Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Komplikované vztahy s dospívající dcerou

23.02.2015

Mám dceru, když ji bylo 14 let strašně se změnila, začala se nám tahat po venku s problematickými kamarády,začala popíjet s nimi a skončilo to i útěky z domu.
Nám nezbylo než s ni docházet k výchovné poradkyni,kde chodila 2roky ze začátku to pomáhalo,ale pak tam už přestala docházet.
Také jsme byli u paní ,která se ji snažila dostat do podvědomí proč se tak chová,ale ona se ji vysmála.
Teď ji bude 18 let v květnu a vyhrožuje,že odejde z domu.Chtěli jsme ,aby dodělala školu, chodi na soukromou a je pravda, že falšuje omluvenky a chodi za školu občas,ale i tak je škoda jestli se na to vykašle.
Se mnou nekomunikuje vůbec už 2roky a s manželem trochu.Babička si s ni zkoušela promluvit ,ale ona řekla,že na nás kašle, že nás ke svému životu nepotřebuje!Co můžeme udělat my ,aby nás nezadlužila. Můžeme s odchodem nesouhlasit,když studuje a my ji neubližujem. Nevíme si rady myslela jsem ,že dostane rozum do 18 let,ale vypadá,že opak je pravdou. Já s ní nemluvím ona mi neodpovidá a dělá,že mě nezná. Kupujeme ji věci a ona je odmitá a když si je má vybrat tak řekne,že nic nepotřebuje a přitom je to na ples ze školy a víme,že nemůže jít nahá. Ohledně právní rady jsem se ptala Vaší kolegyně budu ráda jestli mi poradíte.
Velmi předem děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Dobrý den,
děkuji Vám za důvěru a za dotaz. Bohužel se obávám, že Vám nebudu moci poskytnout tak jasně strukturovanou a jednoznačnou odpověď, jako má kolegyně. Mezilidské vztahy a jejich pravidla nejsou tak jasně vymezené, jako jsou zákony. Vaše situace už navíc trvá téměř čtyři roky, jak píšete - od jejích 14 let.
Píšete, že mezi Vámi a Vaší dcerou je dlouhé ticho - Vy s ní nemluvíte, ona Vám neodpovídá, kupujete jí věci (zřejmě bez předchozí domluvy) v dobré víře, že je užije, a ona je odmítá. Je velmi obtížné v takovémhle tichu nastolit nová, jasná pravidla, která by situaci a chování Vaší dcery zlepšila (což je zřejmě to, na co se ptáte). Navíc už je téměř dospělá a něco jí nařizovat nebo podnikat bez její domluvy může samo o sobě situaci ještě zhoršit.
Dospívající mají často potřebu se vymezit vůči svým rodičům. Kolem 14-15 let začnou najednou hrát vrstevníci důležitější roli, než rodiče. Děti už nechtějí jen poslouchat, chtějí být považováni za partnery svých rodičů a mít víc volného prostoru. V tu chvíli pomáhá nastavit společně s nimi pravidla a hranice jinak: mohou chodit večer ven, ale jen v pátek a v sobotu, a musí být doma nejpozději např. v 11 hodin. Dostávají kapesné, a to je spojené i s určitými domácími povinnostmi. Atd. Nevím, zda máte taková pravidla nastavená a jak Vám fungují, zdá se ale, že dcera funguje dost nezávisle na tom, co Vy byste si přáli. Teď není nejlepší čas na to věci úplně měnit, ale mnohé se dá určitě ještě aspoň trochu upravit.
Pokud máte obavy z toho, že Vaše dcera odejde z domova a nedokončí školu, můžete s ní o svých obavách mluvit, anebo jí o nich napsat. Často se za hubováním a výčitkami rodičů skrývá právě strach o dítě. Slyšet, že rodič má o ně obavy a proč, je pro děti srozumitelnější, než výčitky a vyhrožování.
Další cestou je požádat jiného dospělého, kterému věří a se kterým se dokáže bavit otevřeně, aby s ní promluvil - možná ale trochu jinak, než to udělala babička. Cílem by mělo být pomoci jí ujasnit si její představy do budoucnosti a pomoci jí vidět je realisticky.
Takto na dálku je ale obtížné odhadnout, co všechno mohlo celou situaci způsobit a jak ji zlepšit. Proto bych Vám rozhodně doporučila se obrátit na psychologa v blízkosti Vašeho bydliště, kterému také můžete situaci vylíčit a který Vám může dát přesnější a lepší odpověď. Zdarma poskytují psychologické poradenství poradny pro manželství a rodinu, které bývají v každém okresním městě. Existují i soukromí psychologové, kteří mají obvykle kratší objednací lhůty, ale jejich služby jsou hrazené (obvykle v rozsahu 500-1000 Kč/hod). Přesto je to ale investice, která se vyplatí.
Držím Vám a Vaší dceři palce,

Autor(ka) odpovědi: Eliška Kodyšová
Kategorie dotazu: Vztahy, výchova – psychologická poradna
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.