Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Návrat po rodičovské dovolené

21.12.2014

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na možnosti výpovědi po návratu z RD. Zaměstnavatel mi sdělil, že pro mě nemá místo v oddělení podle mé smlouvy, ale že by mi práci našel jinde ve firmě, ale za nižší mzdu. Na tuto možnost já přistoupit nechci, neboť by mi mzda nepokryla náklady na soukromou školku, kam bych musela dceru dát. Předpokládám, že zaměstnavatel mi proto bude muset dát výpověď. Chtěla bych se zeptat, na jaké odstupné mám v takové chvíli nárok. Pokud bych chtěla odstupné 5 měsíců, může mě zaměstnavatel ve výpovědní lhůtě zaměstnat v jiném oddělení, nebo i ve výpovědní lhůtě musí práce odpovídat pracovní smlouvě?
Další otázkou je podpora v nezaměstnanosi. Na jakou dobu musím po RD nastoupit, aby se podpora počítala z průměrného platu a ne ze mzdy v NH? (Případně konkrétně k jakému datu by musela být podepsaná výpověď, pokud mi RD končí 16.2. a do práce tedy mám nastoupit 17.2.2015?) Počítají se do této doby i 2 měsíce výpovědní lhůty, i když tyto dva měsíce pro překážky na straně zaměstnavatele nenastoupím?
Předem děkuji za odpovědi.

Dobrý den,
pokud i nadále trvá Váš pracovní poměr u zaměstnavatele, máte právo, aby po skončení rodičovské dovolené Vám byla přidělována práce dle pracovní smlouvy. Podle § 196 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, v platném znění je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnankyni rodičovskou dovolenou nejvýše do 3 let věku dítěte. Po skončení rodičovské dovolené (den po dni,kdy dítě dosáhne tří let - 17.2.)je zaměstnavatel povinen přidělovat práci dle pracovní smlouvy. Nemusí to být zcela totožné místo"stejná židle", ale mělo by odpovídat pracovní smlouvě. Pokud by zaměstnavatel pracovní místo odpovídající pracovní smlouvě neměl, je změna pracovní pozice možná jen s Vaším souhlasem a musí být písemná. Pokud by Vám nabízel pracovní místo, které neodpovídá Vaší pracovní smlouvě,nemusíte na jeho nabídku přistupovat.Je na zaměstnavateli, aby situaci řešil.
Pokud zaměstnavatel žádné pracovní místo odpovídající pracovní smlouvě nemá a Vy na změnu pracovní smlouvy nepřistoupíte, pak zřejmě zaměstnavatel přistoupí k podání výpovědi.Zatímco zaměstnanec může dát výpověď z jakéhokoliv důvodu, zaměstnavatel má tyto důvody taxativně vymezeny (§ 52, zákoníku práce).
Pokud by Vám dal zaměstnavatel výpověď z důvodů vymezených v § 52 písm c (organizační důvody -nadbytečnost), měla byste nárok na tříměsíční odstupné. Nárok na odstupné byste měla i v případě, kdy byste ze zmíněných důvodů skončila pracovní poměr se zaměstnavatelem dohodou, ovšem je nutno v této dohodě vymezit výpovědní důvod (§ 67,odst. 1, zákoník práce). Výpovědní doba u podání výpovědi zaměstnavatelem činí minimálně dva měsíce.
Pokud jde o konání práce v době, kdy by běžela výpovědní doba, pak platí Vaše pracovní smlouva, tj. zaměstnavatel by Vám musel přidělovat práci dle ní. Pokud by to z jeho strany nebylo možné, jedná se o překážku na jeho straně, kdy zaměstnankyni náleží náhrada mzdy ve výši průměrného (pravděpodobného) výdělku, a to v zásadě po celou dobu trvání překážky v práci, resp. do ukončení pracovního poměru.
Pokud skončíte pracovní poměr dohodou ke konci rodičovské dovolené a tedy neodpracujete ani den, tak by se uplatnilo pravidlo, které říká, že u uchazeče, u kterého je poslední činností „náhradní doba“, tj. např. péče o dítě do čtyř let věku, se stanoví podpora v nezaměstnanosti první 2 měsíce ve výši 0,15 násobku, za další 2 měsíce 0,12 a za zbývající měsíc ve výši 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu (v roce 2014 tedy první dva měsíce ve výši 3 694 Kč měsíčně, následující 2 měsíce 2 995 Kč a poslední měsíc 2 709 Kč měsíčně.)
Při skončení zaměstnání výpovědí se Vám bude vypočítávat případná podpora v nezaměstnanosti z dosaženého výdělku (mzdy, náhrady mzdy ve výpovědní době).

S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Petra Kuntošová
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.