Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: pojistné za osobu pečující

16.01.2015

Dobrý den,
mám na Vás dotaz ohledně práce při současném pobírání rodičovského příspěvku.
Od 5.1.2015 jsem nastoupila do zaměstnání na 0,3 úvazku na pracovní smlouvu (přičemž jsem ke 4.1.2015 ukončila dohodou prac. poměr u předchozího zaměstnavatele).
Mám dceru, které budou 5.2.2015 3 roky, pobírám stále rodičovský příspěvek (do srpna 2015 ve výši 4.880 Kč).
Moje hrubá mzda při 0,3 úvazku činí 5787 Kč.
Zajímalo by mě, jak je to v tomto případě s případným doplácením zdravotního a sociálního pojištění. Budu muset něco doplácet, když jsem vlastně ještě současně pojištěna z titulu rodiče pečujícího o malé dítě?
A jak by to bylo dále - tedy od září 2015, kdy už nebudu pobírat RP? Měla bych něco doplácet?
Dodávám, že kromě dcery mám ještě šestiletého syna. Slyšela jsem, že rodič pečující o dvě malé děti (neznám věkovou hranici) doplácet pojistné nemusí.
Předem Vám velice děkuji za odpověď.

Dobrý den,
okruh osob, za které je plátcem zdravotního pojištění stát určuje § 7 odst. 1 zákona č. 48/1997 Sb., O veřejném zdravotním pojištění, ve znění pozdějších předpisů. Stát je plátcem zdravotního pojištění dle písm. c) i za příjemce rodičovského příspěvku. Pokud budete výdělečně činná na základě klasické pracovní smlouvy (i když na zkrácený úvazek), plátcem pojistného na zdravotní pojištění budete Vy (zaměstnavatel odvede z příjmu) i stát. U Vás jako příjemce rodičovského příspěvku ale odpadá povinnost platit minimální odvody pojistného. Pojistné se odvádí pouze ze skutečného příjmu. Pojištěnec je povinen oznámit příslušné zdravotní pojišťovně nejpozději do osmi dnů skutečnosti rozhodné pro vznik nebo zánik povinnosti státu platit za něj pojistné. Za osobu zaměstnanou plní tuto povinnost zaměstnavatel, pokud jsou mu tyto skutečnosti známy. Pojistné na sociální pojištění se bude odvádět ze skutečného příjmu.

Pokud již nebudete pobírat dávku rodičovského příspěvku, pak můžete být osobou pečující, je ale nutné upravit výdělečnou činnost tak, aby mohl nárok na zařazení do kategorie státních pojištěnců zůstat zachován. Podmínky jsou takovéto: Stát je plátcem zdravotního pojištění za osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku. Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně. Za takové osoby se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec, nebo matka dítěte, pokud nemají příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti.
Do kategorie osob celodenně, osobně a řádně pečujících alespoň o jedno dítě do 7 let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku můžete být podle zákona zařazena jen tehdy, pokud nemáte příjmy ze zaměstnání ani ze samostatné výdělečné činnosti. V případě, že byste byla zaměstnancem (podle § 5 zákona o veřejném zdravotním pojištění), hradí pojistné na zdravotní pojištění zaměstnavatel (zbytek byste musela doplácet sama). Za příjmy ze zaměstnání se pro účely veřejného zdravotního pojištění nepovažuje dohoda o pracovní činnosti s výdělkem pod 2 500 Kč měsíčně, případně dohoda o provedení práce s příjmem nepřevyšujícím 10 000 Kč měsíčně. Je ovšem třeba pamatovat i na další limity těchto možností přivýdělku – např. na dohodu o provedení práce je možné odpracovat u jednoho zaměstnavatele maximálně 300 hodin za jeden kalendářní rok. Pokud byste tedy pracovala pro zaměstnavatele na základě zmíněných dohod konaných mimo pracovní poměr s výše uvedeným omezením příjmu, pak byste byla zařazena do kategorie státních pojištěnců a povinnost hradit pojistné na zdravotní pojištění Vám nevzniká.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Petra Kuntošová
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.