Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Podpora v nezaměstnanosti

08.03.2015

Dobrý den,

synovi byly 29.11.2014 3 roky. Zaměstnavatel zrušil moji pozici, dostala jsem výpověď k 28.2.2015. Po dobu výpovědní lhůty jsem byla doma na překážkách na straně zaměstnavatele, dostávala jsem náhradu mzdy. 6.3.2015 jsem se šla zaregistrovat na úřad práce a bylo mi řečeno, že případná podpora v nezaměstnanosti se bude vypočítávat z minimální mzdy a ne z mého původního platu, protože jsem se na ÚP neregistrovala do 3 dnů od skončení prac. poměru. Jedinou relevantní informací, kterou jsem v této souvislosti našla, je nutnost odpracovat alespoň 1 měsíc po skončení RD (mít účast na důchod. pojištění). Což jsem výpovědní lhůtou 2 měsíců splnila. Odkud termín hlášení na ÚP do 3 dnů? Kde je to zakotveno a proč to má vliv na výši podpory v nezaměstnanosti?
Děkuji za odpověď

Dobrý den.
Dle § 26 odst. 1 zák. č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, v platném znění, se fyzická osoba zařadí do evidence uchazečů o zaměstnání dnem podání písemné žádosti o zprostředkování zaměstnání. Požádá-li fyzická osoba o zprostředkování zaměstnání nejpozději do 3 pracovních dnů po skončení zaměstnání, zařadí se do evidence uchazečů o zaměstnání ode dne následujícího po skončení zaměstnání. Vy jste však požádala o zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání později, Vaší poslední činností tak nebylo zaměstnání, ale péče o dítě do 4 let věku, tj. tzv. náhradní doba pojištění. Podpora v nezaměstnanosti se proto vyměří za první 2 měsíce ve výši 0,15 násobku, za další 2 měsíce 0,12 a za zbývající měsíc ve výši 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu.

Dobrý den,
moc děkuji za včerejší rychlou odpověď. Ještě doplňující otázka. Myslela jsem, že při péči o dítě do 4 let věku dítě nesmí navštěvovat předškolní zařízení. Syn navštěvuje do ledna 2015 mateřskou školu (každodenně 5 hodin). Mohu tedy být z pohledu ÚP osoba pečující o dítě do 4 let věku?
Děkuji za odpověď

Dobrý den,
omezení návštěvy dítěte v mateřské škole stanoví zákon o veřejném zdravotním pojištění, dle kterého je plátcem pojistného na zdravotní pojištění stát za osobu pečující o dítě do 7 let věku, pokud toto nenavštěvuje mateřskou školu nebo obdobné zařízení v rozsahu přesahujícím 4 hodiny denně (§7 odst. 1 písm. l) zák. č. 48/1997 Sb., v platném znění). Zákon o zaměstnanosti hovoří pouze o péči o dítě do 4 let věku, aniž by tuto péči blíže specifikoval a omezoval případnou návštěvu dítěte v mateřské škole.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Nezaměstnanost
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.