Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Výpočet podpory v nezaměstnanosti po rodičovské dovolené a pracovní neschopnosti

20.01.2015

Dobrý den,

pročetla jsem Vaše cenné rady, adresované předchozím dotazujícím, a vyčlenila z nich odpovědi, které se mě mohou týkat, ale dovolte mi ujistit se, že jsem je pochopila správně.

Po ukončení dvou rodičovských dovolených jsem plynule přešla do pracovní neschopnosti, která dosud trvá.

1. Pokud následně ukončím se zaměstnavatelem pracovní poměr dohodou (nebo výpovědí) z vážného důvodu, bude mi náležet nesnížená podpora v nezaměstnanosti, a to i v případě, že vzhledem k onomu vážnému důvodu neodpracuji ani jeden den?

2. Z čeho se za výše uvedených předpokladů bude v mém konkrétním případě vypočítávat výše podpory? Místo průměrného výdělku z pravděpodobného výdělku, tedy z hrubé mzdy, kterého bych zřejmě dosáhla? Nebo (když se doba pracovní neschopnosti a rodičovská dovolená nezapočítává do výpočtu) z pravděpodobného čistého výdělku, jehož bych dosáhla, pokud bych po celý kalendářní měsíc chodila teoreticky do práce?

Děkuji za Váš čas a odpovědi.

Dobrý den,

pokud po ukončení dvou rodičovských dovolených a následovné pracovní neschopnosti, tak pokud po pracovní neschopnosti nebudete mít odpracován ani jeden den, tak podpora v nezaměstnanosti Vám bude náležet v minimální výši. Pokud tedy neodpracujete ani den, tak se stanoví podpora v nezaměstnanosti první 2 měsíce ve výši 0,15 násobku, za další 2 měsíce 0,12 a za zbývající měsíc ve výši 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu. V roce 2015 tato podpora činí 3777 Kč (první 2 měsíce), 3022 Kč (další 2 měsíce), 2770 Kč (poslední měsíc), a to i když v dohodě o ukončení pracovního poměru budou uvedeny vážné důvody. Jiná situace je, pokud po skončení pracovní neschopnosti podáte výpověď, tak byste ve výpovědní době pobírala mzdu či náhradu mzdy(pokud by zaměstnavatel neměl práci odpovídající Vaší pracovní smlouvě) a podpora v nezaměstnanosti by Vám náležela v plné výši - za předpokladu, pokud byste podala výpověď vy, že ve výpovědi uvedete zmiňované vážné důvody.Co se týká průměrného a pravděpodobného výdělku je situace následující: pokud budete mít příjem, ze kterého bude odvedeno pojistné na důchodové pojištění, bude se podpora v nezaměstnanosti vypočítávat z tohoto příjmu. Není nutné odpracovat 21 dnů, postačí v krajním případě jeden den. Po odpracování 21 dnů se určuje tzv. průměrný výdělek. Pokud osoba neopracuje 21 dnů, určuje se tzv. pravděpodobný výdělek, a to postačuje k výpočtu podpory v nezaměstnanosti

S pozdravem a přáním hezkého dne¨

Doplňující dotaz:
děkuji za zodpovězení dotazu (http://www.aperio.cz/poradna/33949), dovolte mi v té souvislosti ještě jeden: pokud se tedy po dvou po sobě následujících rodičovských dovolených a plynulém přechodu z nich do dlouhodobé pracovní neschopnosti tato neschopnost ukončí a zaměstnanec nastoupí, byť na jeden den, do práce, respektive bude v tento den čerpat dovolenou na zotavenou, počítá se onen den dovolené jako příjem, ze kterého bude odvedeno pojistné na důchodové pojištění? Stanovila by se pak případná podpora v nezaměstnanosti z tohoto příjmu?

Odpověď:
Ano, pokud se po dvou po sobě následujících rodičovských dovolených a plynulém přechodu z nich do dlouhodobé pracovní neschopnosti tato neschopnost ukončí a Vy nastoupíte, byť na jeden den, do práce, respektive budete v tento den čerpat dovolenou, počítá se onen den jako příjem, ze kterého bude odvedeno pojistné na důchodové pojištění. Případná podpora v nezaměstnanosti by se stanovila na základě tohoto příjmu. Ovšem místo průměrného výdělku by se vycházelo z výdělku pravděpodobného. Pro pracovně právní účely se průměrný výdělek zjišťuje z hrubé mzdy zúčtované k výplatě v rozhodném období a z doby odpracované v rozhodném období, za kterou zaměstnanci přísluší mzda nebo plat. Za rozhodné období se považuje předchozí kalendářní čtvrtletí (bezprostředně předcházející).
Pokud zaměstnanec v rozhodném období nepracoval alespoň 21 dnů, používá se místo průměrného výdělku pravděpodobný výdělek. Pravděpodobný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy nebo platu, které zaměstnanec dosáhl od počátku období, popřípadě z hrubé mzdy nebo platu, které by zřejmě dosáhl; přitom se přihlédne zejména k obvyklé výši jednotlivých složek mzdy nebo platu zaměstnance nebo ke mzdě nebo platu zaměstnanců vykonávajících stejnou práci nebo práci stejné hodnoty.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Petra Kuntošová
Kategorie dotazu: Nezaměstnanost
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.