Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Návrat do zaměstnání po rodičovské dovolené

24.03.2015

Dobrý den, 29,7,2015 budou dceři 3 roky a já mám nastoupit zpět do zaměstnání po RD. Zaměstnavatel přesunul moje místo z Brna (uvedeno v pracovní smlouvě) do Prahy, takže prosím o radu, jak postupovat. Odstěhovat se do Prahy není opravdu možné. Jak řešit výpověď, mám nárok na odstupné, podporu v nezaměstnanosti. Předem děkuji za odpověď.

Vážená paní,
pokud se změnilo místo výkonu práce a vykonávat práci dle pracovní smlouvy již není možné,zaměstnavatel Vám po skončení rodičovské dovolené pravděpodobně dá výpověď z organizačních důvodů ve smyslu § 52 písm. b Zákoníku práce. V případě, že byste výpověď neobdržela, měla byste se vrátit zpět do zaměstnání dle pracovní smlouvy, tj. na místo v Praze a zaměstnavatel by Vám měl přidělovat práci, jinak by se jednalo o překážku v práci na straně zaměstnavatele. Pracovní poměr může skončit výpovědí, při výpovědi běží dvouměsíční výpovědní lhůta, její běh počíná od 1. dne následujícího kalendářního měsíce po doručení výpovědi, výpovědní lhůta je dvouměsíční. Po tu dobu byste měla pro zaměstnavatele vykonávat práci, ev. by Vám náležela náhrada mzdy nebo platu pro překážku na straně zaměstnavatele. Dohodou skončí pracovní poměr ke dni,který si strany sjednaly. V každém případě, doporučuji, aby i v dohodě byl uveden důvod skončení pracovního poměru, tj. přemístění zaměstnavatele.
Budete mít nárok na odstupné ve smyslu § 67 zákoníku práce.

Pokud by Vám skončil pracovní poměr, vznikl by Vám v případě níže uvedených podmínek nárok na podporu v nezaměstnanosti.

V praxi to znamená, že na podporu v nezaměstnanosti vypočítanou z průměrného výdělku v posledním zaměstnání dosáhne ten rodič, který doloží společně se žádostí o přiznání podpory také potvrzení o tom, že v posledních dvou letech před zařazením do evidence Úřadu práce ČR pracoval a zároveň má zaplaceno z této činnosti důchodové pojištění. Pokud se člověk nahlásí úřadu do tří pracovních dnů po rozvázání pracovního poměru, zařadí ho Úřad práce ČR do evidence uchazečů o zaměstnání ode dne, který následuje po skončení zaměstnání. Klient tedy skončí například 15. 7., zaeviduje se na Úřadu práce ČR do tří pracovních dnů, a pokud splní podmínky nároku na podporu v nezaměstnanosti, přizná mu ji úřad už od 16. 7.

Při výpočtu výše podpory v nezaměstnanosti hraje rozhodující roli to, zda rodič v uplynulých dvou letech opravdu pracoval, nebo jestli ho jeho zaměstnavatel pouze vedl ve stavu zaměstnanců a dotyčný byl na rodičovské dovolené. Jestliže žadatel skutečně pracoval, získá nárok na podporu v nezaměstnanosti vypočtenou z předchozího průměrného měsíčního čistého výdělku. Bude tedy dostávat první dva měsíce 65 procent, v dalších dvou měsících 50 procent a po zbytek podpůrčí doby 45 procent předchozího příjmu.

Většina rodičů ovšem končí pracovní poměr současně s rodičovskou dovolenou a před příchodem do evidence Úřadu práce ČR v zaměstnání fyzicky nepracovala. Tím pádem mají dobu důchodového pojištění pokrytou náhradní dobou pojištění, nikoli zaměstnáním. Úřad práce ČR jim tedy vypočítá – v případě, že splní podmínky nároku – podporu v nezaměstnanosti z průměrné mzdy v národním hospodářství, což je pro letošní rok 24 622 Kč. V tom případě tedy klient Úřadu práce ČR dostane za první dva měsíce dávku ve výši 0,15násobku (3 694 Kč), další dva měsíce ve výši 0,12násobku (2 955 Kč) a po zbývající podpůrčí dobu ve výši 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství (2 709 Kč).
Pokud byste po skončení rodičovské dovolené odpracovala alespoň den, vypočítávala by se Vám podpora v nezaměstnanosti z průměrného výdělku. Pokud dostanete odstupné, např. ve výši 3 platů, vznikne Vám nárok na podporu teprve za tři měsíce (dle měsíců odstupného).
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Milada Rejzková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.