Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Popření otcovství

31.03.2015

Dobry den, ziji s pritelem, ktery se rozvedl se svou zenou (rozvod nabyl pravni moci v rijna 2014), jeho byvala manzelka pocala dite s jinym muzem a dite se narodi ve lhute 300 dni. Byvala zena to memu priteli ani nerekla, dozvedel se to pres sve deti, ktere rekly, ze maminka je v jinem stavu. Pak byvalou manzelku kontaktoval ted a chtel potvrzeni, ze dite bude mit registrovano noveho pritele jako otce. Manzelka mu sdelila, ze bude muset byt zapsan muj pritel a pak, ze on bude muset k soudu. Prosim Vas, jak se muze branit, vzdyt neni mozne, aby mu manzelka tento fakt nerekla, kdyby se nezeptal. Toto se dozvedel jen diky svemu dotazu vuci ni 5 tydnu pred porodem. Chapeme, ze muze pocit dite, ale preci musi vcas komunikovat a omluvit se za neprijemnosti. Dalsi vec je, kdo plati pravni a soudni vylohy v tomto pripade a nemuze napriklad soud zacit resit vyzivne, nez se dite prevede po soudnim rozhodnuti na pritele matky jako otce ? Bohuzel byvala manzelka by vse mohla vyresit svatbou s otcem ditete, ale ten je stale zenaty. Moralka nikde :-), ale to neresim. Dekuji za radu : 1)co muze muj pritel udelat, aby se situaci vyhnul 2) kdo bude zarizovat a platit vylohy se soudem a pravnikem ? a kdo priteli zaplati pripadnou uslou mzdu za reseni "prusvihu" sve byvale manzelky ? b 3) bude soud pozadovat vyzivne na pritely, ktery bude podle domneky zapsan v RL, nez se situace vyresi ? 4) da se napriklad podat zaloba na byvalou manzelku, ze toto vse zatajila, a chtela pritele nechat zapsat nevedomky do RL ? (toto je extreme, a nepristoupime k nemu, jde spis o to, abychom vedeli vsechny moznosti). Dekuji a preji hezky den,

Dobrý den,
narodí-li se dítě v době od uzavření manželství do uplynutí třístého dne poté, co manželství zaniklo nebo bylo prohlášeno za neplatné, anebo poté, co byl manžel matky prohlášen za nezvěstného, má se za to, že otcem je manžel matky. Narodí-li se dítě v době mezi zahájením řízení o rozvodu manželství a třístým dnem po rozvodu manželství, a manžel, popřípadě bývalý manžel matky prohlásí, že není otcem dítěte, zatímco jiný muž prohlásí, že je otcem dítěte, má se za to, že otcem je tento muž, připojí-li se matka k oběma prohlášením. Prohlášení manžela matky dítěte, popřípadě jejího bývalého manžela, muže, který tvrdí, že je otcem dítěte, a matky dítěte se činí v řízení před soudem, zahájeném na návrh některého z nich; návrh lze podat nejpozději do uplynutí jednoho roku od narození dítěte. Jako otec dítěte bude vždy tedy zapsán manžel matky (bývalý manžel). Od účinnosti nového občanského zákoníku je tedy možnost vyřešit to jedním prohlášením všech tří zúčastněných, samozřejmě to předpokládá jejich spolupráci a ochotu druhého muže své otcovství uznat. V opačném případě je třeba podat žalobu na popření otcovství. Manžel může popřít u soudu své otcovství do šesti měsíců ode dne, kdy se dozvěděl o pochybnostech, že je otcem dítěte, které se narodilo jeho manželce. Popřít své otcovství u soudu může však nejpozději do šesti let od narození dítěte.
Náklady soudního řízení zpravidla hradí ve sporu neúspěšná strana, takže pokud manžel matky podá žalobu na popření otcovství, test DNA jeho otcovství vyloučí, bude úhrada testu a také náklady žalobce s vysokou pravděpodobností uloženy zaplatit žalované, tedy matce dítěte. Náklady žalobce jsou jak náklady na právního zástupce, tak i ušlá mzda při účasti u soudního řízení. Domnívám se, že u jasného popření otcovství, kde ani matka nebude nic namítat, není právní zastoupení nezbytné.
S nějakou možnou náhradou škody za "zatajení" narození dítěte by to mohlo být sporné. Dítě se ještě nenarodilo a nemůžete vědět, zda matka nechtěla celou věc sama okamžitě vyřešit. Ona sama může podat žalobu na popření otcovství, pokud je v jejím zájmu dítě mít s novým mužem, není důvod, aby nechávala jako otce zapsaného bývalého manžela, ten by pak k tomuto dítěti měl stejná práva, jako k ostatním jejich společným dětem.

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.