Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Neplacené volno a další těhotenství

07.03.2015

Dobrý den,

jsem na rodičovské dovolené do tří let věku dítěte - tj. do 6. 10. 2015. Chtěla bych si prodloužit RD do čtyř let věku dítěte, tj. do 6. 10. 2016 a nechat si u svého zaměstnavalele potvrdit neplacené volno. Musí zaměstnavatel mojí žádosti vyhovět? Pokud vyhoví a já bych otěhotněla mezi 6.10. 2015 a 6. 10. 2016, můžu v případě rizikového těhotenství nastoupit na nemocenskou a pobírat nemocenskou, i když budu mít neplacené volno? Pokud by to šlo, chápu z předchozích přečtených dotazů, že na výši PPM by to vliv nemělo, neboť se bude počítat z mého předchozího příjmu a bude stejná jako PPM u prvního dítěte?

A poslední dotaz - když nastoupím na PPM s druhým dítětem tak, jak píšu, budu mít stále nárok na vybrání a tedy proplacení dovolené mezi MD a nástupem na rodičovskou dovolenou jako tomu bylo u prvního dítěte? Zapomněla jsem zmínit, že pracovní smlouvu mám na dobu neurčitou.

Děkuji.

Dobrý den,
rodičovská dovolená se poskytuje pouze do věku 3let dítěte. Pokud budete chtít s dítětem zůstat i nadále doma, můžete zaměstnavatele požádat o neplacené volno, zaměstnavatel Vám však nemusí vyhovět.
V době neplaceného volna za Vás není placeno nemocenské pojištění a nemáte tak nárok na dávky nemocenského pojištění, tedy na nemocenskou v době pracovní neschopnosti. Proto se doporučuje žádat např. o neplacené volno na 3 měsíce a pak prodlužovat. Vystavujete se ale riziku, že Vám zaměstnavatel opakovaně neumožní neplacené volno čerpat.

Pokud máte stále stejného zaměstnavatele, pak podle § 19 odst. 4 zákona č. 187/2006 Sb., platí: pokud u zaměstnankyně za trvání téhož zaměstnání vznikne nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, považuje se za denní vyměřovací základ denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství.

Nárok na dovolenou upravuje zákoník práce (zák. č. 262/2006 Sb., v platném znění) v §211 a násl. Zaměstnanec má nárok na dovolenou za kalendářní rok, pokud za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal u tohoto zaměstnavatele práci alespoň 60 dnů v kalendářním roce. Doba čerpání mateřské dovolené se pro účely vzniku nároku na dovolenou posuzuje jako výkon práce. Rodičovská dovolená se ovšem pro účely nároku na dovolenou za výkon práce nepovažuje.
Požádá-li zaměstnankyně o to, aby dovolená na zotavenou navazovala na mateřskou dovolenou, zaměstnavatel je povinen jí podle §217 odst. 5 zákoníku práce vyhovět. Podle § 223 odst. 1 zákoníku práce dovolenou vyčerpanou na žádost zaměstnankyně před nástupem rodičovské dovolené podle § 217 odst. 5 zákoníku práce, nelze z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krátit.
Nepracoval-li zaměstnanec pro překážky v práci, které se pro účely dovolené neposuzují jako výkon práce, krátí se mu dovolená za prvých 100 takto zameškaných pracovních dnů o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných pracovních dnů rovněž o jednu dvanáctinu (§223 zákoníku práce).
Takže ano, po vyčerpání mateřské dovolené Vám vznikne nárok na dovolenou, protože se tato doba považuje za dyn odpracované.

Přeji hezký den

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.