Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Rodičovský příspěvek - cizí prvek

12.02.2015

Dobrý den,
plánuji příští rok stěhování za partnerem do Rotterdamu a řeším otázku priorit - mateřská vs pracovní poměr. Je mi 38 a od 20 let jsem pracovala v ČR. Nyní mám smlouvu na dobu určitou - 12 měsíců. To znamená, že v době stěhování nebudu mít pravděpodobně pracovní poměr - pokud se s firmou nedohodnu jinak. Budu hledat novou práci v Nizozemí buď v nové firmě nebo ve stávající, která zde má také pobočku. Nicméně řeším také souběžně mateřství a hledám tu nejefektivnější cestu.

Varianta 1: 1 nebo 2 děti nyní a v průběhu hledat práci - co to pro mne znamená v souvislosti s dávkami? Kdo bude hradit a jak (ČR nebo NL, jak dlouho?..)

Varianta 2: Nejdříve hledat práci s tím, že například za rok poté budu odcházet na mateřskou. Kdo hradí dávky a na jak dlouho?

Dorovnávají se dávky nějakým koeficientem?

Chtěla bych být s dětmi alespoň 2 roky.

Jak se mění situace, pokud budu mít trvalý pobyt v ČR a jak pokud v NL. Co to znamená pro dítě? Mám jeho narození hlásit oběma zemím? Jaké bude mít občanství? Holandské po partnerovi, nebo české po mně? Mám já nárok na holandské občanství? Mohu mít dvojí? Jak se pak řeší sociální a zdravotní pojištění apod?

Předem děkuji za odpověď

Vážená paní,
z Vašeho dotazu vyplývá mnoho neznámých. Po skončení pracovního poměru a tím účasti na nemocenském pojištění, ze kterého náleží peněžitá pomoc v mateřství trvá ještě tzv. ochranná lhůta. Ta činí 7 dní, pokud ale pracovní poměr skončil v době těhotenství činí 180 dnů. Pokud byste v době trvání ochranné lhůty nastupovala na peněžitou pomoc v mateřství (na PPM se nastupuje 6 až 8 týdnů před termínem porodu, který stanovil lékař), nárok na PPM z ČR by Vám vznikl. PPM lze pobírat i do zahraničí. V případě, že v ČR nevznikne nárok na PPM, narozením dítěte vznikne nárok na rodičovský příspěvek. RP je dávka státní sociální podpory, která náleží vždy na dítě nejmladší v rodině. RP lze čerpat v různých variantách, informace o nich naleznete na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí. Rodičovský příspěvek v ČR by Vám ale náležel pouze v případě, že by v ČR byl faktický střed zájmů rodiny, tj. rodina by v ČR žila. Pokud by v ˇ)CR trval alespoň Váš pracovní poměr, vy byste čerpala rodičovskou dovolenou, tak i v případě, že byste celá rodina žila v Holandsku, ČR by bylo sekundárním státem výplaty dávky. To znamená, pokud by dávka vyplácená v ČR byla vyšší než dávka vyplácená v Holandsku, ev. by v Holandsku vůbec neexistovala, ČR by doplácelo doplatek rozdílu,ev. plnou výši dávky. To vše za předpokladu, že by v ČR stále trval Váš pracovní poměr.
Pokud budete žít v Holandsku a budete tam i mít práci, nebo i v případě, že v Holandsku budete bez práce, ale v ČR pracovní poměr již mít nebudete, nárok na žádné dávky Vám v ČR nevznikne. Pokud Vám dle nizozemského práva vznikne nárok na dávky tam, budete dostávat dávky z Holandska. Přihlášení k trvalému pobytu nemá v rámci pravidel EU význam, rohodující je faktické bydliště - místo pobytu rodiny.
Děti automaticky získávají české občanství po Vás, zda i holandské právo umožňuje obě občanství, se musíte informovat tam. Po narození dětí, pokud se narodí v Holandsku, budete muset požádat o vydání českých rodných listů na Mezinárodní matrice v Brně. ČR dvojí občanství umožňuje, opět záleží na nizozemské legislativě, za jakých podmínek můžete získat tamní občanství.
Pokud budete žít v Holandsku a v ČR nebudete mít pracovní poměr, budete pravděpodobně navázána na partnerovo zdravotní pojištění, stejně tak děti Pokud byste byla výdělečně činná, musela byste hradit zdravotní pojištění v místě výdělečné činnosti v rámci nizozemské legislativy. Nemůžete být současně zdravotně pojištěna ve dvou či více státech, tuto skutečnost byste musela nahlásit své zdravotní pojišťovně v ČR, odhlásit se z českého systému zdravotního pojištění a následně se nahlásit ke zdravotnímu pojištění v Holandsku dle tamních pravidel.
S pozdravem.

Autor(ka) odpovědi: Milada Rejzková
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.