Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: PPM - otec dítěte

16.03.2015

Dobry den,rada bych se zeptala, zda je mozne, aby PPM pobiral manzel a zaroven chodil do prace zatimco ja budu pecovat o dite? Jakou formou lze toto resit se zamestnavatelem, pripadne jaka jsou s tim spojena rizika, zda-li nejaka. Dale bych rada vedela, kdyz PPM bude pobirat manzel, co mam v praci oznamovat ja, kdyz nebudu pobirat PPM-kdo za mne bude odvadet socialni a zdravotni a jaky mam v tom pripade v praci status? Mam nejake oznamovaci povinnosti vuci pojistovne, apod?
Dekuji.

Vážená paní,
z Vašeho dotazu není zřejmé, z jakého důvodu chcete, aby manžel pobíral PPM.
Otec dítěte může čerpat PPM od 7, týdne od narození dítěte. Musí splňovat stejné podmínky vzniku nároku na PPM jako matka, tj.účast na nemocenském pojištění aspoň po dobu 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech před nástupem na PPM.
Peněžitá pomoc v mateřství nenáleží za období, kdy je vykonávána činnost (zaměstnání) zakládající účast na nemocenském pojištění, ze které je tato dávka poskytována (zaměstnání by tedy mělo trvat do doby nástupu na ppm, ev by nástup měl začít nejpozději do 7 dnů po skončení pracovního poměru). Poskytování peněžité pomoci v mateřství však nebrání výkon práce v jiném zaměstnání či výkon jiné výdělečné činnosti. Otec tedy nemůže pracovat v zaměstnání, ze kterého mu náleží PPM.
Při čerpání o PPM otcem dítěte je nezbytné , aby se ženou uzavřel písemnou dohodu, že bude o dítě pečovat. V dohodě musí být uveden den, od kterého bude muž o dítě pečovat; den porodu a podpis matky dítěte musí být na dohodě úředně ověřen nebo musí být ověřen orgánem nemocenského pojištění (tj. pracovníkem příslušné okresní správy sociálního zabezpečení).
Dohodu je možné uzavřít nejdříve od počátku 7. týdne po porodu (tj. po uplynutí šestinedělí). Nejkratší možná doba, na kterou lze dohodu o převzetí péče uzavřít, je 7 kalendářních dnů po sobě jdoucích.

/ Mateřskou dovolenou nastupuje těhotná žena 6 – 8 týdnů před termínem porodu. / Poté může dojít ke změně na otce.

PPM tedy může být muži poskytována nejdéle po dobu 22 týdnů (28 – 6). Spolu s dohodou je ještě třeba doložit tiskopis „Žádost o peněžitou pomoc v mateřství při převzetí dítěte do péče“, prostřednictvím kterého se uplatňuje nárok na dávku.
Po skončení pobírání peněžité pomoci v mateřství můžete žádat o rodičovský příspěvek. Pokud by Vám nevznikl nárok na PPM, za výše uvedených podmínek může žádat otec dítěte, ale nesmí při tom vykonávat výdělečnou činnost z jejíhož nemocenského pojištění je hrazena PPM.

Uvádíte, že pracujete, pokud nesplňujete podmínky nároku na PPM je možné, že by Vám mohl vzniknout nárok na nemocenské v souvislosti s těhotenstvím a porodem.
Na nemocenské v souvislosti s těhotenstvím a porodem se nastupuje 6 až 8 týdnů před termínem porodu a lékař ukončuje neschopenku 6 týdnů po porodu. Po té, co byste dobrala PPM nebo nemocenské, vznikl by Vám nárok na rodičovský příspěvek. Pokud Vám nárok pro nesplnění zákonných podmínek na výše uvedené dávky nevznikne, ke dni narození dítěte by Vám vznikl nárok na rodičovský příspěvek.

Nárok na rodičovský příspěvek má rodič dítěte (otec i matka, ale pouze jeden z nich), na nejmladší dítě v rodině (pokud má rodina více děti, dávka se čerpá jen na nejmladší dítě), maximálně do 4 let věku tohoto dítěte.
Pro stanovení nároku a výše rodičovského příspěvku je rozhodující výše denního vyměřovacího základu pro stanovení peněžité pomoci v mateřství nebo nemocenské v souvislosti s porodem nebo převzetím dítěte podle zákona o nemocenském pojištění. Jestliže alespoň jednomu z rodičů v rodině lze stanovit k datu narození nejmladšího dítěte 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu, rodič si může volit výši a tím i délku pobírání rodičovského příspěvku. V případě, že denní vyměřovací základ lze stanovit u obou rodičů, vychází se z toho, který je vyšší.
Maximální měsíční výše rodičovského příspěvku se stanoví ve vazbě na denní vyměřovací základ: pokud 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu je nižší nebo rovno 7 600 Kč, rodičovský příspěvek může činit nejvýše 7 600 Kč; pokud 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu převyšuje 7 600 Kč, je výše rodičovského příspěvku omezena touto částkou, maximálně však výše rodičovského příspěvku může činit 11 500 Kč měsíčně.
Rodič si může volit výši rodičovského příspěvku až do částky 7 600 Kč také v případě, když ke dni narození nejmladšího dítěte v rodině nelze stanovit denní vyměřovací základ jen proto, že během pobírání rodičovského příspěvku z titulu péče o dříve narozené dítě uplynula podpůrčí doba pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství a nárok na rodičovský příspěvek na nejmladší dítě v rodině vzniká bezprostředně po nároku na rodičovský příspěvek náležející na starší dítě.
Pokud ani jednomu z rodičů nelze uvedený vyměřovací základ stanovit, náleží rodičovský příspěvek v pevných měsíčních částkách 7 600 Kč do konce 9. měsíce věku a následně ve výši 3 800 Kč do 4 let věku dítěte.

Oba rodiče mohou dokonce čerpat rodičovskou dovolenou současně. V praxi však k takové situaci nedochází, neboť rodičovský příspěvek náleží pouze jednou. Druhý z rodičů by byl tedy úplně bez příjmu, což nebývá z finančních důvodů možné.

Během pobírání rodičovského příspěvku se však neplatí zdravotní pojištění, které platí za příjem rodičovského příspěvku (matku nebo otce) stát. Rovněž je tato doba zohledněna do doby pojištění pro výpočet důchodu. Péče o dítě do 4 let věku patří mezi náhradní doby pojištění.
Ve smyslu zákoníku práce může otec nebo matka čerpat rodičovskou dovolenou až do doby než dítě dovrší tří let věku. Rodičovský příspěvek však může pobírat pouze jeden z rodičů, je možné, požádat o čerpání rodičovského příspěvku na základě DVZ druhého rodiče (pokud je to výhodnější). Za osoby čerpající rodičovskou dovolenou, ev. rodičovský příspěvek platí zdravotní pojištění stát. Vznik rozhodné skutečnoti (pobírání RP, ev. nástup na rodičovskou dovolenou)musíte své zdravotní pojišťovně nahlásit do 8 dnů ode dne, kdy skutečnost nastala. Soc. pojištění není pro osoby, které nejsou výdělečně činné povinné.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Milada Rejzková
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.