Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Odpočet daně

14.01.2015

Dobrý den.S manželem máme dvě hypotéky.Při odečtu daní z úroku hypoték nám loni na finančním úřadě sdělili,že odečíst úroky lze jen u hypotéky s adresou trvalého bydliště.Zajímalo by mne tedy,z jakého důvodu nelze odečíst úroky z druhé hypotéky,nebo jak je to v případě,že si trvalé bydliště změním třeba v polovině roku.Zdá se mi nelogické,když si například změním trvalé bydliště ale platím hypotéku celý rok,proč si nemohu odečíst z daní úrok z hypotéky.Jinými slovy,zajímá mne,jestli si mohu odečíst úroky z daní u obou hypoték.V domě se starší hypotékou nyní bydlí moji rodiče ale nemají tam trvalé bydliště.My už jsme si trvalé bydliště změnily z adresy starší hypotéky na adresu novější hypotéky.Existuje nějaká možnost na odečet daní z úroků obou hypoték?Jen dodám,že máme dvě děti a manžel si uplatňuje slevu na daně na děti.Obě hypotéky jsou napsány na nás oba.Předem děkuji za odpověď.

Vážená paní,

podle § 15 odst. 3 písm. c) al)4 zákona o daních z příjmů platí, že bytovými potřebami pro účely tohoto zákona se rozumí koupě jednotky, která nezahrnuje nebytový prostor jiný než garáž, sklep nebo komoru.Podle § 15 odst. 4 věty druhé zákona o daních z příjmůplatí Jde-li o předmět bytové potřeby uvedený v odstavci 3 písm. a) až c) a e), může být základ daně snížen pouze ve zdaňovacím období, po jehož celou dobu poplatník předmět bytové potřeby uvedený v odstavci 3 písm. a) až c) vlastnil a předmět bytové potřeby uvedený v odstavci 3 písm. a), c) a e) užíval k vlastnímu trvalému bydlení nebo trvalému bydlení druhého z manželů, potomků, rodičů nebo prarodičů obou manželů a v případě výstavby, změny stavby nebo koupě rozestavěné stavby užíval předmět bytové potřeby k vlastnímu trvalému bydlení nebo k trvalému bydlení druhého z manželů, potomků, rodičů nebo prarodičů obou manželů po splnění povinností stanovených zvláštním právním předpisem pro užívání staveb. Podle mého názoru je třeba prokázat, že byt slouží k trvalému bydlení rodičů - smlouvou o užívání, nájemní smlouvou či čestným prohlášením. Pokud by se jednalo o nájmení smlouvu se sjednaným nájmem, pak je třeba platit daň z pronájmu.

S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.