Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Nárok na PPM

25.01.2015

Dobrý den,
děkuji za odpověď (viz níže). V návaznosti na toto - pokud bych nastoupila do nového zaměstnání (aktuálně se mi takováto možnost rýsuje), hrozí mi, že jakmile zaměstnavatel zjistí, že jsem těhotná, ukončí se mnou pracovní poměr ještě ve zkušební době. Jak bych pak mohla dále pokračovat? Nyní mám na ÚP nárok na podporu v nezaměstnanosti, ale co když mi nový PP skončí ve zkušební době a já se budu muset vrátit na ÚP? Budu mít pak znovu nárok na podporu v nezaměstnanosti?
Zároveň mi tak opět zmizí šance na PPM, protože ochranná doba se počítá jen podle posledního zaměstnání. Nebo je možné, že by se mi ochranná doba prodloužila tak, že by se započetly dny, které jsem pracovala u nového zaměstnavatele plus dny, které jsem pracovala u původního zaměstnavatele? Těhotná jsem byla již u prvního zaměstnavatele.

Děkuji za pomoc.

"Dotaz
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat ohledně skončení pracovního poměru a těhotenství.
K 31.12.2014 mi skončil pracovní poměr na dobu určitou, čili jsem se šla registrovat na ÚP od 1.1.2015. Nyní jsem zjistila, že jsem těhotná (cca 7.týden), vztahuje se tedy na mne nějaká ta ochranná doba? De facto jsem otěhotněla ještě v době, kdy jsem byla v pracovním poměru. Mohu něco "požadovat" od minulého zaměstnavatele, případně jak bych měla dále postupovat u zaměstnavatele nebo na ÚP?
Děkuji za radu.
Odpověď
Dobrý den,
ochranná lhůta počíná běžet od ukončení pracovního poměru a podmínkou je, že jste byla těhotná již v okamžiku ukončení. To byste splnila a nyní je podstatné, zda počátek osmého týdne (nejbližší možný termín nástupu na peněžitou pomoc v mateřství) před plánovaným termínem porodu stihnete do konce ochranné lhůty, která počíná běžet od konce zaměstnání a trvá tak dlouho, jak poslední zaměstnání trvalo, nejdéle ale 180 dnů. Pokud tuto lhůtu stihnete, tak nárok na peněžitou pomoc vznikne. Pokud byť i o jeden jediný den toto nevyjde, tak budete mít ode dne porodu nárok na rodičovský příspěvek. Pokud by takto lhůta neměla stačit, tak jediným způsobem, jak nárok na peněžitou pomoc získat je nastoupit do nového zaměstnání a získat tak znovu nemocenské pojištění.
Kateřina Štěpánková
14.01.2015"

Dobrý den,
ochranná lhůta, která počala běžet od skončení posledního pracovního poměru, se při novém zaměstnání zastaví a poběží dále, pokud tento pracovní poměr skončí, tak její běh bude pokračovat. Dny odpracované v pracovním poměru se tak vlastně od lhůty odečtou, o tuto dobu se celková ochranná lhůta prodlouží, protože těhotná jste byla již v minulém pracovním poměru.
Abyste se mohla opět zaregistrovat jako uchazeč o zaměstnání, musíte splnit podmínku, že jste schopna a ochotna pracovat, tyto dvě podmínky posuzuje úředník na úřadu práce, je tedy možné, že by pro těhotenství mohl vyhodnotit, že toto nesplňujete, otázka, zda k tomu má oprávněný důvod by pak byla řešena v rámci nějakého opravného prostředku proti takovému rozhodnutí.
Pro úplnost uvádím, že neexistuje žádná povinnost sdělit zaměstnavateli, že jste těhotná, pokud nepůjde o práci, která by byla s těhotenstvím neslučitelná. Je samozřejmě pravděpodobné že zaměstnavatel by zkušební dobu využil a pracovní poměr by skutečně ukončil. Není tedy dobré těhotenství řešit ani s kolegy v práci. Pokud ošetřující lékař uzná, že Vaše těhotenství je Vaší prací ohroženo, může vyslovit pracovní neschopnost a budete dostávat nemocenské. Sice se v tom okamžiku zaměstnavatel dozví o Vašem těhotenství, ale alespoň budete dostávat dávky nemocenského. Zda-li nastoupíte posléze na peněžitou pomoc v mateřství, bude záležet na tom, zda nový pracovní poměr bude trvat tak dlouho, aby ochrannou dobu natáhl až k počátku osmého týdne před plánovaným termínem porodu, což není tak nereálně.

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.