Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Povolení ke sňatku

05.03.2015

dobry den ,chtel jsem dat splnoletnit svoji pritelkyni u pravnicky probehlo vse v poradku tak nam rekni obrat jse na ospod tak jsem sel na ospod a tam nam rekli ne duvod mame ke zplnoletneni pac otec pritelkyne rika ze az se nam narodi dcerka ze nam ji zabije a nas taky mam velky strach ze jim ublyzi nevim na koho se mam uz obrati je ji 17 let mam strach o jeji zivot me at zabyje ale at nesaha na moji rodinu ktetou spolu cekame mam strach nevim co uz mam delat bydlim u rodicu mam praci svuj vlastni pokoj a furt to nestaci jeji otec na v lete chodil v noci kolem domu pac nas chtel podpalit mam i svedka vyhrozuje cele nasi rodine pritelkyni dal do ustavu pac jen proto ze je tehotna a este si vymyslel ze fetuju a ja take mi dva sme nikdy z drogama zadne docineni nic co mam delat ja uz nevim strachi brecim pac mam starost o zicot me rodiny o svou lasku a nasi holcicku az se to narodi on jim ublizi nevim co mam delat v ustavu ji sikanujou byjou jak spolubydlici tak i vychovatelky kdyz sem zani naposled byl tak byla sama modrina take ji oparily brisko horkym cajem co mam delat jak ho mam udat niz on by to neotocil proti me dekuji predem za odpoved z pozdravem

Dobrý den,
zletilost řeší občanský zákoník v § 30. Stanoví, že plně svéprávným se člověk stává zletilostí. Zletilosti se nabývá dovršením osmnáctého roku věku. Před nabytím zletilosti se plné svéprávnosti nabývá přiznáním svéprávnosti, nebo uzavřením manželství. Svéprávnost nabytá uzavřením manželství se neztrácí ani zánikem manželství, ani prohlášením manželství za neplatné. Od nabytí plné svéprávnosti tedy i nezletilec jedná jako zletilý. § 37 pak řeší právě to přiznání svéprávnosti. Navrhne-li nezletilý, který není plně svéprávný, aby mu soud přiznal svéprávnost, soud návrhu vyhoví, pokud nezletilý dosáhl věku šestnácti let, pokud je osvědčena jeho schopnost sám se živit a obstarat si své záležitosti a pokud s návrhem souhlasí zákonný zástupce nezletilého. V ostatních případech soud vyhoví návrhu, je-li to z vážných důvodů v zájmu nezletilého.
Za stejných podmínek soud přizná nezletilému svéprávnost i na návrh jeho zákonného zástupce, pokud nezletilý s návrhem souhlasí. Zde je zejména nutno zdůraznit nutnost být schopen se sám živit a obstarávat své záležitosti. V § 672 je stanoveno, že Soud může ve výjimečných případech povolit uzavření manželství nezletilému, který není plně svéprávný a dovršil šestnácti let věku, jsou-li pro to důležité důvody. Takovými důvody bývá nejobvykleji těhotenství. V takovém řízení není třeba souhlas rodičů, i když jsou jako zákonní zástupci účastníky řízení. Soud ale může rozhodnout i proti jejich názoru. Po takovém povolení uzavřít manželství a uzavřením manželství bude mít nezletilá plnou svéprávnost. Pak již ani nebude moci být proti své vůli v domově mládeže, protože bude plně rozhodovat sama o sobě.
Ve Vašem případě však bude také na místě zabývat se vztahem otce Vaší partnerky ke své dceři a zvážit, zda jeho chování neodůvodňuje trestní oznámení, případně zákaz styku a případné zbavení rodičovské zodpovědnosti. Pokud jde o povolení soudu k uzavření manželství, záleží na tom, zda náhodou partnerka nedosáhne zletilosti sama dříve, než by soud vůbec stačil rozhodnout, pak by žádost k soudu neměla valného významu. Soudní zákaz styku či trestní oznámení pro vyhrožování však by smysl mělo i po dosažení zletilosti, protože není na místě si myslet, že by to přestalo jen proto, že by dcera dospěla.

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.