Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Výdělečná činnost jako před nástupem na mateřskou dovolenou

19.03.2015

Dobrý den, v zari se mi narodí miminko, rada bych se vsak co nejdříve (po šestinedělí? po pul roce?) vrátila na zkráceny úvazek do prace. O dite bude postarano. Chtěla bych vědět, zda je to možné i v případe, ze nebude změněna smlouva. Jsem učitelkou, tudíž netusim, na jakou jinou pozici by mi mohli smlouvu měnit. Chápu, ze nebudu-li chtít vyplácet žádný příspěvek od státu, není problém, ale při částečném úvazku by příspěvek byl ku prospěchu. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

dle § 195 zákoníku práce nesmí být mateřská dovolená (nárokové volno v zaměstnání) v souvislosti s porodem nikdy kratší než 14 týdnů a nemůže v žádném případě skončit ani být přerušena před uplynutím 6 týdnů ode dne porodu. Což znamená, že pokud žena vyčerpá například z mateřské dovolené před porodem 6 týdnů, pak musí po porodu její mateřská dovolená trvat minimálně 8 týdnů. Pokud vyčerpá před porodem například pouze 2 týdny, tak po porodu musí její mateřská dovolená trvat minimálně 12 týdnů, aby byla splněna zákonná podmínka délky mateřské dovolené. Pokud by zaměstnavatel ženu zaměstnal, aniž by byla splněna zákonná podmínka minimální délky mateřské dovolené, vystavil by se možným sankcím (včetně finančních) příslušných kontrolních orgánů- inspektorátů práce. Co se týká dávky peněžité pomoci v mateřství, je situace obdobná. U pojištěnky, která porodila, nesmí být podpůrčí doba u peněžité pomoci v mateřství kratší než 14 týdnů a nesmí skončit před uplynutím 6 týdnů ode dne porodu (§ 35 odst. 1 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění v platném znění). Podpůrčí doba 14 týdnů se počítá ode dne nástupu na peněžitou pomoc v mateřství, resp. nejdéle od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu.

Podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství upravuje zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů:
- účast na nemocenském pojištění aspoň po dobu 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství;
- v den nástupu na peněžitou pomoc v mateřstvá trvá účast na nemocenském pojištění nebo trvá ochranná lhůta ze skončeného pojištění ještě počátkem osmého až šestého týdne před očekávaným dnem porodu;
- těhotenství skončilo porodem;
- zaměstnankyně nemá příjem z pracovní činnosti, která jí zakládá nárok na peněžitou pomoc v mateřství, výjimkou jsou příjmy, které jí náleží i za dobu pobírání dávky(např. prémie, podíly);
- zaměstnankyně nevykonává činnost v zaměstnání, ze kterého peněžitá pomoc v mateřství náleží.

Do doby 270 dnů se také započítává:
- předchozí doba pojištění nebo účasti na nemocenské péči v ozbrojených silách;
- studium na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole či na konzervatoři, která je považována za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění;pokud toto studium bylo úspěšně ukončeno
- doba pobírání plného invalidního důchodu (pokud byl tento důchod odňat a po jeho odnětí pokračovala nebo začala výdělečná činnost);
- doba přerušení pojištění (rodičovská dovolená, neplacené volno do 4 let věku dítěte).

Pro získání peněžité pomoci v mateřství je třeba splnit všechny zákonem vyžadované podmínky současně.

Pokud byste ukončila mateřskou dovolenou a nastoupila po šestinedělí do zaměstnání na smlouvu, z níž byla vyplácena peněžitá pomoc v mateřství, dávka by Vám již nenáležela. Pokud byste nastoupila zpět do zaměstnání po vyčerpání nároku na peněžitou pomoc v mateřství (standardní doba pobírání u jednoho dítěte je 28 týdnů)a pobírala již rodičovský příspěvek, pak již můžete mít příjmy jak z výdělečné činnosti tak i z dávky rodičovského příspěvku. U rodičovského příspěvku se výdělečná činnost nesleduje.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Petra Kuntošová
Kategorie dotazu: Výdělečná činnost na MD a RD
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.