Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Návrat do zaměstnání

11.02.2015

Dobrý den,
Právě se zaměstnavatelem vyjednávám svůj návrat z RD. Pracovala jsem na plný úvazek a žádám teď o jeho zkrácení. Z dotazů zde na webu vím, že na zkrácení úvazku bych měla mít nárok.
Nadřízená mi nabízí buď plný úvazek a původní pracovní činnost nebo zkrácený se změnou pracovní činnosti. Práce je v obou případech kancelářské povahy a spadala bych pod stejného nadřízeného. Během zaměstnání před RD jsem dostala k podpisu Popis práce kde je název mojí funkce odpovídající prac.smlouvě a kde se uvádí, že „v souladu s pracovní smlouvou bude zaměstnanec vykonávat tyto činnosti“-následuje výčet. Práce na zkrácený úvazek by tyto činnosti vůbec nezahrnovala.
Svoji práci jsem měla ráda, chtěla bych se k ní vrátit. Novou činnost hodnotím jako pro mě nezajímavou a do budoucna neperspektivní.
U mojí původní pracovní činnosti by možná byla nadřízená ochotná přistoupit na úvazek 0,8-to je pro mě z hlediska sladění s rodinou naprosté maximum a žádám částečnou práci z domova (charakter práce to zcela jistě umožňuje a moje kolegyně to tak některé mají). I to se ale jeví jako problém.

Moje dotazy jsou následující:

1. Má nadřízená nárok podmínit zkrácení úvazku tím, že budu vykonávat jinou činnost? Pokud na tuto změnu nepřistoupím, co z toho pro mě vyplývá?

2. Co když se nedohodneme ani na způsobu zkrácení úvazku u původní pracovní činnosti? Jaký by pak byl pro mě nejlepší postup a mám eventuelně nárok na nějaké odstupné?

Předem moc děkuji za odpověď.

Dobrý den.
Po skončení rodičovské dovolené je Vám zaměstnavatel povinen přidělovat práci podle pracovní smlouvy, nedohodne-li se s Vámi jinak. Dle § 241 odst. 2 zákoníku práce (zák. č. 262/2006 Sb., v platném znění) je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti zaměstnankyně pečující o dítě mladší než 15 let o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Zaměstnavatel Vám může nabídnout jinou práci s kratší pracovní dobou - s touto změnou však musíte souhlasit.
Pokud se zaměstnavatelem nedohodnete na přijatelném řešení týkajícím se pracovní doby a náplně práce, pak nezbývá než zopakovat, že zaměstnavatel je povinen přidělovat Vám práci podle pracovní smlouvy. Nemá práci podle pracovní smlouvy, jedná se o překážku v práci na jeho straně a po dobu jejího trvání Vám náleží náhrada mzdy.
Vaší žádosti o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby je povinen vyhovět, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Vážné provozní důvody nejsou v zákoníku práce specifikovány. Jedná se o důvody technické či organizační povahy. Z judikatury vyplývá, že pro posouzení vážnosti provozních důvodů je nutno objektivně zjistit v každém konkrétním případě jednak rozsah, organizaci, funkční náplň i rozvrh práce, které má příslušná zaměstnankyně, jednak provozní poměry zaměstnavatele, tj. charakter jeho činnosti, možnost zajistit zastupování pracovníkem, vykonávajícím v podniku stejnou funkci, finanční možnosti i vztah a návaznost práce zaměstnanců v jednotlivých útvarech podniku apod. Rozhodující je zejména vyhodnocení, jak významný by představovala zásah do provozu zaměstnavatele skutečnost, že by zaměstnankyni byla povolena požadovaná kratší pracovní doba nebo jiná vhodná úprava pracovní doby, ve srovnání se stavem, kdy by pracovala po stanovenou týdenní pracovní dobu. Pouze v případě, že by tím byl znemožněn, narušen nebo vážně ohrožen řádný provoz (plnění úkolů nebo činnosti) zaměstnavatele, lze dovodit, že vyhovění žádosti brání vážné provozní důvody na straně zaměstnavatele. Pokud nedospějete ke shodě, zda jsou dány vážné provozní důvody, může v dané věci rozhodnout jedině soud. V dané věci se můžete obrátit též na příslušný inspektorát práce (www.suip.cz) – inspektorát poskytuje pracovněprávní poradenství, může u zaměstnavatele provést kontrolu, případně uložit pokutu, není však oprávněn řešit spory mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem.
Pokud jsou dány provozní důvody, které znemožňuji stanovit kratší pracovní dobu a Vy nejste schopná vykonávat práci podle původní pracovní smlouvy, pak je na místě pracovní poměr ukončit, nejlépe dohodou. Odstupné v takovém případě nenáleží. Odstupné by Vám náleželo v případě, že byste od zaměstnavatele obdržela výpověď např. z důvodu nadbytečnosti v důsledku organizačních změn, popř. ukončila pracovní poměr dohodou z tohoto důvodu.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.