Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: 2. těhotenství - nárok na dávky

06.12.2014

Dobry den mam dotaz jsem tehotna zacinam 30tt mimco cekame az 30.1.2015 a ppm bych mela jit 19.12.2014 ale ja na to narok nemam mela jsem jen brigady,tak ze mam narok az na vse po porodu cekam 2 mimco tak nevim na co mam vse narok,pritel pracuje jako hlidac ten ma minimalni mzdu a ma castecni invalidni duchod.diky za odpoved

Dobrý den,
v souvislosti s narozením dítěte Vám bude náležet rodičovský příspěvek, a to poprvé za měsíc, ve kterém se dítě narodí. Připomínám, že rodičovský příspěvek lze pobírat pouze jedenkrát, a to z důvodu péče o nejmladší dítě v rodině. Pokud tedy ještě pobíráte rodičovský příspěvek z důvodu péče o první dítě, je třeba tuto skutečnost oznámit příslušnému kontaktnímu pracovišti. Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně, celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, a to až do vyčerpání celkové částky 220 000 Kč, nejdéle do 4 let věku dítěte. Jestliže lze otci dítěte k datu narození dítěte 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu pro stanovení peněžité pomoci v mateřství, můžete volit výši a tím i délku pobírání rodičovského příspěvku, aniž by otec peněžitou pomoc v mateřství nebo rodičovský příspěvek pobíral. Pokud otec dítěte pobírá minimální mzdu, může výše rodičovského příspěvku činit až 7 600 Kč měsíčně. Pokud ani jednomu z rodičů nelze uvedený vyměřovací základ stanovit, náleží rodičovský příspěvek v pevných měsíčních částkách 7 600 Kč do konce 9. měsíce věku a následně ve výši 3 800 Kč do 4 let věku dítěte. Bližší informace o dávce a formulář žádostí obdržíte na příslušném kontaktním pracovišti nebo uvedené naleznete na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí – www.mpsv.cz/cs/2.
Porodné na druhé dítě zavádí od 1. 1. 2015 novela zákona o státní sociální podpoře. Dle této novely (zák. č. 253/2014 Sb.) má nárok na porodné žena, která porodila druhé dítě, nepřevyšuje-li rozhodný příjem v rodině součin částky životního minima rodiny a koeficientu 2,70. Výše porodného na 2. dítě bude činit 10.000,- Kč.
Nárok na přídavek na dítě pak mají rodiny s příjmem do 2,4násobku životního minima. Přídavek na dítě do 6 let činí 500,- Kč.
Životní minimum rodiny (2 dospělí, 2 děti do 6 let) činí 9 450 Kč (viz kalkulačka na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí - http://www.mpsv.cz/cs/11853).
Rozhodným obdobím u přídavku na dítě je kalendářní rok předcházející kalendářnímu roku, do něhož spadá počátek období od 1. října do 30. září následujícího kalendářního roku; u porodného kalendářní čtvrtletí předcházející kalendářnímu čtvrtletí, ve kterém se dítě (děti) narodilo.
Nárok na příspěvek na bydlení má vlastník nebo nájemce bytu přihlášený v bytě k trvalému pobytu, jestliže 30 % (v Praze 35 %) příjmů rodiny nestačí k pokrytí nákladů na bydlení a zároveň těchto 30 % (v Praze 35 %) příjmů rodiny je nižší než příslušné normativní náklady stanovené zákonem.
Bližší informace o všech dávkách státní sociální podpory naleznete na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí – www.mpsv.cz/cs/2.

Mam jeste jeden dotaz jak je to s tim porodnym po novem roce na druhe dite cekam druhe mimco 30.1.2015,pak jeste mensi dotaz rodicovsky prispevek budu brat na jak dlouho pritel ma vydelek 8000+5645kc invalidni duchod a ja jsem v loni pracovala jen 3mesice a to od 1.9.2013-30.11.2013 a to jsem mezi tim byla vedena na urade prace,me prvni dcerce uu je 8let a ta se mnou nebydli mame ji ve tridave peci.dekuji za odpoved.

Dobrý den.
Jak jsem uvedla v předchozí odpovědi: Porodné na druhé dítě zavádí od 1. 1. 2015 novela zákona o státní sociální podpoře. Dle této novely (zák. č. 253/2014 Sb.) má nárok na porodné žena, která porodila druhé dítě, nepřevyšuje-li rozhodný příjem v rodině součin částky životního minima rodiny a koeficientu 2,70. Výše porodného na 2. dítě bude činit 10.000,- Kč. Rodinu tvoří tzv. společně posuzované osoby, jestli mezi ně bude patřit iVaše dcera svěřená do střídavé výchovy, závisí na Vaší dohodě s otcem dcery.
Ve věci délky pobírání rodičovského příspěvku Vás musím opět odkázat na předchozí odpověď. Rodičovský příspěvek můžete čerpat nejdéle do 4 let věku dítěte. Jestliže lze otci dítěte k datu narození dítěte stanovit 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu pro stanovení peněžité pomoci v mateřství, můžete volit výši a tím i délku pobírání rodičovského příspěvku, aniž by otec peněžitou pomoc v mateřství nebo rodičovský příspěvek pobíral. Pokud otec dítěte pobírá minimální mzdu, může výše rodičovského příspěvku činit až 7 600 Kč měsíčně – v této výši byste pobírala rodičovský příspěvek cca 2,5 roku (do vyčerpání částky 220 000 Kč.) Pokud ani jednomu z rodičů nelze uvedený vyměřovací základ stanovit, náleží rodičovský příspěvek v pevných měsíčních částkách 7 600 Kč do konce 9. měsíce věku a následně ve výši 3 800 Kč do 4 let věku dítěte.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Ostatní dávky
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.