Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Ukončení PP ze závažných důvodů

17.02.2015

Vážení,
potřebovala bych se poradit, jak nejlépe postupovat v následující situaci. Jsem rozvedená matka pečující o dvě děti, jedno zletilé s postižením (nedávno přiznán 3. st. invalidity; doposud 3. stupeň závislosti u PNP), druhé nezletilé. Obě děti chodí do školy. Pracuji na částečný úvazek na pracovní smlouvu a příjem doplňuji zakázkami od jiných zaměstnavatelů - na smlouvy o dílo či na DPP (směs obojího).
Zvažuji odchod od zaměstnavatele, u nějž mám HPP (smlouvu). Odchod zvažuji ze závažných důvodů. Zaměstnavatel je malá NNO, čerpající dotace z grantů EU a státního rozpočtu. Zjistila jsem, že provedl s těmito penězi transakci, která je dle mého názoru již v rozporu se zákonem, minimálně hrubě porušuje pravidla čerpání dotací, silně se obávám dalších důsledků. Jako zaměstnankyně sice za tyto věci nezodpovídám, nicméně je pro mne morálně neúnosné pracovat pro společnost, kde se takto „hospodaří“ s veřejnými penězi. Kdybych tento pracovní poměr rozvázala, mohla bych přijmout více zakázek, které nyní mám na VPP, a tak bych příjem „dorovnala“. Starosti mi však dělá, jak naložit s placením zdravotního a sociálního pojištění. Nikdy jsem nebyla OSVČ, živnostenský list nemám. Proto Vás prosím o zodpovězení následujících dotazů.
1. Kdybych se po skončení pracovního poměru přihlásila na Úřad práce, na co budu mít nárok? Bude mi úřad platit zdrav. a soc. pojištění a po jakou dobu? Budu mít nárok na podporu? Vím, že podpora pro osoby, které rozvázaly pracovní poměr samy, byla podstatně nižší (pokud vůbec nějaká), než pro ty, které dostaly výpověď od zaměstnavatele. Není možné nalézt výjimku pro případ, že zaměstnanec odchází z důvodu závažného pochybení zaměstnavatele, jak jsem popsala výše?
Budu-li takto v evidenci Úřadu práce, budu si moci vydělávat na DPP? Pokud ano, do jaké výše?
2. Pokud bych se rozhodla na ÚP nehlásit, je pro mne výhodnější zřídit si živnostenský list, anebo pokračovat v zakázkách na DPP a smlouvy o dílo? Kolik si musím platit zdrav. a soc. pojištění v obou případech? Je to stejné, nebo je v tom rozdíl (DPP vs. OSVČ)? Nemám jako matka pečující o zletilé dítě s postižením (18 let, jak jsem uvedla, chodí do školy a ještě nějaký čas bude, péče o něj neumožňuje práci na klasický plný úvazek) nárok na to, aby mi pojištění platil stát?
Velice děkuji za Váš čas a Vaše odpovědi.
Se srdečným pozdravem

Dobrý den,
na ÚP se můžete registrovat ve chvíli, kdy nebudete mít žádného zaměstnavatele, tedy nebudete mít aktuální žádnou DPP, smlouvu o dílo. Pokud chcete ukončit pracovní poměr, jako důvod uveďte nezbytná osobní péče o osobu závislou na pomoci jiné osoby (stupeň II, III nebo IV podle příslušných předpisů), jde-li o osobu blízkou nebo trvale žijící ve společné domácnosti /což Váš syn splňuje/, popř. se jako vážný důvod uznává docházka dítěte do předškolního zařízení a povinná školní docházka dítěte.
Po dobu, kdy budete na ÚP pobírat podporu v nezaměstnanosti si nemůžete přivydělat vůbec nic, pokud již podporu nebudete brát, můžete si přivydělat do výše poloviny minimální mzdy za měsíc, tedy zhruba do 4600Kč.
Pokud pečujete o syna, který pobírá PnP III.st, zdravotní pojištění za Vás platí stát. /osoby, které jsou závislé na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV (úplná závislost), a osoby pečující o tyto osoby/. U DPP zdravotní a sociální pojištění platíte až od výdělku přesahujíc 10 000Kč. Pokud byste si založila živnost, zřídila živnostenské oprávnění, pak by se Vaše SVČ považovala za vedlejší, a podle toho byste platila zálohy. SVČ se zdá tedy pro vás nevýhodná, ale nevím, kolik jste schopna si vydělat.

Přeji hezký den

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.