Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Hmotná nouze

04.01.2015

Dobrý den, chci poprosit o radu: jsem momentálně od konce září 2014 nezaměstnaná a z ÚP pobírám podporu v nezaměstnanosti. Předtím jsem 2 roky podnikala(září 2012-září 2014), do té doby jsem byla 10 let v částečném invalidním důchodu (2001-2011).
V únoru mi skončí podpora v nezaměstnanosti a já se obávám, že zůstanu úplně bez prostředků, jelikož mi bylo sděleno, že na žádné sociální dávky nemám nárok, protože bydlím u rodičů ve společné domácnosti, tak že prý mě mají živit rodiče. Rodiče jsou však oba starobní důchodci a ze svého důchodu mě samozřejmě živit nemohou. Co mohu prosím v této situaci dělat? S mým zdravotním stavem, kdy mám od odejmutí ČID roku 2011 stále dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav bohužel nemůžu v podnikání pokračovat a jelikož bydlím v malé vesnici, tak nemám ani šanci najít zaměstnání.
Bydlím u rodičů v rodinném domě, kde bydlí rovněž můj rozvedený bratr se svým šestiletým synem, kterého má svěřeného do své péče. Jedna polovina domu je psána na bratra, druhou vlastní společně rodiče. Dům má jedno popisné číslo a jeden elektroměr, ale 2 podlaží, kdy já vlastně bydlím v bratrově polovině domu. Bratr je po několikaletém podnikání nyní rovněž nezaměstnaný a pobírá podporu z ÚP, a prý ani on nemá nárok na žádný příspěvek,ani na syna (na základě rozhodnutí soudu od bývalé manželky výživné na dítě nepobírá-ona žije a studuje v Německu).
Vyřešilo by situaci např.rozdělení rodinného domu na 2 samostatné bytové jednotky, abychom já i bratr měli po skončení podpory v nezaměstnanosti nárok na nějaké sociální dávky, protože bychom pak vlastně již nebydleli u rodičů?? Nebo existuje nějaké jiné řešení? Přece nemůžeme zůstat úplně bez prostředků? A z čeho bude bratr živit syna???
Velmi děkuji za odpověď

Dobrý den,
píšete, že v roce 2011 Vám byl odňat invalidní důchod, nevím, jaký je Váš současný zdravotní stav, ale pokud se zhoršil, poraďte se s lékařem a zkuste žádost o invalidní důchod podat znovu.
Výživné na syna Vašeho bratra, by měl znovu bratr řešit. To, že je matka v Německu a studuje, jí ještě nezbavuje vyživovací povinnosti k dítěti. Pokud ona skutečně není schopna vyživovací povinnost plnit, pak jsou na řadě její rodiče. K tomuto však nemám od Vás dostatek informací. Bratr by se měl poradit u advokáta nebo v Brně na Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí v Brně - http://www.umpod.cz/vyzivne/.

To, že výživné na dítě nevymáhá je podle zákona o pomoci v hmotné nouzi překážka pro poskytnutí dávky od úřadu. Musí se i na úřadu dohodnout, co má doložit nebo, co má udělat.
K Vašemu bydlení na jednom čísle popisném v jedné domácnosti s rodiči, tudíž pro účely příspěvku na bydlení a dávek pomoci v hmotné nouzi se posuzujete všichni dohromady. Zde se obávám, že dvě čísla popisná, technicky nejdou vyřešit. Rozdělení domu na dvě bytové jednotky by šlo, i když opět to bude odborně (prohlášení vlastníka o rozdělení domu) i technicky náročné (elektroměr, vodoměr, měřiče tepla, atd.). Ovšem by to bylo tak, že jednu jednotku byste obývali s bratrem a jeho synem na základě nájemní smlouvy, protože rodiče by zůstali vlastníci celého domu a obývali by druhou jednotku. Tímto by se vyřešil příspěvek na bydlení, popřípadě doplatek na bydlení a částečně ostatní dávky hmotné nouze. Ovšem v této jedné bytové jednotce byste pak byli společně posuzovanými osobami vy, bratr a jeho syn.
Právní úpravu nalezneme v zákoně č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi, ve znění pozdějších předpisů.
Abyste mohla žádat o pomoc v hmotné nouzi, musíte úřadu doložit, že jste vedena v evidenci úřadu práce bez nároku na podporu v nezaměstnanosti.
Nevím, jak by se na to úřad díval, ale myslím si, že by to šlo i bez toho, že by rodiče museli dělat prohlášení vlastníka, ale Vám třem (vy, bratr se synem) by rodiče napsali nájemní smlouvu na nájem části domu – byt o velikosti (např. 3 plus 1, x m2) v I. patře domu se samostatným vchodem pod uzamčením. Nájemné činí …Kč, zálohy na služby činí ….Kč. Nájemní smlouvu byste museli perfektně vypracovat a promyslet. Promyslet také, jak a čím budete dokládat Vaše náklady spojené s bydlením (např. jak vyřešíte ten společný elektroměr).
Po sepsání této nájemní smlouvy a doložení úřadu, byste požádali, aby rodiče byli vyloučeni z okruhu společně posuzovaných osob z toho důvodu, že s Vámi byt v prvním patře domu neužívají a společně s Vámi nehospodaří - viz ze zákona o pomoci v hmotné nouzi:
㤠8

Společně posuzované osoby

(1) Orgán pomoci v hmotné nouzi může z okruhu společně posuzovaných osob vyloučit osobu, u které žadatel o dávku prokáže,

a) že společně s ní neužívá byt, jiný než obytný prostor nebo ubytovací zařízení, nebo

b) že ačkoliv společně s ní užívá byt, jiný než obytný prostor nebo ubytovací zařízení, nepodílí se s touto osobou na úhradě nákladů společných potřeb, je-li jinou osobou podle zákona o životním a existenčním minimu.“
Je to zkouška, úřad by měl na tento postup slyšet. Rozhodně však budete žádat jen jednou, vy nebo bratr, ne oba dva. V případě, že ani toto úřad nebude chtít přijmout, pak doporučuji, abyste celou záležitost zkonzultovali s příslušným generální ředitelstvím Vašeho úřadu práce na https://portal.mpsv.cz/upcr/kp.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jitka Kocianová
Kategorie dotazu: Ostatní dávky
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.