Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Určení otcovství

14.02.2015

Dobrý den, mám takový problém, že nevím kdo je otec mého budoucího dítěte,jsem 20tt, žila jsem s přítelem (H) pohádali se,on mi řekl dost ošklivé věci,když jsem za ním přišla s brekem, že jsem to zas dostala(snažila jsem se cca 2 roky s ex a 2 roky s tímhle),pohádali jsme se a řekli, že končíme, já si dala drink a vyspala se s někým jiným s kterým jsem dřív již spala. Vím, že to není správné, ale v tu chvíli jsem potřebovala obejmout a slyšet hezké věci. Ten druhý (P) věděl, že furt bydlím s tamtím a s pocitem, že nemohu otěhotnět jsem se nechránila. Ted jsem těhotná, řekla jsem to oboum a oba se od me odtáhli. Jsem od začátku na riz.těh. od 7.11.2014 na prac.neschop., dosud mi nepřišla ani nemocenská, prý se to někde ztratilo mi řekli. Každopádně jsem měla psaný jen základ, takže budu brát jen cca 4 tis. Nemužu si dovolit koupit žádnou výbavu nic, zatím mě živý máma z důchodu což mi není příjemný a sama platí celý barák. A popravdě si i lezem na nervy 24hod. denně doma. Chci podstoupit testy DNA, chci především jednou říct mému dítěti kdo je jeho táta a pro svůj klid. Já už psychicky nemůžu, jsem furt ve stresu kvůli tomu, furt i zdrav.problémy a ten 2 (P) mě totálně ignoruje a všude o mě vyprví, že jsem si upíchla někde "parchanta"a že ted po něm něco chci, navíc mi ještě dluží cca 2000kč. V Gennetu mi řekli, že DNA stojí 15000 a já oboum řekla, že chci od každýho 5000kč, ani 1 mi to zdřejmě dát nechce, nevím co mám dělat, já na to peníze nemám a vinni jsme všichni především já a P, který mi neodpovídá ani na sms ani nezvedne tel. Bojim se, že když to dám k soudu budu to muset zaplatit já,když v tom figurujou 2 a já si nejsem jista. Oboum jsem řekla, že je nikam psát nebudu do RL, že ani alimenty,(stejně bych se jich nedočkala)že to chci mimo soudně jen, abych věděla kdo to je. Můžete mi poradit co dělat, kam se obrátit a také kam můžu jít a jestli mám nějaké právo na soc.příspěvky už ted, když nemám peníze a budu brát málo. Žiji v RD s matkou. Je mi 35 let a dítě zatím nemám, takže se na něj těším ikdyž jsem sama.
Děkuji

Dobrý den,
otcovství lze určit ve Vašem případě jen na základě žaloby na určení otcovství. Nemá smysl uvažovat o soukromém testu DNA, když ani jeden z potenciálních otců nehodlá spolupracovat. Zjevně se nehodlají podílet ani finančně a o to méně stojí o to, aby se zjistilo, kdo otcem je. Pokud tedy nechcete mít otce zapsaného v rodném listu a ani nepočítáte s výživným (nejde jen o výživné na dítě, ale i výživné neprovdané matce a úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a porodem), tak s vysokou pravděpodobností ničeho nedosáhnete. Dá se ale předpokládat, že budete mít problém se sociálními dávkami. Matka totiž musí také doložit orgánu pomoci v hmotné nouzi, že vůči otci dítěte uplatnila nárok na výživné na dítě a případně také nárok na příspěvek na výživu a úhradu některých nákladů neprovdané matce.
Jestliže dosud nebylo otcovství k dítěti určeno, může orgán pomoci v hmotné nouzi na matce požadovat, aby proti muži, který může být otcem dítěte podala návrh k soudu na určení otcovství a následně na něm uplatňovala nároky na výživné. Pokud nepodnikne příslušné úkony k uplatnění výše uvedených nároků vůči otci dítěte, stanoví zákon bohužel předpoklad, že se matka nadále nepovažuje za osobu v hmotné nouzi.
Orgán pomoci v hmotné nouzi může v této věci požádat o součinnost také pracovníky orgánu sociálně právní ochrany dětí s tím, aby s matkou projednali uplatnění nároků vůči otci dítěte. Nejde totiž jen o práva Vaše ale také o právo dítěte na otce a s tím spojená práva.
Uplatnění nároků a pohledávek příslušný orgán pomoci v hmotné nouzi nevyžaduje v případech, kdy je zřejmé, že jejich uplatnění by nebylo úměrné zisku z něj plynoucímu, nebo pokud nepovažuje za možné je po osobě spravedlivě žádat.
Jestliže matka samoživitelka požádá o dávky hmotné nouze a u dítěte není uveden otec, je odkázána na oddělení sociálně právní ochranu dětí (OSPOD), které vydá stanovisko, zda neuvedení otce je důvodné či nikoli. Je-li neuvedení otce důvodné, po žadatelce se kromě dalších náležitostí (doložení příjmů, nákladů na bydlení .......) nic nepožaduje.
Dospěje-li OSPOD, že neuvedení otce důvodné není (záleží na posouzení konkrétních důvodů), potom se krátí nějakým procentem částka životního minima matky (cca 20% odpovídající 200 - 250,-Kč). Vyjde-li i po tomto zkrácení nárok na dávku, je tato po dobu 6 měsíců vyplácena. Žadatelka je zároveň vyzvána, aby uplatnila výživné na otci (v případě neplacení přiznaného výživného, exekuci). Jestliže zmíněné neuplatní, dávka je po 6 měsících odejmuta. Orgán pomoci v hmotné nouzi se většinou snaží žadatelkám vyhovět, musí však zkoumat, zda ustanovení zákona byla naplněna, pokud nedojde v šestiměsíční lhůtě k řádnému uplatnění nároků a pohledávek, má se za to, že osoba, není v hmotné nouzi, protože prokazatelně neprojevuje dostatečnou snahu zvýšit si příjem vlastním přičiněním.
Z výše uvedeného vyplývá, že úřad matku v souladu se zákonem nutí otce do rodného listu uvést a vymáhat po něm plnění jeho vyživovací povinnosti, udělat to musí. Důvody, pro které to obojí matka odmítá musí uvést takové, aby byly uznány za oprávněné a pochopitelné. Je jasné, že když bude uvěřitelně tvrdit, že otce svého dítěte nezná a neví, kdo to je, že nikoho uvést nejde.

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.