Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Čerpání dovolené a možná výpověď ze strany zaměstnavatele

22.12.2014

Dobrý den, prosím o radu. Pracuji ve školství jako učitelka, mám smlouvu na dobu neurčitou, jsem těhotná (koncem ledna se narodí miminko) a řeším, kdy si mám vybrat dovolenou za rok 2014 (18 dní) + celou dovolenou za rok 2015. Můžu si ji vybrat mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou? Nevím totiž, zda mi může dát zaměstnavatel výpověď v tomto období (mezi MD a RD) např. pro nadbytečnost. Původně jsem totiž měla smlouvu na dobu určitou po dobu zástupu kolegyně, která už opět pracuje. Můžu po zaměstnavateli požadovat, aby mi dovolenou proplatil? Případně je pro mě výhodné si dovolenou nechat propadnout, aby zaměstnavatel neměl šanci dát mi výpověď? Děkuji Vám

Dobrý den,
nárok na dovolenou upravuje zákoník práce (zák. č. 262/2006 Sb., v platném znění) v §211 a násl. Zaměstnanec má nárok na dovolenou za kalendářní rok, pokud za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal u tohoto zaměstnavatele práci alespoň 60 dnů v kalendářním roce. Doba čerpání mateřské dovolené se pro účely vzniku nároku na dovolenou posuzuje jako výkon práce. Rodičovská dovolená se ovšem pro účely nároku na dovolenou za výkon práce nepovažuje.
Požádá-li zaměstnankyně o to, aby dovolená na zotavenou navazovala na mateřskou dovolenou, zaměstnavatel je povinen jí podle §217 odst. 5 zákoníku práce vyhovět.
Nepracoval-li zaměstnanec pro překážky v práci, které se pro účely dovolené neposuzují jako výkon práce, krátí se mu dovolená za prvých 100 takto zameškaných pracovních dnů o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných pracovních dnů rovněž o jednu dvanáctinu (§223 zákoníku práce).
V roce 2015budete čerpat MD, proto Vám vznikne nárok na celou dovolenou, kterou zaměstnavatel poskytuje. Požádá-li zaměstnankyně o to, aby dovolená na zotavenou navazovala na mateřskou dovolenou, zaměstnavatel je povinen jí podle §217 odst. 5 zákoníku práce vyhovět. Podle § 223 odst. 1 zákoníku práce dovolenou vyčerpanou na žádost zaměstnankyně před nástupem rodičovské dovolené podle § 217 odst. 5 zákoníku práce, nelze z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krátit.

V době čerpání dovolené opravdu nejste chráněna proti výpovědi za strany zaměstnavatele. Jako pedagog máte pravděpodobně 8týdnů dovolené plus budete dobírat dovolenou za rok 2014. Výpovědní doba, po podání výpovědi zaměstnavatelem činí dva měsíce a začíná běžet prvním dnem následujícího měsíce. Neuvedla jste předpokládaný termín porodu, ani nástup na MD, nemůžu Vám tak spolehlivě říct, zda výpovědní doba skončí v době čerpání Vaší dovolená. Je to ale velice pravděpodobné.
Dovolenou nelze proplatit v době, kdy jste zaměstnaná, proplatit lze pouze nevybranou dovolenou po skončení pracovního poměru.
Pokud si nezažádáte o dovolenou v návaznosti na ukončení MD, po ukončení RD /tedy po třetích narozeninách dítěte/ by se Vám již krátila dle výše uvedených pravidel. Výpověď pak můžete dostat až po ukončení RD. Jestli neplánujete další dítě do třetích narozenin prvního dítěte, je prakticky jedno, kdy výpověď dostanete. Pokud plánujete další dítě, o dovolenou nežádejte, předejte tak možné výpovědi a ukončení pracovního poměru.

Přeji hezký den

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.