Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Výdělečná činnost při rodičovská dovolená

26.01.2015

Dobrý den, končí mi mateřská dovolená, dceři je pět měsíců. Jsem zaměstnaná na dobu neurčitou, manžel je OSVČ. Chtěla bych nastoupit na dvouletou formu rodičovské dovolené, rodičovský příspěvek by pobíral manžel. Po narození dcery jsem měla pár menších zakázek jinde na dohodu o provedení práce. V současné době uvažuji o založení živnostenského listu pro příležitostné zakázky. Je tento postup v pořádku? Zároven uvažuji o tom, že bych se časem vrátila do původního zaměstnání na částečný úvazek v rámci jiné smlouvy. Je to možné? Děkuji mnohokrát za odpověd.

Dobrý den.
Rodičovskou dovolenou ve smyslu překážky v práci, po dobu jejíhož trvání je zaměstnavatel povinen omluvit Vaši nepřítomnost v zaměstnání, můžete čerpat ve Vámi zvoleném rozsahu, nejdéle však do 3 let věku dítěte.
Rodičovský příspěvek může čerpat otec nebo matka dítěte, vždy však pouze jeden z nich. Bližší informace o dávce naleznete na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí – www.mpsv.cz/cs/2.
Při mateřské dovolené nesmí mít matka vykonávat práci a mít příjmy ze zaměstnání, ze kterého je jí poskytována peněžitá pomoc v mateřství; jiné příjmy, např. z dohody o provedení práce uzavřené s jiným zaměstnavatelem mít lze. V době rodičovské dovolené lze vykonávat práci jako OSVČ, i jako zaměstnanec pro jiného nebo i téhož zaměstnavatele, avšak pokud jde o téhož zaměstnavatele, vždy na základě jiného pracovně právního vztahu, než ve kterém je čerpána rodičovská dovolená, přičemž u téhož zaměstnavatele se nemůže jednat oni o výkon prací stejného druhu. §13 odst. 4 zákoníku práce (zák. č. 262/2006 Sb., v platném znění) totiž v první větě stanoví, že: „Zaměstnanec v dalším pracovním poměru nebo na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr u téhož zaměstnavatele nemůže vykonávat práce, které jsou stejně druhově vymezeny.“
Pokud se bude jednat v případě samostatné výdělečné činnosti či práci pro jiného zaměstnavatele o výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti Vašeho zaměstnavatele, je třeba, aby Vám zaměstnavatel dal předem písemný souhlas s výkonem této činnosti (§304 odst. 1 zák. č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, v platném znění).

Děkuji mnohokrát za předešlý zodpovězený dotaz. Mohla bych vás laskavě poprosit ještě o upřesnění? Pokud bych byla na rodičovské dovolené (zaměstnanec - smlouva na dobu neurčitou), ale rodičovský příspěvek by coby OSVČ pobíral manžel, mám přesto nárok zřídit si živnostenský list jako vedlejší činnost? Ještě jednou děkuji za vaše rady

Dobrý den,
ano, samostatná výdělečná činnost se považuje za vedlejší samostatnou výdělečnou činnost, pokud osoba samostatně výdělečně činná (mj.) vykonávala zaměstnání nebo měla nárok na rodičovský příspěvek (§9 odst. 6 zák. č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, v platném znění).

S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Výdělečná činnost na MD a RD
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.