Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Zkušební doba a těhotenství

28.12.2014

Dobrý večer, chci se zeptat jak je to se zkušební dobou a těhotenstvím aktuálně. Zkušební doba v mém případě končí 10.02.2015, ale už nyní jsem na začátku 4. měsíce těhotenství. Svůj stav musím už oznámit kvůli bezpečnosti své i dítěte, musíme mít i 15h směny a to už opravdu nezvládám, navíc máme hodně špatné hygienické zázemí (využití veřejných záchodů ve špatném stavu). Pokud zaměstnavateli těhotenství oznámím, smí mě propustit? Případně zařídím-li si neschopenku, bude mě moct také propustit? A jak to je s finanční náhradou v neschopnosti z důvodu těhotenství? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
zaměstnavatel Vás ve zkušební době může propustit z jakéhokoliv důvodu tedy, i pokud jste těhotná. Pokud Vás lékař uzná práce neschopnou, tak i v tomto případě Vás zaměstnavatel může ve zkušební době propustit. Vám však nic nebrání v tom, v pracovní neschopnosti pokračovat i nadále. Nevím, jestli bude mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství a půjdete tak 6-8 týdnů před plánovaným termínem porodu na mateřskou dovolenou. /to záleží na Vašich předchozích pracovních poměrech, o kterých bohužel nic nepíšete/. Pokud by Vás zaměstnavatel propustil dříve, než nastoupíte na PN, máte ochrannou lhůtu 7 dní, kdy můžete ještě na PN nastoupit a brát ji po zbytek těhotenství a případně po porodu.
Podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství stanovuje zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, v platném znění a jsou následující:
- účast na nemocenském pojištění aspoň po dobu 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech před nástupem na PPM;
- v den nástupu na PPM trvá účast na nemocenském pojištění nebo trvá ochranná lhůta 180 dní ze skončeného pojištění ještě počátkem osmého až šestého týdne před očekávaným dnem porodu;
- těhotenství skončilo porodem;
- zaměstnankyně nemá příjem z pracovní činnosti, která jí zakládá nárok na PPM, výjimkou jsou příjmy, které jí náleží i za dobu pobírání PPM (např. prémie, podíly);
- zaměstnankyně nevykonává činnost v zaměstnání, ze kterého PPM náleží.
Do doby 270 dnů se také započítává:
- předchozí doba pojištění nebo účasti na nemocenské péči v ozbrojených silách;
- studium –na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole či na konzervatoři, která je považována za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění; pokud toto studium bylo úspěšně ukončeno
- doba pobírání plného invalidního důchodu (pokud byl tento důchod odňat a po jeho odnětí pokračovala nebo začala výdělečná činnost);
- doba přerušení pojištění (rodičovská dovolená, neplacené volno do 4 let věku dítěte)
- nárok na peněžitou pomoc v mateřství mají jen ty OSVČ, které si v předchozích dvou letech alespoň 270 dní před nástupem na mateřskou dovolenou platily nemocenské pojištění, z toho nejméně 180 dnů v posledním roce před počátkem podpůrčí doby.
Pro získání PPM je třeba splnit všechny zákonem vyžadované podmínky současně.

Jen bych chtěla upozornit, že ochranná lhůta ze skončeného zaměstnání u Vás nebude 180 dni, ale pouze tolik dní, kolik jste v novém zaměstnání odpracovala. Nepíšete předpokládaný termín porodu, nemůže tedy říct, zda budete mít nárok na PPM. Pokud byste toto chtěla vědět, potřebovala bych vědět termín porodu, nástup do tohoto zaměstnání a předchozí zaměstnání nebo evidence na ÚP dva roky zpět.

Nemocenské náleží od 15. kalendářního dne pracovní neschopnosti. Od 4. do 14. dne pracovní neschopnosti náleží práce neschopnému zaměstnanci náhrada mzdy od zaměstnavatele. Náhrada mzdy se neposkytuje za první 3 dny pracovní neschopnosti. Nemocenské činí 60% denního vyměřovacího základu. Denní vyměřovací základ se stanoví tak, že se vyměřovací základ zjištěný z rozhodného období vydělí počtem kalendářních dnů připadajících na rozhodné období, jsou-li v rozhodném období vyloučené dny (např. pracovní neschopnost) snižuje se o ně počet kalendářních dnů připadajících na rozhodné období. Rozhodným obdobím je období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém došlo ke vzniku sociální události (tj. vznik pracovní neschopnosti). Pokud jsou v rozhodném období jen vyloučené dny, je rozhodným obdobím první předchozí kalendářní rok, v němž byl dosažen započitatelný příjem a je v něm alespoň 30 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ.

Denní vyměřovací základ se upraví pro výpočet nemocenské tak, že do částky první redukční hranice se počítá 90%, z částky nad první redukční hranici do druhé redukční hranice se počítá 60 %, z částky nad druhou redukční hranici do třetí redukční hranice se počítá 30 % a k částce nad třetí redukční hranici se nepřihlíží. V roce 2014 činí první redukční hranice 865 Kč, druhá redukční hranice 1 298 Kč a třetí redukční hranice 2 595 Kč.
Pokud byste neměla nárok na PPM, lékař Vám nebude ukončovat pracovní neschopnost 6týdnů před porodem, ale bude v ní pokračovat ještě 6 týdnů po porodu – jde o tzv. nemocenské v souvislosti s těhotenstvím a porodem. Vy jen lékaři přinesete potvrzení z OSSZ, že na PPM nemáte nárok. Pak si budete moci zvolit výši a délku vyplácení rodičovského příspěvku

Přeji hezký den

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.