Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Ukončení pracovního poměru v době mateřské a rodičovské dovolené, podpora v nezaměstnanosti

14.02.2015

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, za jakých podmínek mi může zaměstnavatel dát výpověď jsem li na mateřské, případně poté na rodičovské dovolené? Upřesním, že mým zaměstnavatelem je česká organizační složka firmy, která má sídlo v zahraničí.

Pokud dobře rozumím důvodům uvedeným v zákoně, pak jedině v případě, že by zaměstnavatel (tedy tato org.složka) ukončil činnost? Tato OS se určitě zrušit nemůže, zaměstnává velké množství jiných lidí, přebírá tedy tato OS povinnost dodržet mou pracovní smlouvu a zaměstnat mě případně po návratu z MD/RD nebo dát výpověď?

Jak je to prosím s případnou podporou v nezaměstnanosti po skončení RD, pokud zároveň s koncem RD dojde k výpovědi resp. dohodě o ukončení pracovního poměru? Jaký je základ pro výpočet?

Předem moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,
zaměstnavatel nesmí dát zaměstnanci výpověď v tzv. ochranné době, tj. mj. doba mateřské a rodičovské dovolené (§ 53 odst. 1 písm. d) zák. č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění).
Zákaz výpovědi však neplatí pro výpověď z důvodu rušení zaměstnavatele nebo jeho části podle § 52 písm. a) zákoníku práce (§54 zákoníku práce). Výpověď z důvodu rušení zaměstnavatele nebo jeho části podle § 52 písm. a) zákoníku práce můžete obdržet kdykoli. Výpověď z jiného důvodu např. z důvodu nadbytečnosti v důsledku organizačních změn (§ 52 písm. c) zákoníku práce) v době mateřské a rodičovské dovolené obdržet nemůžete.
Podle § 196 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, v platném znění je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnankyni rodičovskou dovolenou nejvýše do 3 let věku dítěte. Po skončení rodičovské dovolené (den po dni,kdy dítě dosáhne tří let)je zaměstnavatel povinen přidělovat práci dle pracovní smlouvy. Nemusí to být zcela totožné místo"stejná židle", ale mělo by odpovídat pracovní smlouvě. Pokud by zaměstnavatel pracovní místo odpovídající pracovní smlouvě neměl, je změna pracovní pozice možná jen s Vaším souhlasem a musí být písemná. Pokud by Vám nabízel pracovní místo, které neodpovídá Vaší pracovní smlouvě,nemusíte na jeho nabídku přistupovat.Je na zaměstnavateli, aby situaci řešil.
Pokud zaměstnavatel žádné pracovní místo odpovídající pracovní smlouvě nemá a Vy na změnu pracovní smlouvy nepřistoupíte, pak zřejmě zaměstnavatel přistoupí k podání výpovědi.Zatímco zaměstnanec může dát výpověď z jakéhokoliv důvodu, zaměstnavatel má tyto důvody taxativně vymezeny (§ 52, zákoníku práce).
Pokud by Vám dal zaměstnavatel výpověď z důvodů vymezených v § 52 písm c (nadbytečnost), měla byste nárok na tříměsíční odstupné. Nárok na odstupné byste měla i v případě, kdy byste ze zmíněných důvodů skončila pracovní poměr se zaměstnavatelem dohodou, ovšem je nutno v této dohodě vymezit výpovědní důvod (§ 67,odst. 1, zákoník práce). Výpovědní doba u podání výpovědi zaměstnavatelem činí minimálně dva měsíce.
Pokud jde o konání práce v době, kdy by běžela výpovědní doba, pak platí Vaše pracovní smlouva, tj. zaměstnavatel by Vám musel přidělovat práci dle ní. Pokud by to z jeho strany nebylo možné, jedná se o překážku na jeho straně, kdy zaměstnankyni náleží náhrada mzdy ve výši průměrného (pravděpodobného) výdělku, a to v zásadě po celou dobu trvání překážky v práci, resp. do ukončení pracovního poměru.

Nárok na podporu v nezaměstnanosti má uchazeč, který splní tyto podmínky:
- v rozhodném období získal zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností (popř. započítáním náhradní doby zaměstnání) alespoň 12 měsíců důchodového pojištění a požádal úřad práce o poskytnutí podpory v nezaměstnanosti.
Rozhodným obdobím pro posuzování nároků na podporu v nezaměstnanosti jsou poslední dva roky před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání.
Do rozhodného období se započítává i náhradní doba zaměstnání, mj. i péče o dítě do 4 let věku.
Doba pro poskytování podpory v nezaměstnanosti (tzv. podpůrčí doba) činí u uchazeče o zaměstnání do 50 let věku 5 měsíců. Podpora v nezaměstnanosti se vypočítává vždy z posledního zaměstnání.

Pokud byste před ukončením pracovního poměru v rozhodném období odpracovala u zaměstnavatele alespoň jeden den (nebo pobírala náhradu mzdy ve výpovědní době), výše podpory v tomto případě by činila první 2 měsíce podpůrčí doby 65%, další 2 měsíce 50% dále pak 45% průměrného výdělku. Pokud byste v rozhodném období nepracovala alespoň 21 dnů, použil by se místo průměrného výdělku pravděpodobný výdělek. Pravděpodobný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy nebo platu, kterého by zaměstnankyně pravděpodobně dosáhla od počátku rozhodného období, přitom se přihlédne zejména k obvyklé výši jednotlivých složek mzdy nebo platu zaměstnance nebo ke mzdě nebo platu zaměstnanců vykonávajících stejnou práci nebo práci stejné hodnoty. Maximální výše podpory v nezaměstnanosti činí 0,58násobek průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o podporu v nezaměstnanosti (v roce 2015 tedy maximálně 14 281 Kč).
Orientační kalkulačka výpočtu podpory v nezaměstnanosti je např. k dispozici na http://www.penize.cz/kalkulacky/podpora-v-nezamestnanosti.

Pokud by došlo k ukončení pracovního poměru dohodou ke dni skončení rodičovské dovolené bez odpracování jediného dne, tak v tomto případě by platilo toto pravidlo: u uchazeče, u kterého je poslední činností „náhradní doba“, tj. např. péče o dítě do čtyř let věku, se stanoví podpora v nezaměstnanosti první 2 měsíce ve výši 0,15 násobku, za další 2 měsíce 0,12 a za zbývající měsíc ve výši 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu. V roce 2015 tato podpora činí 3777 Kč (první 2 měsíce), 3022 Kč (další 2 měsíce), 2770 Kč (poslední měsíc).

S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Petra Kuntošová
Kategorie dotazu: Nezaměstnanost
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.