnost zákon nestanoví), ale vždy pouze v rozsahu, ve kterém o ni zaměstnankyně požádala. Tzn. že žádost o poskytnutí rodičovské dovolené lze zaměstnavateli podávat i opakovaně, a to nejdéle do doby, k.dy dítě dovrší tři roky. Tzn. že v případě když nastoupíte v říjnu letech zpět do zaměstnání a Vaše dítě by mělo např. problémy s adaptací ve školce(kdyby nastoupilo), můžete svého zaměstnavatele opět požádat o čerpání rodičovské dovolené, a to v rozsahu jaký uznáte za vhodný (nejdéle do tří let dítěte) a zaměstnavatel Vám bude povinen vyhovět a čerpání rodičovské dovolené v požadovaném rozsahu umožnit. Po návratu z rodičovské dovolené musí zaměstnavatel přidělovat práci dle Vaší pracovní smlouvy. Nemusí to tedy být zcela totožné místo"stejná židle" (na tu máte nárok po skončení mateřské dovolené), ale mělo by odpovídat pracovní smlouvě.Pokud by zaměstnavatel pracovní místo odpovídající pracovní smlouvě neměl, je změna pracovní pozice možná jen s Vaším souhlasem a musí být písemná
Při pobírání rodičovského příspěvku je příjem z pracovní činnosti neomezen. Pokud bude dítě v péči jiné zletilé osoby, nárok na rodičovský příspěvek Vám zůstane zachován.
Co se týká zkráceného úvazku, pak řešením je úprava stávající pracovní smlouvy např. dodatkem k pracovní smlouvě, jehož účinnost může být omezena jen na stanovenou dobu, po jejímž uplynutí, se postupuje podle původní smlouvy.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Petra Kuntošová
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.