Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Mateřská a rodičovská dovolená

07.01.2015

Dobry den,
Bydlím se synem (6 let) sama už před jeho narozením. S jeho otcem jsme se stýkali a vycházeli jsme spolu dobře, i finančně mi pomáhal. Nikdy jsem na sociálce vedena nebyla ani nikdy nic od nich nebrala. Snad jen rodičovský příspěvek při prvním dítěti. Nikdy jsem jako samoživitelka vedena nebyla. Alimenty nemam soudně. žádné takové věci jsem nikdy nepotřebovala vyřizovat. Momentálně jsem znovu těhotná s otcem syna. Termín porodu mam 3.2.2015.před otěhotněním jsem pracovala tak ze první měsíce by mi měla platit mateřskou zaměstnavatel. Dnes mi oznámil že do rodného listu se nechá zapsat jako otec dítěte a bude mi platit alimenty ale to je vše. Chtěla bych soudně požádat o výši alimentů na obě děti. Co všechno je potřeba vyřídit abych byla vedena jako samoživitelka. A měla tak i nárok na porodné na druhé dítě? Bojím se abych to všechno do porodu stihla vyřídit a nemusela se bát že budeme se synem úplně bez peněz. Jak mam postupovat a co všechno mam vyřídit? Mockrát Vám děkuji za radu

Vážená paní,
hranice příjmů pro nárok na porodné se zvyšuje na 2,7 násobek životního minima.

Příjem otce se započítává do celkového rozhodného příjmu pro určení nároku na porodné.
Podle § 7 zákona č. 117/1995 Sb. o státní sociální podpoře se za rodinu pro účely tohoto zákona považuje, není-li dále stanoveno jinak, oprávněná osoba a společně s ní posuzované osoby. Není-li těchto osob, považuje se za rodinu sama oprávněná osoba. Žádná z osob nemůže být posuzována jako oprávněná osoba nebo jako společně posuzovaná osoba současně ve více rodinách, jde-li o společně posuzované osoby pro účely přídavku na dítě, porodného a rodičovského příspěvku; jestliže je některá z uvedených osob společně posuzována pro účely přídavku na dítě nebo porodného, může být současně posuzována s jinými osobami jako společně posuzovaná pro příspěvek na bydlení podle
odstavce 5, jsou-li splněny podmínky pro takový postup.
Společně posuzovanými osobami jsou, není-li dále stanoveno jinak,
a) nezaopatřené děti,
b) nezaopatřené děti a rodiče těchto dětí;
c) manželé, partneři nebo druh a družka, nejde-li o rodiče posuzované podle písmene b),
d) nezaopatřené děti, jejich rodiče, pokud jsou nezaopatřenými dětmi a jsou osamělí, a rodiče [písmeno b)] těchto rodičů, pokud s oprávněnou osobou spolu trvale žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby.
Úřad práce může při rozhodování o dávkách v případech, kdy osoby uvedené v odstavci 3 písm. a) až c) spolu nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně nežijí, rozhodnout, že se neposuzují jako osoby společně posuzované (tj. nemáte společnou domácnost, nežijete spolu). V tom případě by se příjem otce dítěte nezapočítával. Doporučuji podat žádost na úřad práce, který rozhoduje o porodném, aby rozhodl, že nebude otce dítěte započítávat.

Pokud bude otec dítěte zapsán do rodného listu a soudně nebude svěřeno dítě do Vaší péče, může se stejně podílet na výchově dítěte jako Vy. Zvažte, zda nepodáte návrh k soudu na svěření dětí do Vaší péče a stanovení kontaktu dětí s otcem a stanovení výživného.
Matka dítěte (těhotná žena), která není provdána za otce dítěte má právo na

výživa matky po dobu dvou let od narození dítěte + v přiměřeném rozsahu příspěvek na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a porodem; povinnost k úhradě nákladů spojených s těhotenstvím a porodem vznikne muži, jehož otcovství je pravděpodobné, i v případě, že se dítě nenarodí živé

Doba dvou let je absolutně daným časovým údajem, výživné musí být poskytnuto ve výši, v jaké by příslušelo, kdyby bylo pravidelně po dva roky plněno, avšak promlčecí doba neběží od porodu, ale od skončení druhého roku po porodu.

- oprávněná: matka dítěte

- povinný: otec dítěte, případně pravděpodobný otec dítěte

- možnosti:

a) soud může na návrh těhotné ženy uložit muži, jehož otcovství je pravděpodobné, aby částku potřebnou na výživu a příspěvek na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a porodem poskytl předem

b) soud může rovněž na návrh těhotné ženy uložit muži, jehož otcovství je pravděpodobné, aby předem poskytl částku potřebnou k zajištění výživy dítěte po dobu, po kterou by ženě náležela jako zaměstnankyni podle jiného právního předpisu mateřská dovolená.

Pokud se s otcem dítěte na výživném neprovdané matky a nákladů spojených s těhotenstvím a porodem nedohodnete, domáhejte se svého nároku cestou soudní.

Pokud splníte podmínky, mohla byste mít nárok na přídavek na dítě:
Přídavek na dítě

Přídavek na dítě je základní dlouhodobou dávkou poskytovanou rodinám s dětmi. Nárok mají rodiny s příjmem do 2,4násobku životního minima. Přídavek na dítě je poskytován ve třech výších podle věku dítěte.

Věk nezaopatřeného dítěte Přídavek na dítě v Kč měsíčně
do 6 let 500
6 – 15 let 610
15 – 26 let 700

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Milada Rejzková
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.