Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Sladeni vychovy syna a zamestnani

05.03.2015

Dobrý den,

s přítelem jsem již 15 let a máme spolu šestiletého syna, kterého ale vychovávám sama. Můj přítel s námi nežije, i když to původně měl v plánu, ale to je jiná kapitola.

Jde mi spíše o to, že si nevím poslední dobou s výchovou syna. Od malička jsem se mu hodně věnovala, hodně jsem mu četla, hrála si sním, chodila na procházky a on na oplátku mi to vracel tím, že byl ve všem moc šikovný. Rychle a krásně se naučil mluvit, hodně mi pomáhal v kuchyni a na zahradě.

Po nástupu do práce jsem začala mít na syna méně času, ale snažím se každý den si sním alespoň půlhodiny hrát. Jsem poměrně hodně vytížená, kromě práce se starám o své rodiče /73 a 82 let/ dům, zahradu a ještě bratrovi vypomáhám s účetnictvím. Syn mi teď hodně často povídá, že si sním nehraji, že stále jen pracuji a jemu se nevěnuji. Snažím se mu vysvětlit, že pracovat musím, a že si každý den najdu chvíli si sním hrát. Jenže jemu to nestačí.

Když jdu něco dělat, tak se sám neumí zabavit a pořád se jen válí a pokud si začne hrát, tak ho to nebaví a je celkově hrozně unuděný.

Nevím si sním rady. Nechci, aby se pořád nudil, ale také si myslím, že už má věk na to, aby se zabavil sám.

Připadám si, že jako matka jsem selhala. Za to, že mám práci jsem ráda. Práce mě baví, ale potom si říkám, jestli to není na úkor jeho.

Jak jsem psala, na výchovu jsem sama, i když přítel za námi každý den jezdí, ale jen na kafe a syn ho bere jako návštěvu- přijede a zase odjede.

Nevím co mám dělat, nechci, aby syn měl pocit, že ho zanedbávám, ale opravdu se snažím dělat maximum. Na sebe a na své zájmy čas nemám vůbec.

Děkuji za odpověď

Dobrý den,
děkuji Vám za dotaz a za trpělivost. Rozumím tomu, že je nesmírně náročné zabezpečit sama finančně domácnost, a přitom uspokojit požadavky šestiletého dítěte na Vaši přítomnost. Ačkoli jste určitě slyšela a uvědomujete si, jak je přítomnost rodiče pro dítě důležitá, Vy i Váš syn musíte taky jíst a někde bydlet. To není rodičovské selhání.
Z toho, co píšete, se mi zdá, že jste nesmírně soběstačná a pracovitá. Jedno přísloví říká, že na výchovu dítěte je potřeba celá vesnice. Pro rodiče, který vychovává sám, je o to důležitější mít kolem sebe síť lidí, kteří se o dítě zajímají a jsou ochotní s ním trávit čas. Tím nejdůležitějším by měl být druhý rodič. Píšete, že přítel za Vámi jezdí denně, ale jen na kávu. Nevím, proč jste se rozhodli pro tohle uspořádání, které pro Vás má zřejmě své přínosy - otázka je, jak jsou tyto přínosy vyvážené pro Vás všechny, tj. Vás osobně, partnera i syna Vás obou. Možná by bylo dobré zvážit, jakým způsobem by se mohl Váš partner zapojit do Vaší rodiny a trávit čas nejen s Vámi, ale i s Vaším synem, aby se ten necítil tak sám.
Pokud to z jakéhokoli důvodu není možné, např. kvůli možnému fyzickému či emočnímu ohrožení Vašeho syna při kontaktu s otcem nebo z jiných vážných důvodů, je dobré hledat další kontakty - kamarády, se kterými může trávit čas vzájemnými návštěvami; nebo volnočasové aktivity, kde je s ostatními dětmi a dospělými v malé skupince (skaut aj.). Někdy vypomůžou výborně prarodiče. Někdy pomáhá najít jinou sólo maminku nebo sólo tátu, kteří také potřebují pomoc: takové "spolupráce" mohou sahat od vzájemného vyzvedávání dětí, přes přespávání přes noc, až po společné trávení víkendů. Kromě toho, že Váš syn bude mít další společnost, Vy tak můžete najít čas i pro sebe.
Držím Vám palce,

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Vztahy, výchova – psychologická poradna
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.