Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Neplacené volno

14.02.2015

Dobrý den,
mám dotaz ohledně nástupu do práce po skončení rodičovské dovolené, kterou mám u zaměstnavatele nahlášenou do 3 let věku dítěte.
Dětem (dvojčatům) budou v 17. května 2015 tři roky a tudíž bych měla nastoupit do práce. Problém je v tom, že pro děti nemáme umístění - mateřskou školku. V loňském roce jsem se byla informovat v několika mateřských školkách zda při podání žádosti je nějaká šance děti umístit, ovšem bez úspěchu. Přihlášky tedy budeme podávat letos znovu a doufat, že děti přijmou. Jediná možnost, abych mohla nastoupit v řádném termínu je děti umístit do soukromé mateřské školky, ale to je pro nás finančně neúnosné. Jedno dítě ufinancujeme, ale dvě už bohužel nezvládneme.
Chtěla bych se zaměstnavatelem domluvit na prodloužení nástupu do práce od 1.10.2015 s tím, že bych nastoupila na plný úvazek. Nástup do školky (tedy září) chci absolvovat s dětmi. Nevím jak to budou zvládat, může to být zcela bez problémů nebo naopak. Přece jen jsou dvě :) Zároveň bych požádala o prodloužení rodičovské dovolené z 3 na 4 roky bez možnosti čerpání příspěvku (již je vyčerpán). Můžu takto uvažovat?
Jaké mám možnosti? Nechci o zaměstnání přijít.
V případě, že zaměstnavatel na navrhovanou dohodu přistoupí a bude sepsána písemně, může mně dát i přesto výpověď tj. kdykoliv od 18.5. 2015? Co se týče prac. smlouvy bude platit původní nebo mi může dát k podpisu novou smlouvu s jiným finančním ohodnocením? Pokud bych chtěla zachovat v platnosti původní prac. smlouvu nebylo by lepší nastoupit od 18.5 na neplacené volno? Co to pro mě znamená? Co vše bych si musela platit, co by musel za mě platit zaměstnavatel? Myslím tím různé odvody pojištění, apod.
Velmi děkuji za odpověď

Dobrý den,
rodičovskou dovolenou nelze u zaměstnavatele prodloužit nad věk 3. Let dítěte. Tu lze poskytnout jen do věku 3let. Pokud nemáte zajištěno hlídání dětí, můžete svého zaměstnavatele požádat o neplacené volno do 30.9.2015. Zaměstnavatel Vám však toto volno nemusí poskytnout. Pokud to vyjde, dojdete si jen na svou zdravotní pojišťovnu, kde oznámíte, že se staráte o dítě mladší 4let a zdravotní pojištění za Vás bude i nadále platit stát. Sociální pojištění se platí jen z výdělku, takže ho v tuto chvíli za Vás neplatí nikdo, ale doba péče o dítě do věku 4 let se počítá do důchodu jako doba náhradní. V době čerpání neplaceného volna však již nejste chráněna proti výpovědi, v té době nejste ani nemocensky pojištěna, nemůžete tedy čerpat dávky nemocenského pojištění, jako je třeba nemocenská, ošetřovačka na děti. Po ukončení neplaceného volna nastoupíte zpět do zaměstnání, zaměstnavatel Vám však již není povinen zajistit „stejnou židli“, ale dát práci podle pracovní smlouvy / to platí i když se vrátí zpět hned po RD/.Pokud takovou práci mít nebude , může se s vámi dohodnout na změně pracovní smlouvy včetně odměňování, s tím však nemusíte souhlasit, pak ale následuje výpověď ze strany zaměstnavatele, dvouměsíční výpovědní lhůta a odstupné ve výši 3měsíčních platů.
Pokud Vám neumožní čerpat neplacené volno a budete muset být s dětmi doma, pravděpodobně budete muset pracovní poměr ukončit.

Co se týká soukromé školky, nevím, kolik stojí školkovné za jedno dítě, ale většina školek má slevu pro sourozence, navíc můžete počítat s tím, že náklady na školkovné se Vám vrátí v daňovém vyrovnání příští rok a to až do výše 9200Kč na jedno dítě.

Přeji hezký den

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Slaďování zaměstnání a rodinného života
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.