Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Rozvod a finance

09.02.2015

Dobrý den, mám dceru (1) a s manželem se budeme rozvádět. Domluvili jsme se,že dceru budu mít v péči a že mi bude přispívat částkou 3000,- ,ale teď přišel s tím,že chce nechat soud,aby mu vyměřil alimenty. Všude čtu,že pokud je člověk na živnosti a nic nevydělá (nepřizná),tak mu to nemají z čeho vypočítat a alimenty budou dost nízké. Jsem na MD a mám hypotéku na byt,tak se bojím,že to prostě nezvládnu. Můžete mi poradit na co všechno bych měla nárok? a jak se teda vlastně ty alimenty počítají? děkuji

obrý den.
Pokud manželství trvá, mají manželé nárok na stejnou životní úroveň, takže manžel Vám musí adekvátně finančně přispívat.
Po rozvodu nebo pokud bude soudem rozhodnuto o poměrech nezletilého dítěte před rozvodem a pro dobu po rozvodu manželství. :
1. Výživné na dítě : Pro určení výše výživného na dítě jsou rozhodné odůvodněné potřeby oprávněného dítěte a majetkové poměry ( jak dítěte tak povinného rodiče - zde otce). Při hodnocení schopností, možností a majetkových poměrů rodiče je třeba také zkoumat, zda se nevzdal bez důležitého důvodu výhodnějšího zaměstnání či výdělečné činnosti nebo majetkového prospěchu, popřípadě zda nepodstupuje nepřiměřená majetková rizika. Zde se též posuzuje kolik by si člověk daného věku, zdravotního stavu a vzdělání mohl vydělat v dané lokalitě. Jinak se posuzují možnosti člověka z malé vesnice v pohraničí a jinak možnosti obyvatele velkoměsta, jinak se posuzuje zdravý vysokoškolák a jinak člověk sice vzdělaný, ale těžce invalidní, jinak se posuzuje člověk se vzděláním základním a jinak člověk s VŠ... atd. Dále je třeba přihlédnout i k osobní péči o dítě.
Životní úroveň dítěte má být zásadně shodná s životní úrovní rodičů. Neprokáže-li v řízení o vyživovací povinnosti rodiče k dítěti, rodič řádně své příjmy předložením všech listin a dalších podkladů pro zhodnocení majetkových poměrů a neumožní soudu zjistit ani další skutečnosti potřebné pro rozhodnutí zpřístupněním údajů chráněných podle jiného právního předpisu, může soud vycházet i z domněnky že průměrný měsíční příjem rodiče činí pětadvacetinásobek částky životního minima jednotlivce podle jiného právního předpisu.
Pokud povinný rodič nebude spolupracovat, soud bude předpokládat že jeho příjem činí pětadvaceti násobek ŽM, a z toho výživné doměří- obvykle činí výživné na dítě něco okolo cca 15- 20 proc. příjmu povinného.
2. Výživné na Vás, rozvedenou manželku : po dobu před rozvodem stále trvá vzájemná vyživovací povinnost manželů, a to i když spolu manželé nežijí, stále máte nárok na stejnou životní úroveň. Každý z manželů tedy přispívá na potřeby života rodiny a potřeby rodinné domácnosti podle svých osobních a majetkových poměrů, schopností a možností tak, aby životní úroveň všech členů rodiny byla srovnatelná. Poskytování majetkových plnění má stejný význam jako osobní péče o rodinu a její členy. Nemají-li manželé rodinnou domácnost, nese každý z nich náklady své domácnosti; to je nezbavuje povinnosti navzájem si pomáhat a podporovat se.
Po rozvodu manželství stanoví zák. 89/2012 sb. občanský zákoník tato pravidla:
Není-li rozvedený manžel schopen sám se živit a tato jeho neschopnost má svůj původ v manželství nebo v souvislosti s ním, má vůči němu jeho bývalý manžel v přiměřeném rozsahu vyživovací povinnost, lze-li to na něm spravedlivě požadovat, zejména s ohledem na věk nebo zdravotní stav rozvedeného manžela v době rozvodu nebo skončení péče o společné dítě rozvedených manželů.

Nedohodnou-li se manželé nebo rozvedení manželé o výživném, může manžel, který rozvrat manželství převážně nezapříčinil nebo s rozvodem nesouhlasil a kterému byla rozvodem způsobena závažná újma, navrhnout, aby soud stanovil vyživovací povinnost bývalého manžela i v takovém rozsahu, který zajistí, aby rozvedení manželé měli v zásadě stejnou životní úroveň. Právo rozvedeného manžela na výživné lze v tomto případě považovat za důvodné jen po dobu okolnostem přiměřenou, nejdéle však po dobu tří let od rozvodu.Důvodem k tomu ,aby soud stanovil výživné na rozvedeného manžela může být péče o děti, zdravotní stav manžela atp.
Doporučuji v prvé řadě kontaktovat orgán sociálně právní ochrany dětí v místě bydliště,budou stejně při rozvodu jako kolizní opatrovník dítěte. Mohou Vám bezplatně poradit ve Vaší situaci, případně pomoci se sepsáním příslušných návrhů soudu. Lze samozřejmě využít služeb advokáta, zde se ceny v rodiných záležitostech přibližně pohybují od 1500 kč za úkon , výše.
Dávky SSP po rozvodu nebo poté pokud bude manžel vyloučen z okruhu osob společně posuzovaných :
Ve Vašem případě se může jednat o dvě dávky státní sociální podpory podle zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře tedy o přídavek na dítě a příspěvek na bydlení.
Přídavek na dítě je základní dlouhodobou dávkou poskytovanou rodinám s dětmi. Nárok mají rodiny s příjmem do 2,4násobku životního minima. Přídavek na dítě je poskytován ve třech výších podle věku dítěte.
dítě do 6 let 500 Kč, dítě 6 – 15 let 610 Kč, 15 – 26 let 700 Kč.
Rozhodný příjem pro nárok na přídavek na dítě se počítá vždy za kalendářní rok.
V případě, že potvrzení o příjmu není předloženo ani do konce října, dojde k zániku nároku na dávku. O dávku se poté musí žádat znovu.

Příspěvkem na bydlení stát přispívá na náklady na bydlení rodinám a jednotlivcům s nízkými příjmy. Nárok na příspěvek na bydlení má vlastník nebo nájemce bytu přihlášený v bytě k trvalému pobytu, jestliže 30 % (v Praze 35 %) příjmů rodiny nestačí k pokrytí nákladů na bydlení a zároveň těchto 30 % (v Praze 35 %) příjmů rodiny je nižší než příslušné normativní náklady stanovené zákonem.

Žádosti o poskytování dávek státní sociální podpory vyřizují krajské pobočky Úřadu práce ČR podle místa trvalého pobytu oprávněné osoby.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Vítová
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.