Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Rodičovský příspěvek a výdělečná činnost

21.01.2015

Dobrý den,
předem velmi děkuji za laskavost a odpověď.
Jsem velmi zmatená, neboť mi v práci řekli něco jiného než na sociálce. Před nástupem na mateřskou dovolenou jsem měla dva poloviční úvazky. Nyní mi končí mateřská k 1.2. a od 2.2. nastupuji do jedné práce, druhou práci budu vykonávat jen na dohodu. Péči o dítě mám zařízenou....(chůva, paní na hlídání). Po ukončení mateřské žádám v práci o dočerpání dovolené, na kterou mám nárok.
1 - v jedné práci mě upozorňovali, že nemůžu pobírat rodičovský příspěvek a současně být na pracovní dovolené
2 - v obou pracích mě upozorňovali, že můžu vykonávat práci ať už na dohodu nebo poloviční úvazek, ale jen pod podmínkou, že funkce bude jiná, než předcházející činnost, že nesmím vykonávat stejnou činnost.
Na sociálce mi ale řekli, že můžu při rodičovském příspěvku pracovat neomezeně, na stejné pozici jako před mateřskou.
Jak mám problém v práci vyřešit?
Děkuji velmi za pomoc.
S pozdravem,

Dobrý den.
Předně bych Vás chtěla upozornit na skutečnost, že rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek jsou dva rozdílné instituty. Je možné čerpat rodičovskou dovolenou a nepobírat rodičovský příspěvek nebo naopak pobírat rodičovský příspěvek a nečerpat rodičovskou dovolenou.
Rodičovská dovolená je termín pracovního práva, který označuje překážku v práci, po dobu jejíhož trvání zaměstnavatel omluví nepřítomnost zaměstnance nebo zaměstnankyně v práci. Rodičovská dovolená se poskytuje v souvislosti s péčí o dítě v rozsahu, o který zaměstnanec nebo zaměstnankyně požádá, nejdéle však do tří let věku dítěte.
Rodičovský příspěvek je dávka státní sociální podpory, jeho poskytování je upraveno v § 30 a násl. zák.č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, v platném znění. Doba poskytování této dávky a tomu odpovídající výše vychází z volby rodiče.

Pokud na dobu své výdělečné činnosti zajistíte péči o dítě jinou zletilou osobou s tím, že dítě nebude navštěvovat jesle, školku nebo obdobné zařízení nad zákonem stanovený rozsah, budete mít na rodičovský příspěvek nárok, i když nebudete rodičovskou dovolenou čerpat. Výše příjmu a forma výdělečné činnosti není při pobírání rodičovského příspěvku nikterak omezena, lze pobírat i náhradu mzdy za čerpanou dovolenou.
Z povahy věci ovšem není možné čerpat rodičovskou dovolenou a zároveň pracovat na původním pracovním místě. Za trvání rodičovské dovolené lze však vykonávat pro jiného nebo i téhož zaměstnavatele práci, avšak pokud jde o téhož zaměstnavatele, vždy na základě jiného pracovně právního vztahu, než ve kterém je čerpána rodičovská dovolená, přičemž u téhož zaměstnavatele se nemůže jednat oni o výkon prací stejného druhu. §13 odst. 4 zákoníku práce (zák.č. 262/2006 Sb.) totiž v první větě stanoví, že: „Zaměstnanec v dalším pracovním poměru nebo na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr u téhož zaměstnavatele nemůže vykonávat práce, které jsou stejně druhově vymezeny.“
Z výše uvedeného vyplývá, že pokud v 1 zaměstnání nechcete čerpat rodičovskou dovolenou a hodláte nastoupit do zaměstnání v původním rozsahu, můžete tak učinit. Rodičovskou dovolenou nebudete čerpat, nárok na rodičovský příspěvek Vám bude zachován. Pokud u druhého zaměstnavatele hodláte pokračovat pouze na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti, pak v tomto zaměstnání budete čerpat rodičovskou dovolenou ve Vámi zvoleném rozsahu a uzavřete některou z dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr, ovšem tato dohoda s ohledem na § 13 odst. 4 zákoníku práce musí být zavřena na jiný druh práce.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Rodičovský příspěvek
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

RODIČE NA START! 2018

19. května, 14:00, park Na Pankráci
Chcete zkusit bosochodíčky, chůzi po skle nebo žhavých uhlíkách?
Zveme na benefiční běh a zábavné odpoledne pro celou rodinu 1km/5km/minitratě, pochod s dítětem v šátku, bosochodníky, chůze po skle i žhavém uhlí, kreativní dílničky a mnoho dalšího.


Na podporu bezplatné právní poradny APERIO.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.