Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Peněžitá pomoc v mateřství otce

12.01.2015

Dobrý den, očekáváme v tomto roce narození třetího dítěte. Nemám už delší dobu zaměstnavatele (jsem v režimu pečující osoby o dítě do 7 let). Pokud tomu dobře rozumím, dnem porodu mám nárok na rodičovský příspěvek ve 4lete variantě. Výhodné by pro nás bylo, kdyby mohl manžel pobírat PPM. Vím, že to je možné, nevím jak to v praxi provést. Po šestinedělí bychom sepsali dohodu, že o dítě pečuje manžel a on byl musel opravdu být doma? V jakém režimu bych byla já, mohla bych mít rodičovský příspěvek? Jiná možnost není, že by manžel normálně chodil do zaměstnání a zároveň pobíral PPM? Děkuji mockrát!

Vážená paní,

pro vznik nároku na peněžitou pomoc v mateřství je třeba, aby manžel splňoval podmínku 270 dnů účasti na nemocenském pojištění v posledních dvou letech, a to ke dni nástupu na peněžitou pomoc v mateřství. Zároveň k tomuto dni byl účasten na nemocenském pojištění (tj. pracoval) nebo byl v ochranné lhůtě (tj. 7 dní od skončení zaměstnání). Dále otec s Vámi musí uzavřít písemnou dohodu, že bude pečovat o dítě. Dohodu lze uzavřít nejdříve od počátku sedmého týdne po porodu dítěte (po šestinedělí), nejpozději do dovršení 1 roku věku dítěte.
V písemné dohodě o péči o dítě musí být uveden den, od kterého bude otec (manžel) o dítě pečovat, a den porodu. Den, od kterého bude tento pojištěnec o dítě pečovat, nesmí spadat do období, za které byla peněžitá pomoc v mateřství vyplacena matce dítěte, a do období přede dnem ověření podpisu. Podpis matky musí být na listině úředně ověřen (popř. podpis ověří OSSZ). Nárok se uplatňuje na OSSZ na tiskopisu Žádost o peněžitou pomoc v mateřství při převzetí dítěte do péče, který je k dispozici na OSSZ nebo na http://www.cssz.cz/cz/tiskopisy/nemocenske-pojisteni.htm
Dohodu je nutné uzavřít na nejméně 7 po sobě jdoucích kalendářních dnů.

V případě, že v rodině jeden z rodičů pobírá peněžitou pomoc v mateřství, nelze pobírat rodičovský příspěvek. V případě peněžité pomoci v mateřství nemůže zaměstnanec vykonávat práci sjednanou v pracovní smlouvě vzhledem k § 16 písm. a) zákona o nemocenském pojištění. Podle tohoto ustanovení pojištěnec nemá nárok na výplatu nemocenského, peněžité pomoci v mateřství a ošetřovného po dobu, po kterou vykonává v pojištěné činnosti, ze které tyto dávky náleží, práci nebo osobně vykonává samostatnou výdělečnou činnost.

Právní předpisy:
Zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Seemanová
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.