Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: nárok na peněžitou pomoc v mateřství- zkušební doba, ochranná lhůta

11.12.2014

Dobrá den.Mám na vás několik otázek.
1.180 dnů jako ochranná lhůta jsou i dny,kdy bych byla nemocná nebo na OČR a nebo čistě odpracované dny,kdy docházím do práce?
2.Pokud bych otěhotněla v době ,kdy mám smluvu na dobu určitou a budu na nemocenské v době,kdy mi smlouva bude končit.Může mi zaměstnavatel ukončit pracovní poměr i když budu na nemocenské?a pokud ano,znamená to,že v tu chvíli mi nebude vyplácena nemocenská a já se musím zaregistrovat na ÚP?
3.pokud v novém zaměstnání budu mít odpracováno jen třeba 6 měsíců a otěhotním(bylo by to druhé těhotenství)z čeho se pak vypočítá mateřská?je to tak,že se přeskočí do zaměstnání před prvním dítětem a zbylé měsíce se dopočítávají z tohoto pracovního poměru?
Prosím o odpověd pro leika.Většině odpovědí moc nerozumím
Děkuji

Dobrý den,

ochranná lhůta je po skončení zaměstnání, pokud jste době ukončení pracovního poměru těhotná a pracovní poměr trval alespoň daných 180 dnů. Do ochranné lhůty spadají i dny pracovní neschopnosti, ošetřování člena rodiny, není podmínkou být jinde zaměstnána.
Pokud budete mít pracovní poměr na dobu určitou, tak vypršením doby, na kterou byl pracovní poměr uzavřen, pracovní poměr skončí bez ohledu na to, zda budete v pracovní neschopnosti či nikoliv. Pokud se s nástupem na peněžitou pomoc v mateřství (6 až 8 týdnů před porodem) vejdete do ochranné lhůty po skončení zaměstnání a splníte podmínky nároku na dávku, bude Vám peněžitá pomoc v mateřství náležet. Pokud by Vám nárok na peněžitou pomoc v mateřství nevznikl a Vy byste byla v pracovní neschopnosti až do předpokládaného nástupu na peněžitou pomoc v mateřství, tak by Vám náleželo nemocenské, poskytované v souvislosti s těhotenstvím a porodem. V tomto případě byste si měla dojít na příslušnou OSSZ požádat o potvrzení, že Vám nevzniká nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Vašemu ošetřujícímu lékaři byste následně doložila toto potvrzení správy sociálního zabezpečení, že nesplňujete podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství, lékař by Vaši pracovní neschopnost k 6.týdnu před očekávaným datem porodu neukončil a Vy byste v ní pokračovala až do konce šestého týdne po porodu, jestliže byste nebyla i nadále práce neschopná z jiných důvodů, než je souvislost s těhotenstvím a porodem. Následně byste měla nárok na rodičovský příspěvek.Pobírání této dávky umožňuje volbu pobírání rodičovského příspěvku.
Pokud budete v pracovní neschopnosti evidence na ÚP není možná.

Pokud budete v novém zaměstnání 6 měsíců a následně otěhotníte, tak peněžitá pomoc v mateřství se bude počítat z tohoto zaměstnání. Peněžitá pomoc v mateřství činí 70 %denního vyměřovacího základu. Denní vyměřovací základ se stanoví tak, že se vyměřovací základ zjištěný z rozhodného období vydělí počtem kalendářních dnů připadajících na rozhodné období, jsou-li v rozhodném období vyloučené dny (např. pracovní neschopnost) snižuje se o ně počet kalendářních dnů připadajících na rozhodné období. Rozhodným obdobím je období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém došlo k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství. Denní vyměřovací základ se upraví pro výpočet peněžité pomoci v mateřství tak, že do částky první redukční hranice se počítá 100 %, z částky nad první redukční hranici do druhé redukční hranice se počítá 60 %, z částky nad druhou redukční hranici do třetí redukční hranice se počítá 30 % a k částce nad třetí redukční hranici se nepřihlíží. V roce 2014 činí první redukční hranice 865 Kč, druhá redukční hranice 1 298 Kč a třetí redukční hranice 2 595 Kč. Pro úplnost dodávám, že základní podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství jsou: V den, od něhož je dávka přiznávána, musí trvat účast na nemocenském pojištění nebo ochranná lhůta z něj a v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství musí trvat účast na nemocenském pojištění po dobu aspoň 270 dnů (lze započítat i dny trvajícího předešlého zaměstnání v této době).

S pozdravem a přáním hezkého dne

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.