Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Insolvence

24.01.2015

Dobrý den,

prosím o radu. V lednu 2014 byl vypsán na firmu, kde jsem pracovala insolvenční návrh a je pod dohledem IS. V květnu jsem nastoupila na mateřskou, výpověď jsem do té doby neobdržela. K poslednímu dni MD tj. k 1.12.2014 jsem byla nucena podepsat dohodu o ukončení prac.poměru. Nyní jsem na RD. IS mi zatím neproplatil dovolenou ani neposlal 3 platy odstupného. Oboje mám uvedeno v dohodě. Na ÚP mi řekli, že už vypršel 5 měsíční termín od vypsání insolvence na firmu a tudíž ani nemá smysl k nim chodit, protože mi žádost o proplacení dluhu zamítnou. Zajímá mě jen, zda mám možnost ještě něco podniknout nebo jsem vystavena dobré vůli IS. Podle referátů a informací na justici si myslím, že peníze pro firmu ještě získává prodejem majetku apod. Také mi při osobním setkání IS řekl, že budu v pořadníku za věřiteli,IČaři. A já se domnívám, že jako bývalý zaměstnanec bych měla mít přednostní právo?
Děkuji jVám za odpověď

Dobrý den.

Měla jste v zásadě dvě možnosti, a to uplatnit svou pohledávku (dlužnou výplatu) v insolvenčním řízení, nebo zvolit postup podle zákona č. 118/2000 Sb., o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele.

Vám nyní zbývá ta první možnost, tj. uplatnit svou pohledávku v rámci insolvenčního řízení, veškeré informace týkající se insolvenčního řízení můžete zjistit v insolvenčním rejstříku, kde lze také sledovat průběh celého řízení.

Pohledávky zaměstnanců z pracovněprávních vztahů jsou dle § 169 odst. 1 insolvenčního zákona (zákon č. 182/2006 Sb., dále jen IZ) ve skupině pohledávek postavených na roveň pohledávkám za majetkovou podstatou. To podle odst. 2 znamená, že tyto pohledávky „se uspokojují v plné výši kdykoliv po rozhodnutí o úpadku“. Pokud budete pohledávky uplatňovat v rámci insolvenčního řízení, je nutné počkat, až bude rozhodnuto o úpadku dlužníka. Dobrou zprávou pro vás je, že pohledávky se uspokojují zásadně v plné výši. Jediný problém může tak nastat za situace, kdy je insolvenční návrh zamítnut pro nedostatek majetku dlužníka. I tak se ale dá alespoň částečně k penězům dostat, jak bude zmíněno dále.

Jak pohledávku uplatnit?
Dle § 203 odst. 1 IZ se tyto pohledávky uplatňují vůči insolvenčnímu správci. Teoreticky tedy stačí správce na danou pohledávku upozornit a sdělit mu její výši (nejlépe takovou formou, která dokáže zachovat důkaz o tom, že byl správce vyrozuměn). Stejně tak je možné pohledávku přihlásit pomocí přihlášky, kterou se přihlašují běžné pohledávky. Taková pohledávka je i přes využití této formy uspokojena jako pohledávka postavená na roveň pohledávkám za majetkovou podstatou. Výhodou přihlášky pohledávky je to, že se velmi snadno dokazuje uplatnění pohledávky, neboť přihláška je součástí spisu.
Pokud zaměstnanec svoji pohledávku neuplatní, vychází správce v případě pohledávek zaměstnanců z pracovněprávních vztahů z evidence dlužníka (zaměstnavatele). Pohledávka se pak podle § 203 odst. 2 IZ považuje za uplatněnou ve výši, ve které byla z této evidence zjištěna. Z důvodu větší jistoty je ale dobré pohledávku vždy uplatnit. Zejména proto, že evidence dlužníka nemusí být vždy kompletní, nebo se může „ztratit“.

Co dělat, pokud správce pohledávku neuspokojí?
V takovém případ je dle § 203 odst. 4 nutné podat žalobu proti insolvenčnímu správci a v ní se domáhat uspokojení dané pohledávky. Je dobré, pokud zaměstnanec má důkazy – pracovní smlouvy, mzdové listy apod. Tato žaloba je pak projednávána u soudu podle občanského soudního řádu.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jitka Kocianová
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.