Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: (Ne)nárok na peněžitou pomoc v mateřství

10.01.2015

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na svůj (ne)nárok na PPM. Našla jsem a dostala jsem tolik rozdílných informací, že se raději obracím písemně na Vás.
Jsem studentkou prezenčního studia posledního ročníku VŠ, v září tohoto roku bych chtěla skládat SZZk. Začali jsme s partnerem mluvit o miminku, podle mého lékaře by to totiž mohlo chvíli trvat. Vzhledem k tomu, že otěhotnění je nenaplánovatelná záležitost, chtěla bych se informovat o více variantách:
1) Vznikl by mi nárok na PPM v případě, že bych VŠ ukončila např. v 6. měsíci těhotenství a do zaměstnání po skončení studia již nenastoupila (počítám, že v 6. měsíci už by mě nikdo nezaměstnal)? Pokud by mi nárok na PPM nevznikl, jaké jsou naše jiné možnosti?
2) Pokud bych otěhotněla např. v červenci a ihned po SZZk v září by se mi podařilo sehnat zaměstnání, ve kterém bych podepsala smlouvu na dobu určitou na 1 rok a pracovala až do 8.-6. týdne před porodem, nárok by mi vznikl, že ano?
3) Situace jako v bodě 2), s tím rozdílem, že bych o zaměstnání záhy přišla (tzn. např. po uplynutí zkušební doby by se mnou nebyla podepsána smlouva nebo by se mnou zaměstnavatel po zjištění mého těhotenství chtěl pracovní poměr rozvázat).
Pro upřesnění uvádím, že partner již několik let pracuje na HPP, já si přes 3 roky přivydělávám při studiu u několika zaměstnavatelů na DPP a od jara 2014 i na ŽL.
Předem Vám moc děkuji za odpovědi a přeji hezký den.

Dobrý den.
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má žena, která porodila dítě (v době 6 až 8 týdnů před očekávaným dnem porodu těhotná žena), pokud splnila podmínku účasti na nemocenském pojištění po dobu alespoň 270 dnů v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství s tím, že ke vzniku nároku na dávku došlo v době pojištění nebo v ochranné lhůtě. Ta činí v případě, že zaměstnání skončilo v době těhotenství, 180 dnů ode dne skončení zaměstnání, pokud zaměstnání trvalo alespoň tolik dnů. Pokud zaměstnání trvalo kratší dobu, činí ochranná lhůta tolik dnů, kolik trvalo zaměstnání. Do doby účasti na pojištění pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství se započítává též doba studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole nebo na konzervatoři považovaná za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění, jestliže toto studium bylo úspěšně ukončeno. Dohoda o provedení práce zakládá účast na nemocenském pojištění jen v těch měsících, ve kterých zaměstnanec dosáhl započitatelný příjem v částce vyšší než 10 000 Kč. OSVČ jsou účastny nemocenského pojištění, pokud se k OSVČ samy přihlásí.
Z výše uvedeného vyplývá:
1) V případě, že po ukončení studia nenastoupíte do zaměstnání, nárok na peněžitou pomoc v mateřství Vám nevznikne, (pokud Vám nárok nevznikne na základě DPP nebo z pojištění OSVČ). V takovém případě Vám bude náležet rodičovský příspěvek, a to poprvé za měsíc, ve kterém se dítě narodí. Rodičovský příspěvek je dávkou státní sociální podpory. Nárok na něj má má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně, celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, a to až do vyčerpání celkové částky 220 000 Kč, nejdéle do 4 let věku dítěte. Jestliže alespoň jednomu z rodičů v rodině lze stanovit k datu narození dítěte 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu pro stanovení peněžité pomoci v mateřství , rodič si může volit výši a tím i délku pobírání rodičovského příspěvku. Maximální měsíční výše rodičovského příspěvku se stanoví ve vazbě na uvedený vyměřovací základ: pokud 70 % 30 násobku denního vyměřovacího základu je nižší nebo rovno 7 600 Kč, rodičovský příspěvek může činit nejvýše7 600 Kč; pokud 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu převyšuje 7 600 Kč, je výše rodičovského příspěvku je omezena touto částkou, maximálně však výše rodičovského příspěvku může činit 11 500 Kč měsíčně. Volbu výše rodičovského příspěvku je možno měnit jedenkrát za tři měsíce.
2) Za situace popsané ad 2) by Vám nárok na peněžitou pomoc v mateřství vznikl. Její výše by se odvíjela od příjmů dosahovaných v zaměstnání.
3) Za situace popsané ad 3) by Vám nárok na peněžitou pomoc v mateřství ze zaměstnání vznikl, pokud byste na peněžitou pomoc v mateřství nastoupila (6 až 8 týdnů před očekávaným dnem porodu) v ochranné lhůtě, která činí v případě, že zaměstnání skončilo v době těhotenství 180 dnů ode dne skončení zaměstnání, pokud zaměstnání trvalo takovou dobu, pokud zaměstnání trvalo kratší dobu, činí ochranná lhůta tolik dnů, kolik trvalo zaměstnání.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.