Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Zaměstnání během peněžité pomoci v mateřství

15.01.2015

Dobrý den, prosím o posouzení následující situace. Na PPM chce po šestinedělí nastoupit otec dítěte (z několika důvodů), matka na PPM nárok nemá. Otec pracuje na smlouvu na dobu neurčitou a nárok na PPM má. Zaměstnavatel otci nabídne po dobu pobírání PPM smlouvu na dobru určitou, na JINOU PRACOVNÍ POZICI. Je možné, aby smlouva na dobu určitou bezprostředně navazovala na původní smlouvu, na kterou je nyní čerpána PPM? Tzn. že např. v neděli končí (je přerušena) smlouva na dobu neurčitou a v pondělí otec nastoupí na PPM a zároveň do zaměstnání na dobu určitou na jiné pozici. Zaměstnankyně OSSZ říká, že kvůli § 10 odst. 4, zákona č. 187/2006 Sb. o nemocenském pojištění se pracovní poměr považuje za nepřerušený, a tudíž na PPM není nárok. Má pravdu? Pokud ne, kam je možné se odvolat? Děkuji.

Dobrý den,
podle § 10 odst. 6 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění platí, uzavřel-li zaměstnanec po skončení pracovního poměru další pracovní poměr k témuž zaměstnavateli tak, že oba pracovní poměry na sebe bezprostředně navazují, nedochází k zániku pojištění z důvodu skončení předchozího pracovního poměru, pokud v dalším pracovním poměru jsou splněny podmínky účasti na pojištění; v tomto případě se má za to, že pojištění trvá bez přerušení. Ustanovení věty první platí obdobně pro ostatní pojištěnce, pokud jejich další zaměstnání je zaměstnáním stejného druhu jako předchozí zaměstnání. Ustanovení věty první a druhé však neplatí, je-li alespoň jedním ze zaměstnání zaměstnání malého rozsahu nebo dohoda o provedení práce. Podle mého názoru, aby se toto ustanovení mohlo aplikovat je předpokladem skončení zaměstnání, které nástupem zaměstnance na rodičovskou dovolenou nekončí. Podle mého názoru se jedná o souběh zaměstnání.
Vzhledem k tomu, že rodičovská dovolená je překážkou v práci, nemůže po dobu jejího trvání zaměstnanec vykonávat u dosavadního zaměstnavatele práci sjednanou se zaměstnavatelem v pracovní smlouvě.

V případě rodičovské dovolené nemůže zaměstnanec vykonávat práci sjednanou v pracovní smlouvě také vzhledem k § 16 písm. a) zákona o nemocenském pojištění. Podle tohoto ustanovení pojištěnec nemá nárok na výplatu nemocenského, peněžité pomoci v mateřství a ošetřovného po dobu, po kterou vykonává v pojištěné činnosti, ze které tyto dávky náleží, práci nebo osobně vykonává samostatnou výdělečnou činnost. Zaměstnanec může u svého zaměstnavatele vykonávat po dobu rodičovské dovolené bez omezení jinou práci, než byla sjednána v pracovní smlouvě.
Nicméně s tímto výkladem, který uvádíte, se setkáváme v poradně opakovaně. V případě nepřiznání dávky, je možné podat odvolání. Je také možné, že se zaměstnavatelem zahájí správa sociálního zabezpečení správní řízení, v těchto řízeních je třeba váš postup obhájit. Celou situaci je také možné dočasně řešit uzavřením dohody o provedení práce nebo prací na živnostenský list.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Seemanová
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.