Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Dočerpání rodičovského příspěvku

20.01.2015

Dobrý den, mela bych prosbu ohledně přestupu z RD na druhou MD. Od 1.9.2013 jsem nastoupila na RD s prvním dítětem na 2 roky ( syn má dva roky 14.3.), nyní jsem podruhé těhotný a termín porodu mam 17.4., myslíte že mohu po zadat o doplacení peněz, aby si vyčerpala Celých 220 tisíc, než nastoupit na druhou MD? MD jsem mela asi o 2 tisíce vyšší než mam ted RD. nebo Prosím o radu, jak tuto situaci vy řešitel. Děkuji

Dobrý den,

rodičovský příspěvek je dávkou státní sociální podpory a je možno tuto dávku nalézt v zákoně č. 117/1995 Sb., O státní sociální podpoře, v platném znění.

Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně, celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, a to až do vyčerpání celkové částky 220 000 Kč, nejdéle do 4 let věku dítěte.
Jestliže alespoň jednomu z rodičů v rodině lze stanovit k datu narození dítěte 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu pro stanovení peněžité pomoci v mateřství nebo nemocenské v souvislosti s porodem nebo převzetím dítěte podle zákona o nemocenském pojištění, rodič si může volit výši a tím i délku pobírání rodičovského příspěvku. Maximální měsíční výše rodičovského příspěvku se stanoví ve vazbě na uvedený vyměřovací základ: pokud 70 % 30 násobku denního vyměřovacího základu je nižší nebo rovno 7 600 Kč, rodičovský příspěvek může činit nejvýše7 600 Kč; pokud 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu převyšuje 7 600 Kč, je výše rodičovského příspěvku je omezena touto částkou, maximálně však výše rodičovského příspěvku může činit 11 500 Kč měsíčně.
Jestliže Vaše výše rodičovského příspěvku dosahuje částky 11 500 Kč, pak jeho výši nelze navýšit. Ovšem, pokud máte dáno pobírání rodičovského příspěvku na syna do jeho dvou let (14.3.) a předpokládaný termín porodu je 17.4., pak je zde k dispozici ustanovení § 30b ods.3, zákona o státní sociální podpoře, které říká, že má-li v rodině jeden z rodičů v kalendářním měsíci nárok na peněžitou pomoc v mateřství, peněžitou pomoc nebo nemocenské poskytované v souvislosti s porodem, rodičovský příspěvek náleží, jen je-li vyšší, a to ve výši rozdílu mezi rodičovským příspěvkem a těmito dávkami nemocenského pojištění. V měsíci, ve kterém budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství Vám tedy může náležet rodičovský příspěvek na první dítě, pokud bude vyšší a to ve výši rozdílu mezi peněžitou pomocí v mateřství a rodičovským příspěvkem - v tomto případě tedy rodičovský příspěvek dorovná peněžitou pomoc v mateřství v příslušném měsíci do výše rodičovského příspěvku, který rodič pobírá. Po narození dalšího dítěte již tento krok není možný- rodičovský příspěvek se pobírá vždy na nejmladší dítě.
Na příslušný úřad práce je nutné nahlásit, že Vám vzniká nárok na peněžitou pomoc v mateřství, aby Vám nevznikl přeplatek na dávce rodičovského příspěvku. Ohlašovací povinnost dle zákona o státní sociální podpoře, je do 8 dnů od vzniku rozhodné skutečnosti, která má vliv na výplatu dávky.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Petra Kuntošová
Kategorie dotazu: Rodičovský příspěvek
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.