Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Nárok na dovolenou

31.03.2015

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat na nárok na dovolenou od zaměstnavatele. 10.8.2013 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, přičemž po vyčerpání mateřské dovolené v únoru 2014 jsem požádala zaměstnavatele o proplacení zbývající dovolené, což se také stalo. V srpnu 2014 jsem se vrátila do zaměstnání na částečný úvazek 4 hodin denně. Práce pro mě byla ale dost náročné ve spojení s péčí o malého syna a proto jsem se po dohodě se zaměstnavatelem rozhodla k 31.3.2015 s prací skončit, vyčerpat zbývající řádnou dovolenou a nastoupit zpět na rodičovskou dovolenou. Mám nárok na řádnou dovolenou za celý kalendářní rok, když jsem odpracovala více než 60 dní v tomto roce a nebo se při nástupu na rodičovskou dovolenou bude řádná dovolená krátit? Moc děkuji

Dobrý den.
Nárok na dovolenou upravuje zákoník práce (zák. č. 262/2006 Sb., v platném znění) v §211 a násl.
Zaměstnanec má nárok na dovolenou za kalendářní rok, pokud za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal u tohoto zaměstnavatele práci alespoň 60 dnů v kalendářním roce.
Doba čerpání mateřské dovolené se pro účely vzniku nároku na dovolenou posuzuje jako výkon práce. Rodičovská dovolená a pracovní neschopnost se ovšem pro účely nároku na dovolenou na zotavenou za výkon práce nepovažuje.
Nepracoval-li zaměstnanec pro překážky v práci, které se pro účely dovolené neposuzují jako výkon práce, krátí se mu dovolená za prvých 100 takto zameškaných pracovních dnů o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných pracovních dnů rovněž o jednu dvanáctinu (§223 zákoníku práce).
Požádá-li zaměstnankyně o to, aby dovolená na zotavenou navazovala na mateřskou dovolenou, zaměstnavatel je povinen jí podle §217 odst. 5 zákoníku práce vyhovět. Podle § 223 odst. 1 zákoníku práce dovolenou vyčerpanou na žádost zaměstnankyně před nástupem rodičovské dovolené podle § 217 odst. 5 zákoníku práce, nelze z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krátit. Uvedené pravidlo platí pouze při čerpání dovolené v návaznosti na mateřskou dovolenou.
Jinak dobu čerpání dovolené určuje zaměstnavatel. Zaměstnavatel je povinen určit čerpání dovolené tak, aby dovolenou zaměstnanec vyčerpal v příslušném kalendářním roce, není-li to možné, určí ji tak, aby skončila do konce následujícího kalendářního roku. Zaměstnavatel však nesmí určit dobu čerpání dovolené na dobu pracovní neschopnosti, mateřské či rodičovské dovolené. Nemůže-li zaměstnavatel určit čerpání dovolené ani do konce příštího kalendářního roku z důvodu čerpání rodičovské dovolené, určí dobu čerpání této dovolené po skončení rodičovské dovolené.
Podle §217 odst. 2 zákoníku práce může zaměstnavatel určit zaměstnanci čerpání dovolené, i když dosud nesplnil podmínky pro vznik práva na dovolenou, jestliže je možné předpokládat, že zaměstnanec tyto podmínky splní do konce kalendářního roku, popřípadě do skončení pracovního poměru.
Z výše uvedeného vyplývá následující: Pokud jste ještě nevyčerpala dovolenou za rok 2014, pak platí, že v tomto roce jste odpracovala více než 60 pracovních dnů, a proto máte nárok na dovolenou za kalendářní rok. Vzhledem k tomu, že předpokládám, že jste v tomto roce z důvodu čerpání rodičovské dovolené zameškala více než 100 pracovních dnů, bude se dovolená krátit dle pravidel uvedených výše. Obdobně tomu bude s dovolenou za rok 2015 – pokud jste odpracovala více než 60 dnů, vzniká Vám nárok na dovolenou za kalendářní rok, pokud však z důvodu čerpání rodičovské dovolené v tomto roce zameškáte více než 100 pracovních dnů, dovolená se Vám bude krátit dle pravidel uvedených výše. Pro úplnost dodávám, že Vaší žádosti o čerpání dovolené před návratem na rodičovskou dovolenou zaměstnavatel není povinen vyhovět.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.