Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: nárok na rodičovský příspěvek - návrat do ČR

30.12.2014

Dobry den, moje sestra by se chtela vratit do CR z Anglie. V anglii ma odpracovanych 5 let a je zde hlasena k trvalemu pobytu. V Anglii se ji narodila dcera v rijnu 2015 a pobira na ni zakladni materskou dovolenou do konce cervence 2015.
Pokud se vrati do CR ma narok na materskou nebo rodicak? Ma pouze pas z CR a po navratu by se prihlasila k trvalemu pobytu a k pojisteni.
Je samozivitelka.
Dekuji za odpoved

Dobrý den,

pokud se sestra rozhodne vrátit zpět do ČR tak platí, že na mateřskou (přesně řečeno peněžitou pomoc v mateřství) zde mít nárok nebude vzhledem k tomu, že byla zaměstnána ve Velké Británii.
Co se pobírání rodičovské (rodičovského příspěvku), tak rodičovský příspěvek je dávkou státní sociální podpory ( z.č. 117/1995 Sb., v platném znění). Výplata rodičovského příspěvku se bude posuzovat podle zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, ve znění pozdějších předpisů, ale zároveň podle norem EU, vzhledem k tomu, že Velká Británie i ČR jsou součástí EU.

Nepíšete nic o otci dítěte, zda je zapsán v rodném listu, kde žije a pracuje. Nepíšete, zda sestře v Anglii trvá pracovní poměr. Všechny tyto skutečnosti jsou pro žádost o rodičovský příspěvek důležité.

K vyplácení rodičovského příspěvku v rámci EU je v prvé řadě kompetentní stát, kde je výdělečná činnost rodiče. Pokud sestra již není zaměstnána a otec zapsaný v rodném listě je zaměstnán v Anglii, pak primárním státem pro výplatu dávek je stát výkonu zaměstnání otce dítěte. Pokud bude s dítětem žít v ČR (není rozhodující trvalé bydliště, ale místo, kde má rodina střed zájmů, tj., kde skutečně žije). ČR by doplácela případný rozdíl mezi výší dávek vyplácenou v ČR a výší vyplacenou v zahraničí. Pokud otec dítěte není zapsán v rodném listu, pak nárok na rodičovský příspěvek sestře v ČR vznikne. O rodičovský příspěvek si musí požádat, žádost se podává na úřadu práce – odbor státní sociální podpory, pod který spadá podle místa pobytu v ČR. Doporučuji zkonzultovat na příslušném úřadu práce konkrétní situaci(vyloučení otce ze společné domácnosti apod.)
Nárok na rodičovský příspěvek v ČR má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně, celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, a to až do vyčerpání celkové částky 220 000 Kč, nejdéle do 4 let věku dítěte.
Jestliže alespoň jednomu z rodičů v rodině lze stanovit k datu narození dítěte 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu pro stanovení peněžité pomoci v mateřství nebo nemocenské v souvislosti s porodem nebo převzetím dítěte podle zákona o nemocenském pojištění, rodič si může volit výši a tím i délku pobírání rodičovského příspěvku. Maximální měsíční výše rodičovského příspěvku se stanoví ve vazbě na uvedený vyměřovací základ: pokud 70 % 30 násobku denního vyměřovacího základu je nižší nebo rovno 7 600 Kč, rodičovský příspěvek může činit nejvýše7 600 Kč; pokud 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu převyšuje 7 600 Kč, je výše rodičovského příspěvku je omezena touto částkou, maximálně však výše rodičovského příspěvku může činit 11 500 Kč měsíčně. V případě, že vyměřovací základ lze stanovit u obou rodičů, vychází se z toho, který je vyšší. Volbu výše rodičovského příspěvku je možno měnit jedenkrát za tři měsíce.
Pokud ani jednomu z rodičů nelze uvedený vyměřovací základ stanovit, náleží rodičovský příspěvek v pevných měsíčních částkách 7 600 Kč do konce 9. měsíce věku a následně ve výši 3 800 Kč do 4 let věku dítěte.
Podmínkou nároku na rodičovský příspěvek je, že dítě mladší 2 let navštěvuje jesle, mateřskou školu nebo jiné zařízení pro děti předškolního věku v rozsahu nepřevyšujícím 46 hodin v kalendářním měsíci. U dítěte, které dovršilo 2 roky věku, není docházka do zařízení omezena.
Příjmy rodiče nejsou sledovány. Rodič může při nároku na výplatu rodičovského příspěvku zlepšovat sociální situaci rodiny výdělečnou činností, ale musí v této době zajistit péči o dítě jinou zletilou osobou.

Evropské formuláře pro rodinné dávky lze nalézt na: https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/welcome/forms.jsp?NID=EFOKdavky.EUForms
Sestra bude zřejmě vyplňovat a vyřizovat formuláře E401 E 411.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Petra Kuntošová
Kategorie dotazu: Rodičovský příspěvek
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.