Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Návrat do zaměstnání po skončení mateřské dovolené

31.03.2015

Dobrý den,ocitla jsem se v situaci, kdy mně 4. 4. 2015 končí mateřská. Plánovala jsem návrat do zaměstnání na částečný úvazek a to od května, kdy bude malému půl rok. Včera mně v zaměstnání bylo řečeno, že pro mě práci nemají a bylo mně nabídnuto odstupné. V pracovní smlouvě mám specifikovanou pozici jako účetní. Můj dotaz zní, musejí mně pouze po dobu mateřské držet mé místo, tj. přesně tu práci, kterou jsem odváděla, či i po rodičovské? Nebo po rodičovské mně musejí nabidnout pouze místo účetní s tím, že bych mohla účtovat cokoliv jiného nebo mně nemusejí místo účetní držet vůbec a poté mně mohou říci, že půjdu dělat třeba recepční? Zároveň mně zůstala nevyčerpaná dovolená, o jejíž čerpání budu žádat. Mohla bych tedy nejprve požádat o čerpání dovolené a během čerpání dovolené se rozhodnout co dále, zda trvat na nástupu do zaměstnání či požádat o rodičovskou třeba do roka mého dítěte? Je možné třeba se vrátit i na plný úvazek a poté opět požádat o rodičovskou dovolenou? Děkuji předem.

Dobrý den,

po návratu z mateřské dovolené (28 týdnů) je zaměstnavatel povinen zaměstnankyni zařadit na tutéž práci a pracoviště (lidově „tutéž židli“), po návratu z rodičovské dovolené je zaměstnavatel povinen přidělovat zaměstnankyni práci podle pracovní smlouvy. Záleží na tom, co máte v pracovní smlouvě specifikováno. Pokud například máte v pracovní smlouvě uvedenu pozici účetní, tak Vám může být přidělena pozice účetní v jakékoliv oblasti ve Vašem zaměstnání,ovšem nemůže Vám být přidělována pozice recepční.

Problematiku čerpání dovolené upravuje zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění.
Pokud požádáte o čerpání dovolené v návaznosti na mateřskou dovolenou, zaměstnavatel je povinen žádosti podle §217 odst. 5 zákoníku práce vyhovět.
V době čerpání dovolené však nejste chráněna proti výpovědi, výpověď od zaměstnavatele můžete obdržet. Připomínám, že zaměstnavatel Vám může dát výpověď jen ze zákonem stanovených důvodů uvedených v § 52 zákoníku práce (zák. č. 262/2006 Sb., v platném znění). Pokud byste v době čerpání dovolené obdržela výpověď, pak platí,že byla-li dána výpověď, skončí pracovní poměr uplynutím výpovědní doby – ta počíná běžet prvním dnem měsíce následujícího po doručení výpovědi a činí zpravidla 2 měsíce. Ovšem, dle § 53 odst. 2 zákoníku práce platí, že: „Byla-li dána zaměstnanci výpověď před počátkem ochranné doby (mateřská, rodičovská dovolená) tak, že by výpovědní doba měla uplynout v ochranné době, ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává; pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby, ledaže zaměstnanec sdělí zaměstnavateli, že na prodloužení pracovního poměru netrvá.“ Nastoupíte-li tedy po skončení dovolené na rodičovskou dovolenou, doba čerpání rodičovské dovolené se nebude do výpovědní doby započítávat a Váš pracovní poměr skončí až uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení rodičovské dovolené – pokud zaměstnavateli nesdělíte, že na prodloužení pracovního poměru netrváte, popř. pokud se nedohodnete jinak.
Zákon č. 262/2006 Sb, zákoník práce, v platném znění, dává v § 196 zákonný nárok rodiči čerpat rodičovskou dovolenou(nárokové volno ze zaměstnání) až do tří let věku dítěte. Rodičovská dovolená nemusí být čerpána vcelku (tuto povinnost zákon nestanoví), ale vždy pouze v rozsahu, ve kterém o ni zaměstnankyně požádala. Je možné třeba se vrátit na plný úvazek zpět do zaměstnání a poté opět požádat o rodičovskou dovolenou. Tzn. že žádost o poskytnutí rodičovské dovolené lze zaměstnavateli podávat i opakovaně, a to nejdéle do doby, kdy dítě dovrší tři roky.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Petra Kuntošová
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

RODIČE NA START! 2018

19. května, 14:00, park Na Pankráci
Chcete zkusit bosochodíčky, chůzi po skle nebo žhavých uhlíkách?
Zveme na benefiční běh a zábavné odpoledne pro celou rodinu 1km/5km/minitratě, pochod s dítětem v šátku, bosochodníky, chůze po skle i žhavém uhlí, kreativní dílničky a mnoho dalšího.


Na podporu bezplatné právní poradny APERIO.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.