Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Narození dítěte - dávky

01.02.2015

Dobrý den,

čekáme s přítelem miminko a měla bych pár otázek ohledně financí. Já jsem začala po ukončení studia loni v říjnu podnikat, mám svůj obchod, který ale zatím není moc ziskový, takže ho zatím spíše dotuji z úspor. Takže mé příjmy z podnikání jsou nízké, přesně to nemám spočítané (určitě jsou ale max. do 10 000,-Kč měsíčně), teprve mě čeká daňové přiznání atd. Předchozí zaměstnání jsem tedy neměla, začala jsem podnikat hned po ukončení studia. Od října loňského roku si platím základní zálohy na zdravotní a sociální pojištění. Přítel je v invalidním důchodu a dostává 6 500,- Kč měsíčně důchod,ze kterého platí každý měsíc 2 000,- Kč výživné na syna z prvního manželství. Bydlíme v pronájmu v rodinném domě a naše měsíční výdaje na bydlení činí 16 000,- Kč. Je mi 22 let a jak už jsem psala, hned po ukončení studia, jsem začala podnikat a mám živnostenské oprávnění a svůj obchod. Zajímalo by mě 1) Jestli budu mít nárok na porodné, když to bude mé první dítě?, 2) Z čeho mi bude vypočtena mateřská a jaká je minimální částka mateřské, kterou bych mohla dostat?, 3)Pokud budu mít dál svůj obchod, ale budu na mateřské dovolené a v obchodě bude pracovat a vypomáhat někdo z rodiny bez nároku na mzdu, budu si muset i nadále platit zdravotní a sociální pojištění?, 4) Pokud bych nešla na mateřskou já, ale přítel, z čeho se potom vypočítává mateřská, když on má důchod 6500,- Kč měsíčně, kolik potom dostaneme měsíční příspěvek na miminko?, 5) Budeme mít nárok na nějaké další příspěvky, např. na bydlení a další? Děkuji moc za odpověď na mou složitou situaci.
S pozdravem

Dobrý den,
zde jsou odpovědi na Vaše dotazy.
1) Porodné. Nárok na porodné má rodina, které se narodilo první nebo druhé živé dítě a jejíž příjem v kalendářním čtvrtletí předcházejícím narození dítěte byl nižší než 2,7násobek životního minima rodiny. Výše porodného činí 13 000 Kč na první živě narozené dítě. Za příjem se pro účely stanovení rozhodného příjmu považují veškeré příjmy; u příjmů z podnikání pak nejméně 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství za kalendářní rok předcházející období od 1. července do 30. června následujícího kalendářního roku, za který se příjem zjišťuje. Tuto částku vyhlašuje Ministerstvo práce a sociálních věcí ve Sbírce zákonů sdělením podle průměrné mzdy v národním hospodářství vyhlášené Českým statistickým úřadem a v roce 2013 činí 12 500 Kč (75/2014 Sb.). Životní minimum Vaší rodiny (2 dospělí a 1 (narozené) dítě) činí dle kalkulačky pro výpočet životního minima, kterou naleznete na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí 7 710,- Kč. 2,7 násobek pak 20 817,- Kč. Pokud Vaše příjmy tvoří pouze příjmy z podnikání 12 500 Kč a důchod ve výši 6 500 Kč, pak Vám nárok na porodné vznikne.
2) Peněžitá pomoc v mateřství je dávkou nemocenského pojištění. OSVČ se musí k účasti na nemocenském pojištění dobrovolně přihlásit. Pokud jste se nepřihlásila, nárok na peněžitou pomoc v mateřství Vám nevznikne. V takovém případě Vám bude náležet v souvislosti s péčí o dítě rodičovský příspěvek, a to poprvé za měsíc, ve kterém se dítě narodí. Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně, celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, a to až do vyčerpání celkové částky 220 000 Kč, nejdéle do 4 let věku dítěte. Pokud ani jeden z rodičů nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské v souvislosti s porodem, náleží rodičovský příspěvek v částkách 7 600 Kč do konce 9. měsíce věku a následně ve výši 3 800 Kč do 4 let věku dítěte. Při pobírání rodičovského příspěvku můžete být výdělečně činná, výše Vašich příjmů není nikterak omezena.
3) Plátcem pojistného na zdravotní pojištění za příjemce rodičovského příspěvku je stát. Pokud budete zároveň vykonávat samostatnou výdělečnou činnost, nebude pro Vás platit minimální vyměřovací základ. Vyměřovacím základem je v takovém případě skutečný příjem po odpočtu výdajů vynaložených na jeho dosažení, zajištění a udržení. Pokud je OSVČ příjemcem rodičovského příspěvku, její samostatná výdělečná činnost je považována za vedlejší. Osoby samostatně výdělečně činné jsou povinny platit pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti, pokud jsou účastny důchodového pojištění podle předpisů o důchodovém pojištění OSVČ se účastní důchodového pojištění v kalendářním roce po dobu, po kterou vykonávala vedlejší samostatnou výdělečnou činnost, pokud její příjem z vedlejší samostatné výdělečné činnosti dosáhl v kalendářním roce aspoň tzv. rozhodné částky. Rozhodná částka je proměnlivá a v roce v roce 2015 činí 63 865 Kč. Uvedená rozhodná částka platí při výkonu samostatné výdělečné činnosti po celý kalendářní rok; poměrně se snižuje, pokud byla vedlejší samostatná výdělečná činnost vykonávána jen po část roku.
4) Vzhledem ke skutečnosti, že ani otec není účasten nemocenského pojištění, mohl by v souvislosti s péčí o dítě pobírat rodičovský příspěvek za stejných podmínek jako Vy. Rodičovský příspěvek může pobírat otec nebo matka dítěte, vždy však pouze jeden z nich.
5) Z ostatních dávek ve Vašem případě připadá v úvahu přídavek na dítě. Ten náleží rodinám s příjmem do 2,4 životního minima. Výše dávky činí na dítě do 6 let věku 500,- Kč měsíčně. Nárok na příspěvek na bydlení má vlastník nebo nájemce bytu přihlášený v bytě k trvalému pobytu, jestliže 30 % (v Praze 35 %) příjmů rodiny nestačí k pokrytí nákladů na bydlení a zároveň těchto 30 % (v Praze 35 %) příjmů rodiny je nižší než příslušné normativní náklady stanovené zákonem. Za rodinu se v tomto případě považují všechny osoby, které mají v bytě hlášený trvalý pobyt. Příspěvek na bydlení je upraven v §24 a násl. zák. č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, v platném znění. Výpočet je poměrně složitý, v případě pochybností se obraťte na příslušné kontaktní pracoviště úřadu práce.
Bližší informace o dávkách státní sociální podpory (porodné, rodičovský příspěvek, přídavek na dítě, příspěvek na bydlení) naleznete na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí – www.mpsv.cz/cs/2. Zde naleznete též formuláře žádostí a seznam kontaktních pracovišť.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.