Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Návrat do zaměstnání po RD

22.03.2015

Dobrý den,v květnu mi končí rodičovský příspěvek, chci se vrátit do práce,, zaměstnavatel na moje místo již přijmul jinou sílu,pracovala jsem na prodejně na směny, kdy nejdelší směna byla do l8 hodin.Nyní mám pracovat na pracovišti, kde jsou směny až do 22 hodin, mám dvě malé děti, hlídání na to neseženu, pokud bych požádala o změnu pracovní doby, zaměstnavatel by na to nepřistoupil, nutí mě, abych rozvázala pracovní poměr dohodou, bez nároku na odstupné. Překážka je prý na mé straně, protože nemohu splnit podmínky, které jsou v pracovní smlouvě/místo práce je určeno na město, ne na jednotlivou prodejnu/. Mám nějakou možnost získat lepší podmínky? Pokud přistoupím na dohodu z mé strany, tak mám nárok na podporu pouze 3000 Kč a to nás neuživí. Děkuji.

Dobrý den,
zaměstnavatel je Vás po návratu z rodičovské dovolené povinen zaměstnat v souladu s pracovní smlouvou, tedy zejména stejným druhem práce a ve stejném místě výkonu práce, jako máte uvedeno ve smlouvě. Pokud takovou práci nemá, protože u něho došlo ke snížení počtu pracovních míst, jde o překážku v práci na jeho straně a také jde o výpovědní důvod - nadbytečnost. Pokud skutečně nemá žádnou práci vyhovující Vaší pracovní smlouvě, je povinen Vám platit náhradu mzdy za překážky na své straně. Po skončení pracovního poměru (dvouměsíční výpovědní lhůta počínající běžet od prvního dne měsíce následujícího po jejím doručení) vznikne nárok na odstupné. Podstatné tedy je, co máte všechno uvedeno v pracovní smlouvě, leckdy tam bývají uvedeny i informace o směnách, pracovní době apod. Zákoník práce stanoví v § 241, že zaměstnavatel je povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti. Neznamená to ovšem, že musí vyhovět požadavkům zaměstnance na to, jak má být zařazován do směn. Dále stanoví, že požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, těhotná zaměstnankyně nebo zaměstnanec, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o převážně nebo úplně bezmocnou fyzickou osobu, o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Zde by záleželo na tom, co by zaměstnavatel odpověděl na Vaši žádost o úpravu pracovní doby, případně o zařazování do jen určitých směn. Komunikujte se zaměstnavatelem písemně a vyžadujte písemné odpovědi. Je možné, že právo je na Vaší straně a zaměstnavatel Vám musí vyhovět, to se nedá takto na dálku posoudit bez znalosti Vaší pracovní smlouvy a bez znalostí poměrů u zaměstnavatele. Vše ale má smysl jen v tom případě, pokud byste byla ochotna se bránit proti porušování zákoníku práce u soudu.
Pro výši podpory v nezaměstnanosti nevadí, pokud sama dáte návrh na rozvázání pracovního poměru dohodou, zvlášť pokud jako důvod bude uvedena nemožnost skloubit péči o dítě a práci na směny. Podstatné je, co bude Vaší poslední činností, zda čerpání rodičovské dovolené nebo byť i jen pár dnů, ale výkon práce. Pokud budete chodit do zaměstnání, tak se podpora bude počítat z dosaženého příjmu. Sdělte tedy zaměstnavateli, že trváte na dodržení podmínek Vaší pracovní smlouvy, požádejte ho v souladu se zákoníkem práce o úpravu pracovní doby, vše řešte písemně a až po skončení rodičovské dovolené. Sdělte mu, že se hodláte obrátit o pomoc na příslušný inspektorát práce, pokud bude zaměstnavatel porušovat zákoník práce. Zaměstnavatel totiž musí vyhovět žádosti o zkrácený úvazek, pokud mu v tom nebrání vážné provozní důvody, tedy takové, které by znemožnily nebo ohrozily výkon jeho činnosti. To neznamená, že se to zaměstnavateli tak nějak nehodí, musí být schopen toto odůvodnit. Často pomůže jen pevný postup vůči zaměstnavateli, kdy tento přestane vystupovat vůči zaměstnanci mocensky a přestane si na něho zkoušet pro něho co nejvýhodnější varianty a začne se chovat dle zákona a pracovní smlouvy.

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.