Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Nárok na rodičovský příspěvek

07.03.2015

Dobry den,
Byla jsem si vyridit na UP vyssi vyplatu pro rodicovsky prispevek na zacatku ledna 2015 na dceru, z duvodu ze v dubnu cekame dalsi dite. A jellikoz uz nejsem zamestnana (pracovni pomer byl ukoncen k poslednimu cervnu 2012 dohodou) ale v puli cervna jsem sla marodit a pak jsem dostavala penezitou pomoc v materstvi od 20.9.2012 a pak jsem normalne pokracovala na rodicovsky prispevek.Co mam tedy delat, na UP mi pani rekla, ze PPM monou vypocitat z manzelova platu, (od srpna 2012 je zamestnan) a mela bych volbu vyse cerpani rodicovske dovolene. Tedy ze si mohu vybrat jestli budu 3 roky pobirat RP tedy 7.100kc.
Muzete mi tedy popsat jak mam postupovat, nebo se mam zkusit obratit na sveho byvaleho zamestnavatele? Kde jsem skoncila kvuli tomu ze firmu se rozhodli zavrit. Ale jak rikam, prac.pomer byl ukoncen dohodou.
Dekuji za odpoved

Dobrý den,

vzhledem k tomu, že Váš pracovní poměr skončil v minulosti, nárok na peněžitou pomoc v mateřství Vám nevznikne a od narození dítěte Vám bude náležet rodičovský příspěvek. Kontaktování bývalého zaměstnavatele je zbytečné.

Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně, celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, a to až do vyčerpání celkové částky 220 000 Kč, nejdéle do 4 let věku dítěte.
Jestliže alespoň jednomu z rodičů v rodině lze stanovit k datu narození dítěte 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu pro stanovení peněžité pomoci v mateřství nebo nemocenské v souvislosti s porodem, rodič si může volit výši a tím i délku pobírání rodičovského příspěvku. Maximální měsíční výše rodičovského příspěvku se stanoví ve vazbě na uvedený vyměřovací základ: pokud 70 % 30 násobku denního vyměřovacího základu je nižší nebo rovno 7 600 Kč, rodičovský příspěvek může činit nejvýše7 600 Kč; pokud 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu převyšuje 7 600 Kč, je výše rodičovského příspěvku je omezena touto částkou, maximálně však výše rodičovského příspěvku může činit 11 500 Kč měsíčně. Volbu výše rodičovského příspěvku je možno měnit jedenkrát za tři měsíce.
Pokud nárok na rodičovský příspěvek bezprostředně navazuje na pobírání rodičovského příspěvku, rodič může volit výši rodičovského příspěvku až do částky 7 600 Kč měsíčně, jestliže ke dni narození nejmladšího dítěte, které zakládá nárok na rodičovský příspěvek, nelze stanovit denní vyměřovací základ jen proto, že v průběhu pobírání rodičovského příspěvku poskytovaného z důvodu péče o dříve narozené dítě v rodině uplynula podpůrčí doba pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství. ( § 30 odst. 4 písm. b) zák. č. 117/ 1995 Sb., o státní sociální podpoře, v platném znění).
Pokud ani jednomu z rodičů nelze uvedený vyměřovací základ stanovit, náleží rodičovský příspěvek v pevných měsíčních částkách 7 600 Kč do konce 9. měsíce věku a následně ve výši 3 800 Kč do 4 let věku dítěte.
Pokud nebudete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek na první dítě Vám bude náležet naposledy za měsíc, předcházející měsíci, ve kterém se narodí další dítě.

Peněžitou pomoc v mateřství může pobírat i manžel (nesmí vykonávat práci ze které je mu peněžitá pomoc v mateřství poskytována), ale vy peněžitou pomoc v mateřství na základě manželova nároku pobírat nemůžete. Jiná situace je s pobíráním rodičovského příspěvku. Je možné uskutečnit volbu výše a délky rodičovského příspěvku na základě příjmu manžela. Po narození dítěte vyplníte žádost o rodičovský příspěvek, kde budete žadatelem Vy, k žádosti doložíte mj. „Potvrzení o denním vyměřovacím základu ovlivňujícím výši rodičovského příspěvku,“ kde bude potvrzen denní vyměřovací základ otce dítěte, podle kterého bude výše rodičovského příspěvku zvolena.
Bližší informace o dávce i formulář žádosti naleznete na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí – www.mpsv.cz/cs/2; elektronické formuláře jsou na https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/welcome/index.jsp

S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Petra Kuntošová
Kategorie dotazu: Rodičovský příspěvek
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.