Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Rodný list

06.01.2015

Dobrý den, za dva týdny rodím a dítě čekám se ženatým mužem. Věděl, že mi dítě dělá a celou dobu jsem ho nechtěla uvádět do RL. On mě ale stále kontaktoval, představoval si to tak, že já mu zřejmě budu dělat nadále pouze milenku, budu mu dle libosti ukazovat dítě, na něž nebude platit oficiálně, ale ani neoficiálně nás nebude podporovat a dál si bude žít poklidně dva životy. Před necelým měsícem mi po celkem něžné chvilce ukázal na bříško a řekl: "Škoda, že tohlecto ještě nejde nějak vycucnout.." Bylo mi odporně, ale nakonec mi to pomohlo se probrat a byla jsem ještě přesvědčenější, že jej neuvedu, když ani hotovému děťátku nepřeje narození. Když odešel, měl tu ještě nějaké věci a já už jsem ho nechtěla vidět, nezvládla bych to, asi bych se zase nechala ukecat, jako vždy. Poslala jsem mu tedy jeho nářadí a moje domácí cukroví společně s rozlučným dopisem jako balík se službou za příplatek VÝHRADNĚ DO RUKOU ADRESÁTA. I přesto ho pošta svěřila jeho ženě, která balík otevřela a přečetla si. On mi napsal jen naštvanou, uraženou sms jako nějaký puberťák, tři dny na to mi napsal hnusný, ale slušně napsaný mail, ve kterém jasně psal, že mu jde jen o to, aby nebyl uveden v tom rodném listě. Ona se mnou též nic neřešila. Až se mi teď po 14 dnech ozvala. Je zvláštní. Rozhodně se nechovala jako nějaká zhrzená manželka, asi měl celou dobu pravdu v tom, že je to semetrika a že jsou spolu jen kvůli jejich šestiletému dítěti a pohodlíčku, na který jsou oba zvyklí. Protože mi bylo hloupé na ni nereagovat, co kdyby mi on o ní celou dobu lhal, tak jsem jí ještě citlivě, ač vyčerpaně odpověděla, že se skutečně nemusí ani jeden z nich bát, že bych jej uvedla, že to by bylo jen za předpokladu, že by o to stál milující otec. Rozhodně bych to neudělala kvůli alimentům. A že teda mají klid, že jim do cesty rozhodně nebudu zasahovat. Když nabyla vědomí, že jsem úplně hloupá, že je nehodlám oškubat, napsala mi provokativní zprávu, která mě dorazila, že si díky mně uvědomili, že chtějí být spolu a že doufají, že už o mě nikdy neuslyší. Po téhle větě se ve mně všechno zlomilo a najednou to tak nechci nechat. Nezasloužej si klid, když mě nenechají ani v klidu donosit mé vytoužené dítě. Prosím o radu, jak mám postupovat, když ho nakonec budu chtít uvést do RL, při sepsání porodopisu jsem již uvedla, že otce neznám, můžu to teď nějak změnit? A co na to budu potřebovat, když od něj nebudu mít žádný souhlas, nic? Také se bojím toho, že nakonec, až vychladne, bude on, který si ani nepřál její narození, bude mou vypiplanou dcerušku nárokovat a soud mu ji přidělí jen proto, že já budu závislá na státních dávkách a oni si žijí v rodinném domě, nad poměry. Moc Vám děkuji za radu, jsem zoufalá.

Dobrý den.
Pokud otce do RL nezapíšete, pak dcera bude mít v kolonce otec napsáno „neurčen“, přijde o výživné od otce a Vy přijdete i o případný příspěvek otce dítěte spojený se slehnutím (příspěvek na náhradu nákladů spojených s těhotenstvím a porodem.Když bude otec v rodném listě zapsán, tak bude mít veškerá rodičovská práva k dítěti, bude mít právo na styk s dítětem a budete o důležitých záležitostech muset rozhodovat spolu.
Je možné sice otce omezit ve výkonu rodičovské odpovědností nebo jí ho zbavit. Rrodičovské odpovědnosti se nelze vzdát, k jejímu zániku, za života rodičů, může dojít pouze na základě rozhodnutí soudu. Zbavení rodičovské odpovědnosti má za následek, že rodič nemůže svoji rodičovskou odpovědnost vůbec vykonávat(fakticky byste mohla tedy dítě zastupovat jen Vy). Jedná se o nejzávažnější zásah do práv rodičů. Tedy rodič,který byl rodičovské odpovědnosti zbaven se (až na výjímky kdy styk s dítětem výslovně povolí soud) nemůže se svým dítětem stýkat nemůže za dítě jednat atp.Jde o velice závažný zásah do práv rodiče i dítěte. Předpokladem je, že rodiče z důvodů, které spočívají v jejich osobě, hrubě porušují nebo zneužívají práva a povinnosti, které tvoří obsah rodičovské odpovědnosti.Ale...Otec Vašeho dítěte je sice bytost pravděpodobně poněkud amorální,ale na zbavení či omezení rodičovské odpovědnosti to zatím není. Navíc v průběhu řízení o zbavení rodičovské odpovědnosti, by Vám soud pravděpodobně kladl otázky,proč jste setrvávala v kontaktu s mužem ,který se k Vám choval tak odporným způsobem, jaký popisujete.... Inu ve Vaší situaci není žádné řešení ideální.
Určit otcovství pouze souhlasným prohlášením rodičů před matrikou popř. soudem, nebo nechat určit otcovství soudem (v řízení před soudem), a to na návrh Váš, návrh otce nebo i dítěte, přičemž lhůta k podání návrhu není zákonem určena. Bude li otec v RL zapsán, nebo bude li probíhat řízení o určení otcovství , pak doporučuji podat návrh k soudu na svěření dcery do své péče.Návrh na svěření dítěte do péče jednoho z rodičů, lze až po jeho narození.Doporučuji se obrátit na příslušný orgán sociálně právní ochrany dítěte (OSPOD) a celou situaci s nimi konzultovat. Je vysoce nepravděpodobné,že by soud svěřil malé miminko do péče otce nebo do péče střídavé, ale pokud bude otec v RL zapsán a bude chtít být s dceruškou v kontaktu, bude nutno upravit styk s dítětem v a to rozumné míře, protože půjde o malé miminko a o jeho zájmy.U takto malých dětí se styk s rodičem, který je nemá v péči,stanovuje obvykle bez přespávání a v řádu hodin.Ideální by bylo kdybyste se s otcem na péči o dítě a styku s ním s otcem dohodli a soud Vaši dohodu pouze schválil.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Vítová
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.