Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Těhotenství a pracovní poměr

08.01.2015

Dobrý den,
přečetla jsem si spoustu informací, ale chtěla bych se ujistit, zda všemu dobře rozumím, a proto se obracím na Vás. S přítelem plánujeme miminko, pokud by se vše povedlo, mohla bych být ke konci ledna teoreticky těhotná. Situace je u nás následující, já pracovala rok a půl nepřetržitě a od listopadu 2014 jsem registrovaná na úřadu práce a pobírám podporu. K tomu všemu dokončuji studium na vysoké škole (momentálně mám přerušeno), pokud vše vyjde, v lednu dodělám poslední státnice. Práci intenzivně sháním, ale nevím, zda kdybych byla v jiném stavu, mohu do práce nastoupit, aniž bych to oznámila zaměstnavateli v prvních měsících? Musím to oznámit na úřadu práce? Změnila by se situace, kdybych do porodu práci nenašla? Předpokládám, že by mi doběhla 5-ti měsíční podpora a pak od porodu naskočí rodičovský příspěvek. Přítel pracuje a jeho hrubý příjem je cca 22 000 Kč. Chtěla bych se zeptat, na co vše máme nárok, buď já nebo přítel, ať už od mateřské nebo rodičovského příspěvku? Plánujeme pobírat rodičovský příspěvek na 3 roky a poté mít druhé dítě. Jak je to ale se mnou, pokud jsem na úřadu práce, jak je to s důchodovým pojištěním, kdo za mě platí zdravotní pojištění v této době? Ráda bych se z nevědomosti vyhnula pozdějšímu placení. Děkuji mockrát za odpověď.

Dobrý den,
pokud byste sehnala práci a měla tak pracovní poměr v době případného nástupu na mateřskou dovolenou, tak byste nárok na peněžitou pomoc v mateřství měla, pokud byste byla nemocensky pojištěna v posledních dvou letech před nástupem na dávky po dobu alespoň 270 dnů. Nemocensky pojištěna jste jako zaměstnanec a nebo jako OSVČ, pokud si pojištění platíte dobrovolně. Druhou podmínkou je nástup na dávku v době trvání pojištění a nebo v ochranné době po jeho skončení. Ochranná doba by trvala tak dlouho, jako poslední zaměstnání, nejdéle 180 dnů. Pokud byste tedy získala novou práci, nemáte povinnost zaměstnavateli sdělovat, že jste těhotná, pokud by nešlo o práci, která by byla těhotenstvím neslučitelná. Zaměstnavatel se ani na něco tak osobního nesmí zeptat, když se zeptá, nemusíte mu odpovědět. Je třeba počítat s faktem, že budete pravděpodobně ve zkušební době. Zaměstnavatel zpravidla nemá zájem mít zaměstnankyni na mateřské dovolené a tak by využil zkušební doby a bez udání důvodu s Vámi pracovní poměr ukončil. Po skončení zkušební doby by to již nešlo. Nesdělujte tedy informace o těhotenství ani kolegům.
Pokud byste nárok na peněžitou pomoc v mateřství nezískala, ode dne porodu byste tak měla nárok na rodičovský příspěvek. Měsíční výše by se mohla odvíjet od příjmu otce a mohl by tedy být čerpán v tříletém režimu. Sociální pojištění je odváděno z příjmu a tak by se žádné nedovádělo, doba péče o dítě do čtyř let věku je ale pro důchodové nároky považována za náhradní dobu pojištění. Zdravotní pojištění za Vás bude platit po tuto dobu stát, buď z důvodu čerpání rodičovského příspěvku (Vy budete čerpat, i když se výše bude odvíjet od příjmu otce) a nebo jako osoba celodenně pečující o dítě do sedmi let věku.

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.